Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
7 listopada 1918 roku powstał w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim na czele. „Rząd lubelski” był pierwszym suwerennym rządem późniejszej II Rzeczpospolitej.
Pisarka Maja Wolny otrzymała nagrodę literacką Herkulesa Poirota. To pierwszy raz, gdy prestiżowa nagroda dla najlepszego „debiutu kryminalnego” roku trafia do autora z Polski. Doceniając bogactwo stylu i oryginalne tło społeczne thillera literackiego „Księgobójca”, jury dokonało wyjątkowego wyboru dzięki czemu statuetka trafi do Kazimierza Dolnego nad Wisłą
Nie mieli łatwej pracy. Po ruchu wody w naczyniu ustawionym na klatce piersiowej oglądanego człowieka musieli poznać czy zmarł, czy to jedynie śmierć pozorna. Do dyspozycji mieli „ostre wonne istoty” jak chrzan czy ocet, by aplikować je osobom przywracanym do życia. Rzesza oglądaczy zwłok musiała być bardzo liczna, bo jak szacują demografowie, 2/3 przedwojennych kart zgonu wypisywanych na wsiach miała ich pieczątkę.
Ma go swoich wnętrznościach 80 proc. morskich ptaków. Jest w kosmetykach, ubraniach, jedzą go ryby, a potem my. Plastikowa butelka w morzu rozkłada się 450 lat, na lądzie znacznie dłużej. Pierwszą reklamówkę wyprodukowano zaledwie 53 lata temu. Tworzywa sztuczne znamy od 111 lat
Rozmowa z dr n. med. Dorotą Rogowską-Szadkowską z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, która zajmuje się marihuaną i marihuaną medyczną
8500 zł. Tyle potrzeba, by uratować rozpadający się grób Kazimierza Juszczakowskiego. Niemal dokładnie 100 lat temu zapomniany pedagog reprezentował Niepodległą w wyzwolonym Hrubieszowie i stanął na czele władz miasta. Pracował dla odradzającej się ojczyzny. W Lublinie wychował wiele pokoleń uczniów i harcerzy. W latach 50. ubiegłego wieku z powodu poglądów stracił stanowisko. Zmarł w samotności, a jego postać systematycznie popada w zapomnienie.
17 grudnia 1915 roku. Lublin. U księdza Jana Włodzińskiego, rektora kościoła Matki Bożej Zwycięskiej odbywa się spotkanie, podczas którego zapada decyzja o konieczności założenia Gospody dla Legionistów.
Film, w którym zagrał także Lublin, dostał nagrodę Złotego Delfina na Cannes Corporate Media and TV Awards. To jeden z największych na świecie festiwali, na którym najlepsze filmy, dokumenty i produkcje telewizyjne zdobywają nagrody Złotego, Srebrnego i Czarnego Delfina w poszczególnych kategoriach „Lament VII” nagrodzono Złotym Delfinem w kategorii „Styl życia, sztuka, muzyka i kultura”. Rozmowa z Arturem Kocięckim, który zagrał poetę w filmie Damiana Bieńka „Jan Kochanowski. Lament VIII”.
Przez dwa tygodnie żołnierze z 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej od świtu aż do późnej nocy ćwiczyli na ostatnim w tym roku poligonie. Gośćmi byli oficerowie ze Szwedzkiej Gwardii Krajowej – odpowiednika naszych terytorialsów.
Niepodległość Polski była kartą przetargową w rękach europejskich mocarstw. Gra toczyła się o polskiego rekruta i bufor pomiędzy starą Europą, a bolszewicką Rosją. Tylko dzięki wyjątkowej generacji wybitnych polityków możemy dziś świętować setną rocznicę niepodległości
Zbyt dużo obowiązkowych nabożeństw, zbyt dużo nauki i kłopoty z wyborem imienia - tak wielu ósmoklasistów i ich rodziców opisuje przygotowania do sakramentu bierzmowania. A jak to wygląda z punktu widzenia księdza? Rozmowa z ks. Adamem Jaszczem, wicekanclerzem Kurii Metropolitalnej w Lublinie, rzecznikiem prasowym archidiecezji lubelskiej.
Jest kawka ze złamanym skrzydłem i bażant, który był już kilka razy wypuszczany na wolność, ale za każdym razem do swoich opiekunów wracał. U Leny Grusieckiej i Mateusza Kulika, którzy mieszkają w okolicach Lublina chorych i skrzywdzonych przez ludzi zwierząt jest więcej.
Może się da ustalić kto jest na tych zdjęciach - zastanawia się pan Paweł, który przyniósł do redakcji niezwykłej urody fotografie. Kupił je na aukcji internetowej i ma nadzieje, że znajdą się osoby, które takie odbitki mają w rodzinnych albumach. Może dzięki temu dowiemy się kto chodził po przedwojennym Lublinie z aparatem.
Produkują tlen, nawilżają i oczyszczają powietrze. Ułatwiają retencjonowanie wody i obniżają temperaturę w czasie upałów. – Ale w miastach potrzebne są duże drzewa, a nie małe sadzonki – tłumaczy dr Dominik Drzazga z Uniwersytetu Łódzkiego
Interaktywne muzeum zabawek - taki pomysł chciałby zrealizować w Lublinie emerytowany nauczyciel Tomasz Twardowski, znany też pod pseudonimem artystycznym Cyryl Tomski. Pan Tomasz określa siebie jako poetę, muzyka i malarza, a jest także kolekcjonerem zabawek.
Rozmowa z Tomaszem Szubą, prezesem Venturis HoReCa, pierwszą polską grupą, która komercyjnie zajmuje się redukcją marnotrawstwa jedzenia w gastronomii.
Fala krytyki spadła na prezydenta Krzysztofa Żuka po zakazaniu organizacji Marszu Równości w Lublinie. Czy wtorkowa decyzja może mieć wpływ na wynik wyborów samorządowych?
Tadeusz Węcławik wygrał prestiżowy konkurs Good Chef 2018 na Europejskim Festiwalu Smaku. Pokonał konkurentów w wielkim stylu - mówi niemiecki kucharz Wolfgang Menge, który wraz z polskimi sędziami oceniał pracę mistrzów kuchni.
Niepozorna uliczka z rondem, po prawej park, dalej brama PZL-Świdnik. Wartownicy strzegą wejścia, bo za bramą pracuje jeden z najważniejszych zakładów w naszym regionie. W ciągu 65 lat ze Świdnika wyleciało 7400 śmigłowców.
Aleksandra Rudzińska z Klubu Wspinaczkowego Kotłownia Lublin 15-metrową ścianę pokonała w niespełna 8 sekund i spełniła życiowe marzenie - została mistrzynią świata we wspinaczce sportowej. Nam opowiada o swojej pasji i godzeniu treningów z pracą w szkole.
26 kwietnia 1986 roku w wyniku nieudanego eksperymentu doszło najpierw do wybuchu, a później pożaru czwartego reaktora czarnobylskiej elektrowni atomowej. Tak zaczęła się największa w historii ludzkości katastrofa nuklearna. Tak powstała Czarnobylska Strefa Wykluczenia.
25 kilometrów od Zamościa i 12 km od Tomaszowa Lubelskiego przy ruchliwej trasie prowadzącej do przejścia granicznego Hrebenne-Rawa Ruska leży Tarnawatka. Bliżej stąd do Lwowa (104 km) niż do wojewódzkiego Lublina (114 km). O miejscowości zrobiło się głośno kilka dni temu, kiedy okazało się, że choć do wyborów pozostały blisko trzy tygodnie, to w Tarnawatce znany jest już cały skład Rady Gminy. To najprawdopodobniej jedyny, podczas tegorocznych wyborów, taki przypadek w całej Polsce
Ulicy Jatecznej w Lublinie nie ma. Wielkiej jak opera budowli, która stała pod „piątką” też. Jednak zajrzeć do Wielkiej Synagogi można. I spacer przedwojenną ulicą Jateczną też nie jest niemożliwy. Inżynier z Lublina opowiada o architektonicznym podróżowaniu w czasie.
Jego osobę ciężko streścić w kilku słowach. Kiedyś był jednym z najbardziej perspektywicznych koszykarzy w naszym województwie, a na boisku imponował skutecznością w rzutach z dystansu. Sportową karierę zatrzymały kontuzje. Dawid Myśliwiec nie użalał się nad sobą i postanowił spróbować swoich sił w nauce. Jest kilka tygodni przed obroną pracy doktorskiej, na YouTube Uwaga! Naukowy Bełkot i jest sponsorem drużyny U!NB AZS UMCS Lublin
Na przekór głodowi i problemów z pracą, Lublinianie w październiku 1918 roku rozczytywali się w tekstach o coraz bardziej możliwym powstaniu niepodległej Polski. Pełni nadziei nie rezygnowali z życia kulturalnego.