Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 czerwca 2014 r.
6:15
Edytuj ten wpis

25 lat wolnej Polski

0 12 A A

W czerwcu 1989 roku żartowano, że jeśli krowa zrobiłaby sobie zdjęcie z Lechem Wałęsą i miała emblemat "Solidarności, to i ona zostałaby wybrana do parlamentu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwsze wolne wybory odbyły się dokładnie 25 lat temu. To jedno z najbardziej przełomowych wydarzeń w powojennej historii Polski. Były efektem przeprowadzonych kilka tygodni wcześniej przez stronę rządową i "Solidarność” negocjacji przy Okrągłym Stole. Choć wybory były tylko częściowo wolne, to miały olbrzymie znaczenie.

- Ich wyniki były prawdziwe, wcześniej były fałszowane. Ludzie zaczęli uczyć się demokracji - mówi prof. Jan Jachymek, wówczas wicedyrektor Międzyuczelnianego Instytutu Nauk Politycznych UMCS.

Jak wspomina historyk, wyborom towarzyszyły ogromne emocje. - Mówiło się, że jeśli krowa zrobiłaby sobie zdjęcie z Lechem Wałęsą i miała emblemat "Solidarności”, to i ona zostałaby wybrana do parlamentu. To były prześmiewcze opinie, ale bardzo prawdziwe. Ludzie mieli dość przymusu i dyktatury proletariatu, byli natomiast zachwyceni Zachodem i demokracją. Wajcha wygięła się w drugą stronę - mówi prof. Jachymek.

W wyborach do Sejmu wybierano 460 posłów. 264 miejsca były zarezerwowane dla przedstawicieli Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i jej koalicjantów. Pozostałe 161 mandatów (czyli 35 proc.) miało być obsadzonych w wyniku wolnej gry wyborczej. W tym ostatnim przypadku wszystko, co było do wzięcia wzięli kandydaci "Solidarności”. Aż 160 z nich zostało wybranych w pierwszej turze. W drugiej o mandaty konkurowali kandydaci strony rządowej, ale zwykle wygrywali ludzie wskazani przez "S”.

- To była nowa jakość, po raz pierwszy kandydaci nie byli nadani z nominacji. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że wybrany wtedy Sejm był bardzo odpowiedzialny i zatroskany o losy państwa - mówi Franciszek Stefaniuk, wybrany w 1989 roku. Jest bez przerwy w Sejmie do dziś.

Nie wszystkie losy potoczyły się w ten sposób. - To był milowy krok w dobrym kierunku. O tym, że te wybory były tylko częściowo wolne świadczy fakt, że przed nimi co najmniej kilkanaście razy trafiałem na kilka godzin do aresztu. Zdawaliśmy sobie sprawę, że Komitet Obywatelski wygra, choć liczyliśmy na lepszy wynik - mówi Dariusz Wójcik, opozycjonista z czasów PRL, który w 1989 roku bezskutecznie startował z listy KPN.

Jeszcze większym sukcesem opozycji zakończyły się wybory do Senatu, które można było uznać za całkowicie wolne. Tu "Solidarność” wprowadziła 99 kandydatów. Jedynym senatorem niezwiązanym z "S” został bezpartyjny Henryk Stokłosa z Piły.

- Nie wszystko wyglądało wtedy tak, jak powinno, ale była to pierwsza jaskółka. Dała nadzieję na koniec komunizmu - wspomina Krzysztof Cugowski, wokalista Budki Suflera. - Jak dowiedziałem się o wynikach wyborów? Dokładnie nie pamiętam, ale byłem wtedy w trasie i chyba przeczytałem o tym w gazecie. Pamiętam natomiast, że dla ludzi z mojego najbliższego otoczenia była to ogromna radość.

Wybrani w 1989 z obecnego województwa lubelskiego:

SEJM: KO "Solidarność”: Ignacy Czeżyk, Zygmunt Łupina, Stanisław Majdański, Tadeusz Mańka, Janusz Rożek, Jacek Szymanderski, Eugeniusz Ujas, Henryk Wujec

PZPR: Tadeusz Badach, Ryszard Bartosz, Irena Gil, Zbigniew Kawałko, Czesław Kosiński, Józef Oleksy, Seweryn Ostapiuk, Antoni Pieniążek, Izabella Sierakowska

ZSL: Zygmunt Karczewski, Jan Kowalik, Teresa Liszcz, Jan Rajtar, Marian Starownik, Franciszek Stefaniuk, Zdzisław Zambrzycki

SD: Kazimierz Czerwiński

Stowarzyszenie "PAX”: Bonawentura Ziemba

SENAT: KO"Solidarność”: Andrzej Czapski, Wiesław Lipko, Adam Stanowski, Henryk Stępniak, Andrzej Szczepkowski, Mieczysław Trochimiuk, Eugeniusz Wilkowski, Janusz Woźnica.

Pozostałe informacje

Lekarze muszą się szkolić, ale kosztuje to „majątek”
Dzień Wschodzi
film

Lekarze muszą się szkolić, ale kosztuje to „majątek”

Uniwersytet Medyczny w Lublinie zorganizował dla młodych specjalistów i lekarzy w trakcie specjalizacji z ortopedii „Trauma Days”. To pierwszy z tego typu dni, ale z pewnością nie ostatni.

Motor gra dzisiaj ze Zniczem Pruszków. Pora w końcu wygrać u siebie

Motor gra dzisiaj ze Zniczem Pruszków. Pora w końcu wygrać u siebie

Trzy mecze do końca i obecnie tylko punkt straty do miejsca w strefie barażowej. Motor Lublin podobnie, jak przed rokiem nadal liczy się w walce o awans. Już w piątek podopieczni Mateusza Stolarskiego zagrają u siebie ze Zniczem Pruszków. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.

Matury 2024. Poziom podstawowy już z głowy

Matury 2024. Poziom podstawowy już z głowy

Uczniowie przystępują do egzaminów dojrzałości. W dniach 7-9 maja zmierzyli się już z rozprawkami, testami historycznymi, wzorami i działaniami matematycznymi, a także z testem z języka obcego. Następnym etapem są wybrane rozszerzenia oraz matury ustne z języka angielskiego i polskiego.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Już w piątek kolejny mecz o punkty zagra Motor Lublin. Tym razem Piotr Ceglarz i spółka zmierzą się u siebie ze Zniczem Pruszków (godz. 18).

20- lecie Polski w UE. Szpital zaprasza na darmowe badania
Lublin

20- lecie Polski w UE. Szpital zaprasza na darmowe badania

Dziś jubileuszowa edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 oferują dziś darmowe badania i porady.

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja
10 maja 2024, 19:00

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium