Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

Arkady Paweł Fiedler

Pasja podróżowania zapisana w genach. Rozmowa z Arkadym Pawłem Fiedlerem

Spotkanie z podróżnikiem Arkadym Pawłem Fiedlerem odbędzie się w poniedziałek 21 listopada o godz. 18 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radzyniu Podlaskim. Wywiad Roberta Mazurka.

Agnieszka Skura z lubelskiego oddziału IPN szukała ciekawostek o tym, jak wyglądało życie codzienne w PRL
tylko u nas

Kreda zamiast pasty do zębów, krem ze szpiku kostnego. Jak w PRL kobiety dbały urodę?

Godziny w bibliotece na lekturze poradników dla kobiet z lat 40 i 50 ubiegłego wieku spędziła Agnieszka Skura z lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Obraz higieny, który jej się ukazał, jest dla dzisiejszego czytelnika co najmniej szokujący

Lubelskie Spotkania Plastyczne 40 lat później
Magazyn

Lubelskie Spotkania Plastyczne 40 lat później

Mija 40 lat, kiedy do Lublina po raz pierwszy zjechali artyści pod szyldem Lubelskich Spotkań Plastycznych. Jedni zamieszkali w akademikach, inni u znajomych. Godzinami przesiadywali w kawiarniach, a w poszukiwaniu inspiracji spacerowali miedzy blokami z betonu. Po jednych zostały rzeźby czy ścienne malowidła. Po innych projekty, które do dziś istnieją tylko na papierze.

Pałac w Bronicach w okresie międzywojennym

Historia regionu. Dalsze losy dworu w Bronicach

W tym tygodniu kontynuujemy opowieść o historii dworu w Bronicach pod Markuszowem, do którego zaprowadzi nas żółty szlak rowerowy „W krainie Jana Pocka”. Jadąc samochodem z drogi krajowej nr 12 w stronę Wąwolnicy poprzez Kaleń, Olszowiec dotrzemy do Bronic-Kolonii, gdzie drogowskaz kieruje nas do zabytkowego pałacu…

"Czasami jak myślę o reformie oświaty, to płakać się chce". W sobotę manifestacja w Warszawie
Magazyn

"Czasami jak myślę o reformie oświaty, to płakać się chce". W sobotę manifestacja w Warszawie

Dziesiątki dyrektorów gimnazjów z całego województwa przyjechało wczoraj na zorganizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego spotkanie dotyczące planowanej reformy edukacji. Pedagodzy boją się o los swoich szkół i zatrudnionych w nich ludzi. Krytykują zbyt wielkie tempo zmian, które także z tego powodu nie mogą się, ich zdaniem, udać.

Blake Wind chce przeprowadzić się do Polski. Wszystko zaczęło się od dziadka który urodził się w Białej Podlaskiej
Magazyn

Amerykanin szuka mieszkania w Białej Podlaskiej. Co go ciągnie do Polski?

Ta historia przypomina trochę „amerykański sen”. Bo chociaż 31-letni Blake Wind mieszka na Long Island, blisko Nowego Jorku, to jego największym marzeniem jest przeprowadzka do Polski. A wszystko zaczęło się od opowieści dziadka, który urodził się w Białej Podlaskiej, a w 1962 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych.

Skok w lotniczą nadprzestrzeń. Lotnisko w Dęblinie już czeka na nowe samoloty
Magazyn
galeria

Skok w lotniczą nadprzestrzeń. Lotnisko w Dęblinie już czeka na nowe samoloty

Pierwsze dwa M-346 wylądują już w tym miesiącu. 4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie jest gotowe na przyjęcie nowych maszyn, następców legendarnej Iskry.

Mateusz Ciołko, szef kuchni z Perłowej Pijalni Piwa
PRZEPISY KULINARNE

Akcja Gęsina na św. Marcina. Przepisy na potrawy z gęsi

W piątek, 11 listopada, w najlepszych restauracjach Lublina i regionu wystartowała akcja Gęsina na św. Marcina. W tym roku szefowie kuchni w całej Polsce podają potrawy z mięsa gęsi rasy biłgorajskiej.

Krzysztof Żuk
Magazyn

Krzysztof Żuk pod ostrzałem. Uzasadnione zarzuty czy polityczna nagonka?

Utratą stanowiska prezydenta mogą się skończyć dla Krzysztofa Żuka dwie sprawy, które w tym tygodniu zatrzęsły lubelskim Ratuszem. Już w poniedziałek miejscy radni mają orzec w głosowaniu, czy Żuk przestał być prezydentem. On sam tłumaczy, że nie ma nic na sumieniu, a cała sprawa to efekt politycznej nagonki PiS na prezydenta z PO.

Donald Trump (fot. Gage Skidmore)
Magazyn
film

Donald Trump, 45. prezydent USA. Jakie będą konsekwencje jego prezydentury?

Nominowany przez Republikanów Donald Trump rywalizował z kandydatką demokratów Hillary Clinton, żoną byłego prezydenta Billa Clintona. Do zwycięstwa potrzebnych było uzyskanie co najmniej 270 z 538 głosów elektorskich. Trump zdobył ich co najmniej 289*. Zaprzysiężenie nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych nastąpi 17 stycznia 2017 roku.

Nowy park na Błoniach pod Zamkiem. "Nie chcemy, by błonia były tylko spacerniakiem"

Nowy park na Błoniach pod Zamkiem. "Nie chcemy, by błonia były tylko spacerniakiem"

Rozmowa z Wojciechem Januszczykiem i Piotrem Szkołutem, architektami krajobrazu z lubelskiej pracowni Garden Concept

Bukareszt. Przystanek w drodze do Rosji. Dziś mecz Polska-Rumunia

Bukareszt. Przystanek w drodze do Rosji. Dziś mecz Polska-Rumunia

7 punktów, 7 strzelonych goli, 5 straconych - to dorobek reprezentacji Polski w trzech pierwszych spotkaniach eliminacji do mistrzostw świata. I choć ze względu na styl tych meczów oraz dwa „oczka” stracone w Kazachstanie mamy prawo odczuwać niedosyt, a na głowy kadrowiczów posypały się gromy za aferę alkoholową na poprzednim zgrupowaniu, to Adam Nawałka ze swoimi piłkarzami jest na najlepszej drodze, żeby awansować na Mundial w Rosji.

Konna karetka lubelskiego pogotowia w latach 1923-1937
galeria

Zaczęło się od bryczki i 10 noszy. Lubelskie pogotowie niesie pomoc już od 99 lat

Od blisko stu lat niosą pomoc najbardziej potrzebującym. Dziś nowoczesna karetka kosztuje kilkaset tysięcy złotych. A wszystko zaczęło się od podarowanej bryczki konnej i 10 noszy. Takie były początki lubelskiego pogotowia

Co w restauracjach piszczy?

Co w restauracjach piszczy?

Pod Kogutem w Poniatowej i Pałac Cieleśnica

Pierogi czosnkowe, ręcznie lepione, podawane z czosnkiem i ziołami. Sprostały najbardziej wymagającym gustom. Są od samego początku Mandragory, której właścicielką jest Izabela Kozłowska-Dechnik
galeria

TOP 10: Gdzie zjeść dobre pierogi w Lublinie i regionie?

Warszawa pyta: gdzie u was można pojechać na dobre pierogi? Najlepiej ruskie. Ale każde inne też. Odpowiadamy: oto 10 najciekawszych restauracji, gdzie warto wpaść na pierogi. Turystyka kulinarna ma się w Polsce coraz lepiej. Warszawa zaczyna łakomym okiem spoglądać na nasze restauracje. Te w Lublinie i regionie. O to, gdzie przyjechać do nas na dobre pierogi zapytał mnie ostatnio Igor Dzierżanowski, pionier sztuki ulicznej oraz polskiej reklamy internetowej, organizator, animator i juror polskich i międzynarodowych imprez związanych z twórczością niezależną. Okazją do spotkania była wspólna praca w kapitule konkursu Ambasadorzy Wschodu. A okazją do rozmowy: wspólne posiłki w Pałacu Cieleśnica, gdzie w restauracji pielęgnuje się najpiękniejsze tradycje podlaskiej kuchni. Oto nasz subiektywny wybór 10 miejsc, gdzie warto pojechać na pierogi.

“N.A.R.G. – North Arena Rumble Game” Don Gnu (Dania). Tańczą 10 listopada o godz. 18

Do czego są nam potrzebne teatry tańca

Dawno, dawno temu, kiedy komórki były wielkie jak pudełko na buty, do Lublina zaczęli przyjeżdżać tancerze. Przywozili niezwykłe spektakle, nie zrażeni tym, że występują w mieście, w którym nie było ani McDonalda ani Plazy

Jak działają nasze sądy. Komentarz po publikacji raportu Fundacji Court Watch Polska

Jak działają nasze sądy. Komentarz po publikacji raportu Fundacji Court Watch Polska

Fundacja Court Watch Polska po raz kolejny przyjrzała się działaniu polskiego wymiaru sprawiedliwości. Na przestrzeni roku przeszkoleni wolontariusze odwiedzili prawie 140 sądów. Przysłuchiwali się tysiącom rozpraw, także w Lublinie. Z opublikowanego właśnie raportu wynika, że znacznie poprawiła się sądowa infrastruktura. Nadal pojawiają się jednak zastrzeżenia do pracy sędziów. Rozmowa z sędzią Dariuszem Abramowiczem, rzecznikiem Sądu Okręgowego w Lublinie

Dla kogo Biały Dom? Wybory w Stanach Zjednoczonych już we wtorek

Dla kogo Biały Dom? Wybory w Stanach Zjednoczonych już we wtorek

Kandydatka demokratów Hillary Clinton, czy republikanin Donald Trump? We wtorek, 8 listopada, odbędą się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych

Czy da się trafić strzałą w strzałę? Opowiada wytwórca łuków z Lublina
galeria

Czy da się trafić strzałą w strzałę? Opowiada wytwórca łuków z Lublina

Najpierw trzeba osuszyć drzewo, co może trwać nawet dwa lata. Później wbija się kliny. Łuk nie może być prosty, regularny. Łęczysko powinno być tak wystrugane, by przebiegało zgodnie z włóknami drewna. Przez 20 lat swojej działalności, Sławomir Wybranowski wykonał kilkaset łuków.

Budynek szpitala św. Karola Boromeusza w Puławach

Historia: Czeski lekarz na dworze Czartoryskich

Karol Khittl, doktor nauk medycznych na stałe wpisał się nie tylko w historię rodu Czartoryskich, ale również w historię powstania pierwszego szpitala w Puławach. Lekarz rodem z Czech był nie tylko zdolnym medykiem. Pomagał potrzebującym, a po śmierci część swojego majątku przekazał na cele charytatywne.

Okolice Łukowa, data pogrzebu nieznana
Magazyn

Panna w stroju weselnym, odtwarzacz video w trumnie. Dawne i współczesne zwyczaje pogrzebowe

– Ja uważam, że tam to im nic nie potrzeba. Ale to moje zdanie. Co rodzina przyniesie, do trumny kładziemy – mówi jeden z przedsiębiorców pogrzebowych. – A jak umarły umarł, to nie nakładano żadnych butów. Owijali płótnem lnianym nogi, bo mówili, że jak będzie w czyśćcu, to pończochy się będą palić i będzie w nogi piekło – opowiadała etnografom mieszkanka Ostrowa.

Magda Siczek, wolontariuszka Fundacji Nowy Staw. Fot. Wojciech Nieśpiałowski

Tworzą polsko-ukraiński podręcznik

Pochodzą z Polski i Ukrainy. Poznali się kilka dni temu. Efektem ich tygodniowej pracy będzie dwujęzyczny podręcznik dla osób, które w przyszłości będą prowadzić wymiany polsko-ukraińskie

Stanisław Konarski (Zdjęcia z archiwum Marii Konarskiej)

Stanisław Konarski. Niezwykłe losy nauczyciela i żołnierza

Stanisław Konarski urodził się w 1905 r. Janiszkowicach koło Opola Lubelskiego. Jego naukę przerwał wybuch I wojny światowej. Młodego Stasia najpierw uczył ojciec, potem uczęszczał do prywatnej szkoły. W 1929 r. skończył seminarium nauczycielskie i otrzymał upragniony dyplom.

Artur Kapelko (fot. Maciej Kaczanowski)

Lepsze jest wrogiem dobrego. Artur Kapelko o wyborach prezesa PZPN

Rozmowa Z Arturem Kapelko, prezesem Górnika Łęczna, delegatem na Walny Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy PZPN.

Zbigniew Boniek i Józef Wojciechowski

Wybory prezesa PZPN. Kto będzie rządził polską piłką? Na kogo zagłosują lubelscy delegaci?

Zbigniew Boniek jako prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej zrobił wiele, żeby odbudować wiarygodność największej sportowej federacji w kraju i umocnić pozycję polskiego futbolu na świecie. Zdaniem Józefa Wojciechowskiego jednak zbyt mało, żeby można było mówić o udanej kadencji. Dziś okaże się, który z kandydatów zdobędzie zaufanie delegatów i uzyska mandat, aby przez najbliższe cztery lata rządzić polską piłką.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!