Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

Nowe osiedla na Czubach za płotami. Dlaczego ludzie chcą mieszkać za ogrodzeniem?
Magazyn

Nowe osiedla na Czubach za płotami. Dlaczego ludzie chcą mieszkać za ogrodzeniem?

Od lat 90. Polacy grodzą się na potęgę. Oficjalną motywacją mieszkańców oraz deweloperów oferujących strzeżone budownictwo są względy bezpieczeństwa. Z bezpieczeństwem za zasiekami bywa jednak różnie. Zdaniem specjalistów powodem może być chęć pokazania swojego prestiżu.

Po lewej szarża polskiej kawalerii. Po prawej polska piechota koronna

Historia: Bitwa pod Markuszowem w obronie konstytucji

Nie wszyscy wiedzą, że ostatnia bitwa w rosyjsko-polskiej wojnie 1792 r. w obronie Konstytucji 3 maja została stoczona na terenie dzisiejszego powiatu puławskiego pod Markuszowem. Bitwą dowodził książę Józef Poniatowski i niewiele brakowało a kroniki zanotowałyby, że książę Józef nie zginął w nurtach Elstery, a nad naszą poczciwą Kurówką. Jak do tego doszło? Opowiada o tym Sławomir Łowczak, znany regionalista i pasjonat historii.

Poznajmy się wreszcie. Jesteśmy rodziną
galeria

Poznajmy się wreszcie. Jesteśmy rodziną

Takie słowa usłyszeli po latach państwo Mazurkiewiczowie i Drašček. Ci pierwsi pochodzą z Markuszowa. Ci drudzy ze Słowenii. Przez lata nic o sobie nie wiedzieli. A wszystko zaczęło się wiele lat temu. Ale nie w Polsce. Ani w Słowenii, tylko tysiące kilometrów stąd: na Syberii

Olga Dados podczas spotkania z Krystianem (fot. Archiwum Olgi Dados)

Genetyczni bliźniacy. Jakie to uczucie spotkać osobę, której oddało się część siebie?

Rozmowa z Olgą Dados z Lublina, dawcą komórek macierzystych, która spotkała się ze swoim bliźniakiem genetycznym.

Stanisław Koter (drugi z prawej) z żoną i synami - 1971 r.

Bohaterowie z Czartorycha. Stanisław Koter

Wśród wielu absolwentów I Liceum im. ks. A. J. Czartoryskiego, które niedawno obchodziło swoje stulecie można spotkać osoby, które na trwałe zapisały się nie tylko w historii Puław. To byli uczniowie, którzy niejednokrotnie narażali swoje życie dla ratowania kraju. Na ślad jednego z takich bohaterów wpadł Robert Och, puławski historyk, którego zainteresowała wystawa przedwojennych świadectw w Muzeum Oświatowym.

Na tropie kłusownika. "Kiedyś przestrzegali reguł"

Na tropie kłusownika. "Kiedyś przestrzegali reguł"

Zbir w gumofilcach, z uszanką na głowie - taki mamy obraz kłusownika. Tymczasem dziś mogą to być dobrze sytuowani ludzie, strzelający do zwierząt dla sportu, często zostawiający zdobycz w lesie.

 Fot. Wojciech Nieśpiałowski

Dariusz Magier: Patriotyzm nie może być łączony z pałką i przemocą

Rozmowa z Dariuszem Magierem, nowym dyrektorem lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

KGW w Dobryniowie: od lewej Alicja Sysa, Beata Weremko, Monika Słowacka, Maria Kuchta i Elżbieta Lech

Chcą stworzyć Inkubator Przetwórstwa Lokalnego. Żeby każdy mógł przetworzyć swoje produkty

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Dobryniowie nad Wieprzem zarejestrowały na liście produktów regionalnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pierogi z mięsem i bobem. Aby promować lokalne smakołyki, powołały też Stowarzyszenie Kobiet Kraska.

Julia Chmielarska (fot. Agnieszka Antoń-Jucha)

12-letnia Julia z Kraśnika walczy o Eurowizję. Polski finał konkursu piosenki w sobotę

Ma 12 lat, pochodzi z Kraśnika. Słucha popu. Jest fanką Michaela Jacksona i Whitney Houston. Sama też śpiewa. I odnosi sukcesy także na scenie międzynarodowej. Julia Chmielarska jest jedną z 10 finalistów, którzy jutro będą walczyć o udział w Konkursie Piosenki Eurowizji Junior 2016 na Malcie. O tym kto będzie reprezentował Polskę zdecydują widzowie TVP i członkowie jury.

(fot. Maciej Kaczanowski)

Reforma strachu pełna. Czego boją się nauczyciele?

Wykładowcy akademiccy, nauczyciele, rodzice, samorządowcy, Rzecznik Praw Dziecka - to tylko część długiej listy osób, które sprzeciwiają się zmianom w polskiej oświacie, które mają rozpocząć się już we wrześniu. Proszą o czas na przemyślenie, czy reforma w ogóle jest potrzebna oraz zwolnienie tempa zmian.

Nagrobek Feliksa Troszczyńskiego

Historia. Ksiądz co nie chylił czoła przed Moskalami

„Pasterz gorliwy, obywatel prawy, w niedoli cierpliwy i wytrwały” – taki napis widnieje na nagrobku księdza Feliksa Troszczyńskiego. Pochowany w Markuszowie był nie tylko ojcem chrzestnym Bolesława Prusa, ale przed wszystkim gorącym patriotą.

(fot. Maciej Rukasz)
Kreatywni 2016
galeria

Tomasz Okoń naprawi wszystko. "Nikogo nie wyganiam, nawet gdy robota jest nieopłacalna"

Warzą piwo, prowadzą ekologiczne gospodarstwa, budują statki, tworzą łuki. Łączy ich jedno słowo: kreatywność. Nie można jej na pewno odmówić Tomaszowi Okoniowi, który od 30 lat naprawi wszystko, bez względu na materiał. Lutuje, maluje, piłuje i tłucze młotkiem, aby wartościowe przedmioty odzyskały dawny blask. Jak mówi, wszystko da się naprawić.

Badania w lasach janowskich. Naukowcy odnaleźli elementy "cudownej broni" Hitlera

Badania w lasach janowskich. Naukowcy odnaleźli elementy "cudownej broni" Hitlera

Rozmowa z dr. Dominikiem Szulcem z Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, który uczestniczył w pracach zespołu naukowców. Badania pod kierunkiem Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskiem zespół prowadzili w okolicach tego miasta. Uwagę badaczy przyciągnął krater wypełniony wodą...

Konrad Gaca (Fot. Agnieszka Kozłowska)
Lubelskie Ekstra

To jest misja. Konrad Gaca o odchudzaniu, mądrym życiu i córeczce

To jest misja - mówi Konrad Gaca. Specjalista żywieniowy z międzynarodowym tytułem Certified Nutrition Specialist. Trener klasy Master amerykańskiej federacji PROPTA (do której należą światowi specjaliści zajmujący się tematem żywienia) oraz trenerem Europejskiej Federacji Fitness & Wellness. Jaki jest Konrad Gaca? Oto jego opowieść.

Nowa dyrektor otwiera Osterwę. Rozmowa z Dorotą Ignatjew

Nowa dyrektor otwiera Osterwę. Rozmowa z Dorotą Ignatjew

Kadr z filmu "Ostatnia rodzina"
Lubelskie Ekstra

"Ostatnia rodzina". Historia powstania niezwykłego filmu

Dawno o żadnym filmie nie było tak głośno na tak długo przed oficjalną premierą. Dawno żaden film nie był tak bardzo wyczekiwany i nie budził tak wielkich nadziei.

Fot. K Pictures

"Jakiś cwaniak podrabia w radiu mój głos". Rozmowa z Zenonem Laskowikiem

W niedzielę 9 października o godzinie 18 w Filharmonii Lubelskiej wystąpi Zenon Laskowik.

Michał nie mówi w żadnym obcym języku, a Belgowie nie rozumieją ani słowa po polsku. - Jak mają się więc porozumiewać i budować relacje - pyta prawna opiekunka chłopca

Rodzice zastępczy walczą o 7-latka, którego wywieziono do Belgii. "Został sprzedany"

- Michałek jest jednym z 30 dzieci, które zostały sprzedane przez belgijską firmę Mały Cud - przekonuje Roman Poturalski ze Stowarzyszenia Wolne Społeczeństwo, które zaangażowało się w sprawę 7-latka z Opola Lubelskiego. Chłopiec został wywieziony do Belgii

O brutalnym morderstwie sprzed 25 lat nie pozwala zapomnieć krzyż stojący przy drodze z Bełżyc do Opola Lubelskiego (fot. Paweł Buczkowski)
Reportaż

Morderca z sąsiedztwa. W woj. lubelskim kilka osób z nadzorem prewencyjnym policji

W województwie lubelskim jest kilka osób, które są objęte całodobowym nadzorem prewencyjnym - przyznają policjanci. Ale nie podają, gdzie te osoby przebywają. Być może nawet ich najbliżsi sąsiedzi nie wiedzą, za jak ciężkie przestępstwa sąd przydzielił im taką „opiekę”. Wiedzą za to, i to aż za dobrze, mieszkańcy Wronowa koło Bełżyc. Od trzech tygodni mieszkają obok Zdzisława D., który brutalnie zamordował i zgwałcił mieszkankę okolicznej wsi. Doskonale pamiętają horror, jaki wydarzył się 25 lat temu na skraju pobliskiego lasu.

Smarzowski: „Wołyń” nie jest wymierzony przeciwko Ukraińcom, tylko przeciwko skrajnemu nacjonalizmowi
galeria

Smarzowski: „Wołyń” nie jest wymierzony przeciwko Ukraińcom, tylko przeciwko skrajnemu nacjonalizmowi

– Dla mnie ważne jest to, żeby widz po obejrzeniu filmu wrócił do domu, popatrzył na otaczający go świat z innej perspektywy i pomyślał o swoich dzieciach. Także to, żeby widząc manifestacje i zadymy robione pod egidą różnych symboli czy flag, przypomniał sobie wydarzenia z filmu. Żeby historia się nie powtórzyła – mówi Wojciech Smarzowski, reżyser "Wołynia".

Jan Albrycht

Jan Albrycht. Inżynier z wizją związany z Puławami

Kiedy w 1877 r. oficjalnie uruchomiano kolej nadwiślańską, jednym z jej budowniczych był inżynier od lat związany z Puławami – Jan Albrycht. Po latach okaże się, że jego wizja, pomysłowość i otwartość będzie miała wpływ na rozwój budownictwa w naszym regionie.

Ania Serewa

"Chorowanie na raka nie jest takie straszne. Chcemy normalnie żyć"

- Chorowanie na raka nie jest takie straszne, jak się może wydawać. Tacy ludzie chcą być normalnie traktowani, chcą normalnie żyć - mówi 23-letnia Ania Serewa z Lublina, która czeka na przeszczep szpiku

Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, fot. Dorota Awiorko
galeria

Dyrektor Muzeum Lubelskiego: Wszystkiego zdradzić nie mogę

Wierzę, że muzea mają szansę przeżyć swój renesans pod jednym warunkiem. Pod warunkiem, że wszczepimy dzieciom specjalne „chipy” z kodem mówiącym, że w muzeum wolno im prawie wszystko. Muszą czuć się tu jak w domu już od najmłodszych lat. Rozmowa z Katarzyną Mieczkowską-Czerniak, dyrektor Muzeum Lubelskiego

W jury konkursu był Robert Makłowicz (fot. Archiwum Europejskiego festiwalu Smaku)

Najlepszy Smak Lubelszczyzny. Wybitne smaki i wschodnia dusza

Aż 65 produktów wystartowało w konkursie Najlepszy Smak Lubelszczyzny 2016. - Za zwycięską zupę z karpia zapłaciłbym każdą cenę w najdroższej restauracji - mówi Jacek Czarecki, juror z Lublina - Mleko smakowało jak prawdziwe mleko z dzieciństwa, masło, jak prawdziwe masło. Smak wielu produktów był wybitny - ocenia Adam Łukawski z Płocka. - Konfitura z rokitnika powaliła mnie na kolana - dodaje prof. Jarosław Dumanowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Po dokonaniu zrzutów kontrabandy wszystkie te statki powietrzne zawróciły na Ukrainę. Fot. Nadbużański Oddział Straży Granicznej
galeria

Drony i motolotnie przemytników wtargnęły nad Polskę

Wygląda na to, że zza wschodniej granicy nad nasze tereny może przylecieć kto chce i kiedy chce. Świadczą o tym kolejne przypadki przemytu papierosów z udziałem statków powietrznych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!