Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

Feminoteka: Musimy działać, bo statystyki nie robią już takiego wrażenia

Feminoteka: Musimy działać, bo statystyki nie robią już takiego wrażenia

ROZMOWA z Joanną Piotrowską z Fundacji Femintoteka

Warta honorowa puławskiej jednostki – 11 listopada 1990 r. (fot. Ze zbiorów Roberta Ocha)

Puławy. Jak jednostka wojskowa poszła do cywila

W przyszłym roku minie 20 lat od czasu, kiedy w Puławach stacjonowała jednostka wojskowa. Puławy są związane z wojskiem już od XIX w. Dziś – po tamtych tradycjach – zostały już tylko wspomnienia i dawne, koszarowe budynki, które już z obronnością nie mają nic wspólnego.

Ks. Piotr Kawałko, proboszcz parafii św. Mikołaja na Czwartku (Fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Cuda na Czwartku. Sprowadzili z Włoch do Lublina relikwie św. Mikołaja

W niedzielę, 6 grudnia o godzinie 11.30 arcybiskup Stanisław Budzik wprowadzi do kościoła św. Mikołaja na Czwartku niezwykłe relikwie. To najważniejsze wydarzenie corocznego odpustu, któremu po raz pierwszy towarzyszy Jarmark św. Mikołaja.

Poszukiwania gazu w Lubelskiem. Na zdjęciu: instalacja PKN Orlen

Co się kryje pod Świdnikiem

Rozmowa z Dominiką Mackiewicz, kierownikiem Działu PR ORLEN Upstream która zleciła prowadzenie badań sejsmicznych m.in. na terenie Świdnika.

Spichlerz Ulanowskiego i Ruiny spichlerza Kobiałki (fot. ze zbiorów Roberta Ocha)

Historia i tajemnice kazimierskich spichlerzy

W XVII w. w nadwiślańskim miasteczku było kilkadziesiąt spichlerzy. Dziś pozostało ich jedenaście. Niektóre z nich są zupełną ruiną, inne wciąż przypominają o latach świetności Kazimierza. Są też takie, z którymi związane są tragiczne historie.

"Rozpacz rozdziera mi serce". Kto zamordował 11-letnią Magdę z Kraśnika?

"Rozpacz rozdziera mi serce". Kto zamordował 11-letnią Magdę z Kraśnika?

Być może miałaby dobrą pracę, gromadkę dzieci, kochającego męża. Być może byłaby świetnym i szanowanym lekarzem. Być może. Magdalena Florek w sierpniu tego roku skończyłaby 40 lat, ale zginęła pół roku przed swoimi 12. urodzinami. Prawdopodobnie z rąk osoby znajomej. Kogoś, kto wciąż jest na wolności i jeśli nie znajdą się nowe dowody, uniknie kary.

Fot. Maciej Kaczanowski
galeria

Wojsko nie tylko dla studentów. Nie każdy nadaje się, by nosić mundur

Zajęcia na torze przeszkód, nauka musztry i obsługi broni, sprzątanie rejonów. Tak weekend spędzili kandydaci do Legii Akademickiej KUL. Do rekrutacji zgłosiło się 55 osób, ale nie wszyscy dotrwali do końca trwającego trzy doby szkolenia.

Od lewej: Emilia Nartowska i Angelika Dytrych

Zapaśniczki z Chełma zagrają w Bollywood

Młode zapaśniczki i trenerzy z województwa lubelskiego zadebiutują w przemyśle filmowym. Zagrają w indyjskiej superprodukcji.

Dostęp do broni: dla kogo i do jakiej. I co się może zmienić

Dostęp do broni: dla kogo i do jakiej. I co się może zmienić

Według stanu na koniec czerwca tego roku w rękach mieszkańców naszego regionu znajdowało się prawie 20 tys. sztuk broni. Tyle pozwoleń na broń wydała lubelska policja. Większość broni to broń myśliwska. A statystyczny Kowalski, któremu marzy się posiadanie własnego pistoletu, bo czuje się zagrożony, może o takim pozwoleniu zapomnieć. W tym roku wydano ich zaledwie siedem

(fot. Agnieszka Kasperska)

"Mam morze bezgranicznej miłości syna, który już na zawsze zostanie dzieckiem"

Jestem osobą najszczęśliwszą na świecie. Niczego mi nie brakuje. Czasami może tylko pieniędzy, ale to przecież rzecz nabyta - mówi 55-letnia Ewa Banasiak, a po jej twarzy widać, że to prawda. Nawet, gdy opowiada o tym, jak ciężko bywa samotnej matce niepełnosprawnego dziecka jest uśmiechnięta, a oczy świecą jej radosnym blaskiem.

Zabijanie niewinnych ludzi świadczy o słabości. Czym jest Państwo Islamskie?

Zabijanie niewinnych ludzi świadczy o słabości. Czym jest Państwo Islamskie?

Rozmowa z profesorem Maciejem Munnichem, historykiem i specjalistą ds. Bliskiego Wschodu z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Artur Marciniak i Jakub Nowicki

Stworzyli warsztat zajmujący się renowacją pojazdów zabytkowych. Najważniejszy był Kubuś

Rozmowa z Arturem Marciniakiem i Jakubem Nowickim z programu „RetroReanimacja: Pojazdy Bojowe”.

Piotr Zychowicz jest publicystą historycznym. Pisze o drugiej wojnie światowej, zbrodniach bolszewizmu i geopolityce europejskiej XX wieku. Jego książki „Pakt Ribbentrop–Beck” i „Obłęd ’44” Magazyn Literacki Książki wyróżnił nagrodą historycznej Książki Roku.

Piłsudski zajmuje Moskwę, stajemy się imperium. Jak mogła potoczyć się historia?

- W 1919 roku Piłsudski zajmuje Moskwę i tworzy wielkie imperium w postaci federacji wschodnio-europejskiej. W jej skład wchodzi Polska, Ukraina, Wielkie Księstwo Litewskie, Łotwa i Estonia. Stajemy się imperium, a Rosja jest w naszym cieniu. Przyzna Pani, że to miły scenariusz... - rozmowa z Piotrem Zychowiczem, autorem książki „Pakt Piłsudski-Lenin”

Kadr z „Hipnotyzera”

Każdy może być medium i każdy może być hipnotyzerem

Młody mężczyzna wisi ułożony między oparciami dwóch krzeseł, jakiś metr nad sceną. Jak deska. Można na nim usiąść. Prowadzący pokaz to robi. I tłumaczy, że nie jest hipnotyzerem tylko artystą a człowiek-deska po prostu mu zaufał.

Zofia Kossak (z lewej) z koleżanką

Dworek Kossaków w Kośminie był niemym świadkiem historii

Wiele osób uważa, że w zabytkowym dworze w Kośminie – tuż przy Wieprzu urodziła się Zofia Kossak. W rzeczywistości jednak, budowę dworu rozpoczęto w 1907 r., a wtedy znakomita pisarka miała już kilkanaście lat. Według źródeł historycznych, Zofia Kossak urodziła się – owszem – w dworku postawionym lub kupionym przez rodziców, ale stał on w miejscu wcześniejszych zabudowań gospodarczych. Śladu po nim jednak nie ma.

Centrum Spotkania Kultur - symbol historycznych zmian w Lublinie
galeria

Centrum Spotkania Kultur - symbol historycznych zmian w Lublinie

Od gierkowskiej megalomanii, przez upadek PRL, brak pieniędzy na inwestycje w latach 90., po deszcz euro z Unii Europejskiej. Budynek stojący przy skrzyżowaniu ul. Grottgera i Al. Racławickich w Lublinie to symbol historycznych zmian.

(fot. Jacek Szydłowski)

Listopadowy wieczór z prezydentem Dudą. Takich tłumów na Placu Wolności dawno nie było

Bo takie okazje nie zdarzają się często. W Święto Niepodległości prezydent Andrzej Duda śpiewał „Hej, hej ułani” z tysiącami mieszkańców Białej Podlaskiej.

Zajrzeć głęboko w przeszłość. Poszukiwacze skarbów

Zajrzeć głęboko w przeszłość. Poszukiwacze skarbów

Człowiek zawsze szukał skarbów. Ta pasja od lat nam towarzyszy, jak łowienie ryb czy zbieranie grzybów. Teraz mamy po prostu większe możliwości techniczne, a i popyt na stare rzeczy jest o wiele większy. Gorączka „złotego pociągu” pokazuje, jak łatwo ulec pokusie szybkiego wzbogacenia się. A to nie o to chodzi...

(fot. Marek Jankowski / Lufa)

Lubelscy obserwatorzy przestworzy. Kim są spotterzy?

Potrafią godzinami czekać z obiektywem wycelowanym w niebo, by zrobić dobre zdjęcie samolotu.

Beksińscy czyli Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik
Tylko u nas

Leszek Bodzak, producent filmu o Beksińskich: "To dramat, ale nie tak mroczny"

Sztuka nie jest centralnym elementem tego filmu, choć oczywiście jest w tle i silnie wpływa na życie rodziny. Roberta zafascynowało to, że wszyscy, z wyjątkiem Tomka, zmarli w jednym mieszkaniu. Rozmowa z Leszkiem Bodzakiem, producentem filmu „Ostatnia Rodzina”

Fot. Wierzchowiska Golf&Country Club

Golf to gra dla każdego. Co trzeba wiedzieć zanim zaczniesz grać?

Wbrew pozorom golf jest grą demokratyczną, dla każdego. Trzeba się tylko stosować do etykiety, dużo mówić i chudnąć. Jedno przejście 18 dołków to minus 2500 kalorii...

Społeczna Pracownia Mozaiki. Jak powstaje sztuka na ścianie na osiedlu Słowackiego?
Tylko u nas
galeria

Społeczna Pracownia Mozaiki. Jak powstaje sztuka na ścianie na osiedlu Słowackiego?

Szara ceglana ściana, bok ciągu garaży. Z pojemników naprzeciwko wysypuje się frakcja sucha. Gdyby nie ona, miejsce byłoby idealne. Ale i tak jest niezłe. To jedno z wejść na osiedle od strony ul. Wileńskiej. Kilka schodków pod górę i jesteśmy w przestrzeni sygnowanej nazwiskiem słynnego architekta-wizjonera. To tutaj - pod powitalną mozaiką - umawiam się z Rafałem Lisem i Pauliną Furtak ze Społecznej Pracowni Mozaiki. On: historyk sztuki, ona: architekt krajobrazu

Tajemnica śmierci studentki UMCS. Mordercę cechuje prymitywizm, nieufność i agresja

Tajemnica śmierci studentki UMCS. Mordercę cechuje prymitywizm, nieufność i agresja

Styczeń 1991 roku. Jolanta, studentka ostatniego roku pedagogiki specjalnej UMCS wyszła około godziny 21 z akademika Helios przy ul. Czwartaków. Koleżankom powiedziała, że wróci za godzinę. Chciała odwiedzić znajomą na LSM-ie. Nie wróciła. Rano współlokatorzy zaczęli jej szukać. Zadzwonili też do ojca. Ten powiadomił policję.

Nauczyciele: Ludzie myślą, że walczymy nie wiadomo o co
Tylko u nas
galeria

Nauczyciele: Ludzie myślą, że walczymy nie wiadomo o co

Dzień Edukacji Narodowej. Podczas gdy 127 nauczycieli ze szkół w Lublinie otrzymywało nagrody prezydenta miasta, około 500 członków regionalnego oddziału solidarnościowej oświaty i ZNP protestowało w Warszawie

Czy niezdecydowani wyborcy mogą zdecydować o wynikach wyborów do Sejmu? Opinie ekspertów są podzielone
Wybory
film

Jak sondaże wpływają na decyzje wyborcze? Komu pomogą, a komu zaszkodzą?

Jak przed każdymi wyborami, co kilka dni jesteśmy informowani o wynikach kolejnych sondaży wyborczych. Według politologów, mogą one mieć decydujący wpływ na decyzje wielu wyborców, a nawet wpłynąć na jej zmianę już „nad urną”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium