Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

Karol Ruprecht
Historia

Jak Niemiec polskie skarby ratował. Ukrył je przed Rosjanami

Zapomniane mogiły na cmentarzu włostowickim przypomina Robert Och, puławski historyk.

(fot. Jaroslaw Koziara)

Ot Kot. Album na Dzień Kota. Kim był Andrzej Kot, wybitny grafik z Lublina

Nazwisko i imię: Andrzej Kot „Jajo Kot”. Specjalizacja zawodowa: Różnota u kota. Studia: Samokształcenie pod kierunkiem frasunkiem. Stałe zatrudnienie: Pracownik-kłusownik. Przykłady najbardziej reprezentatywnych prac: Prace za różne płace, druki ulotne. Uwagi – wolne wnioski – propozycje: DELICJE*

Aktywni seniorzy w Lublinie. "Spotykamy się nie tylko na próbach"

Aktywni seniorzy w Lublinie. "Spotykamy się nie tylko na próbach"

Udowadniamy, że seniorzy to nie tylko ludzie zamknięci w czterech ścianach, pochłonięci wnukami czy bieganiem po lekarzach, ale też osoby, które mogą mieć swoje pasje - mówią lubelscy seniorzy, którzy w Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin” tańczą, śpiewają i grają w teatrze.

(fot. Maciej Kaczanowski)
galeria

Bike polo: sport bez zobowiązań

Zwyczajne rowery górskie i miejskie, sklecone samodzielnie kije, bramki wyznaczone plastikowymi butelkami obciążonymi piaskiem i stare boisko do koszykówki przy Szkole Podstawowej nr 43 na Czechowie. Taki film z początkami lubelskiego bike polo można znaleźć w internecie. Był czerwiec 2011 roku, a pasjonaci tej niezwykłej dyscypliny sportu spotykają się od kilku miesięcy. Podania piłki nie zawsze są celne, a rowerzyści... No cóż, waleczności nie można im odmówić.

(fot. Andrzej Tyszko)

Urszula: Cenię normalność. Także w wizerunku na scenie

Rozmowa z Urszulą, wokalistką, która w tym roku obchodzi 20-lecie wydania multiplatynowej płyty „Biała droga” i rusza w trasę koncertową po Polsce.

(fot. Maciej Kaczanowski)

To jest twój czas. Rozmowa z ojcem Tomaszem Dostatnim OP

Czas Wielkiego Postu jest czasem świętym, w którym Pan Bóg czasami o nas zawalczy. Są takie przykłady, że to nie jest po naszej stronie, ale po stronie Pana Boga. Że Pan Bóg może się o nas upomnieć przez jakieś wydarzenie, sytuację. Jak się przez lata spowiada, widać, jak ludzie wracają do Boga po latach. Trzeba pamiętać, że Wielki Post to nie jest tylko mój wysiłek, ale że Pan Bóg jest w tym wszystkim obecny. Warto widzieć, że to nie tylko ja, ale najpierw On.

Dworek w Kośminie – to w tym miejscu rozpoczynamy naszą wędrówkę. Do wyboru: rower, pieszo, kajaki, konno

Poznaj zakątki naszego regionu. Do Kośmina na rower, kajaki lub konie

Turystyczną atrakcją powiatu puławskiego są nie tylko oblegane przez turystów znane miejscowości jak Kazimierz czy Nałęczów. Na mapie naszego regionu znajdują się także mniej znane, rzadziej odwiedzane miejsca. W tym tygodniu proponujemy poznać Kośmin i już dziś zaplanować weekendowy wypoczynek.

 Krzysztof monocykl kupił w 2010 roku
film

Pasja: jazda na jednym kole. Śmiali się z niego, nikt nie wierzył, że mu się uda

"Otoczenie zareagowało bardziej negatywnie niż się spodziewałem. Sądziłem, że ludzie będą albo pozytywnie reagować, albo będą zupełnie obojętni". Rozmowa z Krzysztofem Piekarczykiem z podlubelskich Niemiec, który jeździ na monocyklu i chce promować ten sport w naszym województwie

Janusz Opryński (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Wyobrazić sobie niewyobrażalne. Rozmowa z Januszem Opryńskim, reżyserem spektaklu „Punkt zero. Łaskawe” Teatru Provisorium

Zaraz po wojnie było tak, że sprawa likwidacji Żydów jest sprawą żydowską i niemiecką. Potem szybko się okazało, że Europa Niemcom bardzo mocno pomogła. Ktoś wsadzał do tego pociągu. I Paryż, i Saloniki, i Ateny, i wyspa Rodos, i Włochy, Hiszpania, Polska. Myśmy, jako Europejczycy, pakowali Żydów do pociągów.

(fot. AS)
Cavaliada od stajni

Logistyka dla koni, czyli luzak i ochraniacze magnetyczne

Na zawody konie jadą w klimatyzowanych wozach, a w stajniach są pilnowane. To jedyny czas, kiedy teren Targów Lublin zamienia się w jeździeckie miasteczko. Ujeżdżanie, powożenie i skoki przez przeszkody - to wszystko można oglądać jeszcze do niedzieli.

Kobietę znaleziono w samochodzie przy ul. Widok w Biłgoraju

Biłgoraj: Zwłoki kobiety w samochodzie, ciało mężczyzny w parku

Zwłoki 59-letniej kobiety znaleziono we wtorek wieczorem w samochodzie zaparkowanym na parkingu przy ul. Widok w Biłgoraju

Knyszyn
Historia

Shtetl Routes czyli opowieść o świecie, którego już nie ma

W czasie drugiej wojny światowej sztetle - miasteczka pogranicza zamieszkane przez Żydów i chrześcijan różnych narodowości - przestały istnieć. Pozostały tylko we wspomnieniach, na starych ilustracjach, fotografiach, kartach literatury czy w Księgach Pamięci. Ten świat zniknął bezpowrotnie. Jedyne co możemy zrobić, to o nim opowiadać.

Józef Broniewicz (po lewej), Leon Frankowski (po prawej), w środku student Instytutu puławskiego

Powstanie styczniowe na terenie powiatu puławskiego. Pamięć o bohaterach

Kazimierz, Końskowola, Żyrzyn, Kurów – to tylko niektóre z miejsc powiatu puławskiego okupionych krwią powstańców. Puławy przez dłuższy czas były centrum konspiracyjnym. To tutaj młodzi powstańcy, studenci wyruszyli do walki przeciwko naszym ciemiężycielom. Dla wielu była to – niestety – droga tylko w jedną stronę.

Od lewej: uczeń Mateusz Kapica, Dariusz Głuchowski, mentor drużyny z Kraśnika i kolejni uczniowie: Paweł Witecki i Damian Tracz

Uczniowie z Kraśnika w prestiżowym konkursie. Konstruują robota rycerza

Młodzież ze szkół średnich w Kraśniku pracuje nad skonstruowaniem robota - średniowiecznego rycerza. To jedyna drużyna z Polski, która bierze udział w prestiżowym międzynarodowym konkursie FIRST Robotics Competition (FRC).

Lublin z farą. Montaż z wykorzystaniem makiety kościoła św. Michała, który w 2008 roku wykonała Pracownia Artystyczna Marii Marek-Prus i Piotra Prusa
 (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Lublin: Jak dziś wyglądałaby lubelska fara, gdyby istniała? Historia kościoła św. Michała

W Lublinie stowarzyszyli się zwolennicy odbudowy kościoła św. Michała na Starym Mieście. Chodzi o budowlę wyższą niż rektorat UMCS. Miejsce skupiające aktywność naszych przodków, którą my dziś obdzielamy kilka instytucji: uczelnie, seminarium, szpital/przytułek, filharmonię, cech rzemiosł, zarząd cmentarza i zakład pogrzebowy.

W minioną sobotę ok. półtora tysiąca osób wzięło udział w czwartej manifestacji Komitetu Obrony Demokracji w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

Spór o polską demokrację. Gdzie znajduje się granica praworządności?

Kolejne manifestacje w obronie demokracji w Polsce i dyskusja na ten temat w Parlamencie Europejskim - to tematy wciąż rozgrzewające opinię publiczną. Co o obecnej sytuacji politycznej nad Wisłą mówią lubelscy politolodzy?

fot. Timothy Truman/roknablue.com
Magazyn
galeria

Ceny, bezpieczeństwo, zabytki, Bandera. O czym trzeba wiedzieć, zanim pojedzie się na Ukrainę

W ciągu dwóch ostatnich lat zmieniło się życie niemal wszystkich Ukraińców. Zmieniła się także sama Ukraina. Ale to wciąż normalne państwo, w którym żyją normalni ludzie. Jadąc tam, nie trzeba obawiać się o swoje życie, ani zabierać hełmu czy karabinu jak na wojnę

El Niño, rzeka i upały. Kuba Piątek o rajdzie Dakar: chcę tam wrócić

El Niño, rzeka i upały. Kuba Piątek o rajdzie Dakar: chcę tam wrócić

Schabowy z ziemniakami: o takim tradycyjnym polskim obiedzie marzył Kuba Piątek, gdy kończył tegoroczny, piekielnie trudny, rajd Dakar. Na mecie w Rosario był zmęczony, ale po kilku dniach odpoczynku już myśli o powrocie za rok do Ameryki Południowej.

Lublin RXIII

Skrzydlaty Lublin. 95 lat temu powstały Zakłady Mechaniczne Plage i Laśkiewicz

Dziewięćdziesiąt pięć lat temu powstały w Lublinie Zakłady Mechaniczne Plage i Laśkiewicza. Była to pierwsza w Polsce fabryka samolotów. W czerwcu tego roku minie 95 lat od wyprodukowania pierwszego w Polsce samolotu: licencyjnego myśliwca Ansaldo A-1 Balilla

Przez 20 lat grał hejnał z balkonu ratusza. "Pan Onufry jest historią samą w sobie"
galeria
film

Przez 20 lat grał hejnał z balkonu ratusza. "Pan Onufry jest historią samą w sobie"

Jeżeli w ciągu ostatnich ponad 20 lat zdarzyło się Wam choć raz zadrzeć głowę na dźwięk miejskiego hejnału to zapewne dlatego, że w trąbkę dął właśnie Onufry Koszarny. W czwartek zagrał po raz ostatni. Były kwiaty, był tort. I było smutno

Zima w zamojskim ZOO: Piłka lekiem na całą nudę. A dla kopytnych radio
galeria

Zima w zamojskim ZOO: Piłka lekiem na całą nudę. A dla kopytnych radio

Dla zamojskiego ZOO zima to okres odpoczynku i czekania z utęsknieniem na pierwsze promienie słońca. Cieszy się tylko tygrys Wincent, dla którego śnieg nie jest niczym zaskakującym

Fot. Dorota Awiorko

Robert Anyszkiewicz miał poważny wypadek. Czeka na podanie komórek macierzystych

Pojechał nad wodę. Kolega pchnął go znienacka. Uderzył głową w dno. Poczuł, jak coś strzeliło w kręgosłupie. Odjęło mu ręce i nogi. Helikopter, operacja, wózek. Żmudna rehabilitacja. I czekanie na podanie komórek macierzystych. Jeden zabieg kosztuje 8500 złotych. Potrzeba ich pięć. Robert jest dobrej myśli. Wierzy, że uzbierają pieniądze na leczenie. - Masz miłość, masz wspaniałych przyjaciół - mówi Ada, dziewczyna Roberta

Tak w minioną sobotę bawili się uczniowie V LO w Lublinie
galeria

Ile kosztuje studniówka w Lublinie? Nawet 530 zł od pary

Przygotowania do studniówki zaczynają się już na początku września. W końcu trzeba zamówić lokal, pomyśleć o muzyce, a potem o kreacji.

Drugą, obok fotografii pasją Mikołaja Spóza była radiotechnika

Pan Mikołaj był jak detektyw. Wspomnienie Mikołaja Spóza

Rok temu odszedł Mikołaj Spóz, regionalista i miłośnik naszego regionu.

Człowiek Roku w kategorii kultura: Ten rok będzie bardzo ciekawy

Człowiek Roku w kategorii kultura: Ten rok będzie bardzo ciekawy

Rozmowa z Mateuszem Nowakiem, aktorem i animatorem kultury, zwycięzcą plebiscytu Dziennika Wschodniego „Człowiek Roku 2015” w kategorii kultura.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium