Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Choć teoretycznie w obradach Sejmu i Senatu powinny trwać świąteczno-noworoczne ferie, to w mediach słowo „parlament” jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Najczęściej w kontekście kryzysu parlamentarnego. Co przyniesie kolejne posiedzenie, zaplanowane na 11 stycznia?
Piotr Tchórz z Zamościa urodził się bez lewej ręki. Przeszczepili ją lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. To była pierwsza taka operacja na świecie
Wśród wielu oddziałów, które powstawały spontanicznie po ogłoszeniu powstania styczniowego efektownie i nietypowo na terenie woj. lubelskiego prezentował się oddział tzw. ćwieków tworzonych przez Kajetana Cieszkowskiego. To pod jego dowództwem powstańcy stoczyli wiele zwycięskich bitew – również na terenie naszego regionu.
Zamiast szynki i boczku: podroby. Zamiast wędlin ze sklepu: domowe wyroby. Zamiast świeżych warzyw w zimie: fermentacja i kiszonki. Zamiast oliwy i makaronu: nasz olej lniany i kasza gryczana. Kulinarnie zapowiada się bardzo ciekawy rok
Jedna edycja Wojewódzkiego Charytatywnego Turnieju w Piłce Halowej to kilkanaście tysięcy złotych dla chorego dziecka. - Wiadomo, że my za takie pieniądze życia nie uratujemy, ale narobimy takiego szumu, będzie tak głośno, że później z 1 proc. odpisywanego od podatku dzieciak nie dostanie 5, tylko 40 tysięcy - mówi Artur Banasik, organizator turnieju, zwycięzca plebiscytu Człowiek Roku 2016 w kategorii Zwykły Bohater.
Rozmowa z prof. Robertem Rejdakiem, kierownikiem Kliniki Okulistyki Ogólnej i Ponadregionalnego Centrum Terapii Urazów Oka SPSK1 w Lublinie.
Rozmowa z Pawłem „Totoro” Adamcem, fotografem, autorem cykli „Królowie Nadbużańscy” i „Królowie Lubelscy”
Rozmowa z Martą Włosek, założycielką i prezes Fundacji Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE.
Kontynuujemy opowieść o losach bohatera fotografii sprzed 153 lat – powstańczego majora Józefa Lenieckiego i potyczce w Górach pod Przybysławicami z 19 grudnia 1863 r. Losy bohaterskiego majora śledził Sławomir Łowczak, znany regionalista i historyk z Markuszowa.
- Mężczyzna przechodzi w pewnego rodzaju „stand by” i ceduje wychowanie dzieci na żonę. „Głowa rodziny” jest przekonana, że kobieta lepiej zagospodaruje przestrzeń pod nazwą „wychowanie dzieci”, sam zaś ustawia się w roli „ministra spraw zewnętrznych” czy „zaopatrzeniowca”. Na szczęście coraz częściej pojawia się wzorzec partnerski - rozmowa z dr Dariuszem Cupiałem o zaangażowanym ojcostwie, założycielem lubelskiej Inicjatywy Tato.Net
Gdy jedni polują na nowsze wersje najnowszych modeli aparatów i kamer, inni wybierają historię fotografii. Metodami sprzed kilkuset lat przygotowują płytki i fotografują tak, jak robili to panowie w melonikach i panie w gorsetach. Efekty są niezwykłe. W ferrotypii nawet bloki i mosty nad Bystrzycą robią się XIX-wieczne...
Nie może zawierać przypraw i musi być świeże - ptaki, tak samo jak ludzie, mogą się rozchorować od zepsutego jedzenia. Ważne jest również to, by zwrócić uwagę na preferencje poszczególnych gatunków. Gołębie i gawrony lubią pszenicę, kosy z kolei lepiej karmić jabłkami lub jarzębiną
Czym różniło się życie w PRL od naszej rzeczywistości? Odpowiedź można znaleźć w książce „Szkice o codzienności PRL” wydanej przez lubelski oddział Instytuty Pamięci Narodowej.
Rozmowa z Eweliną Kamczyk, futbolistką Górnika Łęczna i reprezentacji Polski.
Historia kamienicy przy ul. 3 Maja 22 w Lublinie. A właściwie opowieść o ludziach w różny sposób związanych z tym adresem. Bogaci przedwojenni Żydzi, rodzina działaczy komunistycznych, bohater II wojny światowej, przedsiębiorcy, urzędnicy a także znani lubelscy architekci i fotografowie. Osoby żyjące jedynie we wspomnieniach bliskich i znajomych oraz ci, których znajdzie internetowa wyszukiwarka. Wszystko zaczyna się w XIX-wiecznym Lublinie…
Rozmowa z Krzysztofem Cugowskim.
Pochodzi ze sportowej rodziny i od najmłodszych lat gra w koszykówkę. Ma za sobą występy w WNBA i bardzo mocnej reprezentacji Australii. Wyrobiła sobie renomę w rodzinnym kraju, ale postanowiła poszukać nowych wyzwań. W ten sposób trafiła do Pszczółki Polskiego Cukru AZS UMCS. Już w pierwszym sezonie zamierza poprowadzić lubelski klub do sukcesów. A przy okazji chce dobrze się bawić, poznać nowe miejsca i smaki. Oto Tess Madgen
Wiesław Kurowski, jeden z najwybitniejszych szefów kuchni w regionie. Jego Mistrzem jest Paul Bocuse, legendarny kucharz francuski. W ciągu jednego dnia postawił wszystko na jedną kartę. I zostawił karierę dla rodziny. Teraz Wigilie świętuje w domu. Nie w pracy
Dzień wigilijny był na Lubelszczyźnie dniem świętym. Często nazywano wigilię pośnikiem. Wierzono, że „jaka wigilia, taki cały rok”.
Po koniec marca 1863 r. w zakładzie cenionego krakowskiego fotografa Waleriana Rzewuskiego, na przedmieściu Wesoła pod numerem 29, stawił się umówiony wcześniej młody człowiek. Uwagę zwracała jego wojskowa postawa i śmiałe spojrzenie.
Poprosiliśmy lubelskich szefów kuchni o ich ulubione przepisy na Wigilię. W rolach głównych: ryby i susz. Nie mogło tez zabraknąć popisowych dań na świąteczny obiad. Na początek soczyste kieszonki z piersi kurczaka. Dla lubiących lekkie dania: ravioli z selera, nadziewane jagnięciną. I wreszcie modne policzki wołowe.
Rozmowa z Mieczysławem Szcześniakiem, wokalistą.
W dniach 16-30 czerwca w Polsce zostaną rozegrane Mistrzostwa Europy UEFA Euro U-21. Jedną z sześciu aren turnieju będzie Lublin, gdzie odbędzie się mecz otwarcia, a dwa z trzech swoich spotkań rozegrają biało-czerwoni. Na żywo będziemy mogli zobaczyć wschodzące gwiazdy futbolu
W tym roku najczęściej kupowanym prezentem dla dorosłych będą perfumy, młodzież i dzieci będą dostawać przede wszystkim zabawki oraz słodycze. Można jednak pomyśleć nad bardziej oryginalnym prezentem, chociażby własnym znaczkiem pocztowym albo locie balonem.