Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Od lat 90. Polacy grodzą się na potęgę. Oficjalną motywacją mieszkańców oraz deweloperów oferujących strzeżone budownictwo są względy bezpieczeństwa. Z bezpieczeństwem za zasiekami bywa jednak różnie. Zdaniem specjalistów powodem może być chęć pokazania swojego prestiżu.
Nie wszyscy wiedzą, że ostatnia bitwa w rosyjsko-polskiej wojnie 1792 r. w obronie Konstytucji 3 maja została stoczona na terenie dzisiejszego powiatu puławskiego pod Markuszowem. Bitwą dowodził książę Józef Poniatowski i niewiele brakowało a kroniki zanotowałyby, że książę Józef nie zginął w nurtach Elstery, a nad naszą poczciwą Kurówką. Jak do tego doszło? Opowiada o tym Sławomir Łowczak, znany regionalista i pasjonat historii.
Takie słowa usłyszeli po latach państwo Mazurkiewiczowie i Drašček. Ci pierwsi pochodzą z Markuszowa. Ci drudzy ze Słowenii. Przez lata nic o sobie nie wiedzieli. A wszystko zaczęło się wiele lat temu. Ale nie w Polsce. Ani w Słowenii, tylko tysiące kilometrów stąd: na Syberii
Rozmowa z Olgą Dados z Lublina, dawcą komórek macierzystych, która spotkała się ze swoim bliźniakiem genetycznym.
Wśród wielu absolwentów I Liceum im. ks. A. J. Czartoryskiego, które niedawno obchodziło swoje stulecie można spotkać osoby, które na trwałe zapisały się nie tylko w historii Puław. To byli uczniowie, którzy niejednokrotnie narażali swoje życie dla ratowania kraju. Na ślad jednego z takich bohaterów wpadł Robert Och, puławski historyk, którego zainteresowała wystawa przedwojennych świadectw w Muzeum Oświatowym.
Zbir w gumofilcach, z uszanką na głowie - taki mamy obraz kłusownika. Tymczasem dziś mogą to być dobrze sytuowani ludzie, strzelający do zwierząt dla sportu, często zostawiający zdobycz w lesie.
Rozmowa z Dariuszem Magierem, nowym dyrektorem lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Dobryniowie nad Wieprzem zarejestrowały na liście produktów regionalnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pierogi z mięsem i bobem. Aby promować lokalne smakołyki, powołały też Stowarzyszenie Kobiet Kraska.
Ma 12 lat, pochodzi z Kraśnika. Słucha popu. Jest fanką Michaela Jacksona i Whitney Houston. Sama też śpiewa. I odnosi sukcesy także na scenie międzynarodowej. Julia Chmielarska jest jedną z 10 finalistów, którzy jutro będą walczyć o udział w Konkursie Piosenki Eurowizji Junior 2016 na Malcie. O tym kto będzie reprezentował Polskę zdecydują widzowie TVP i członkowie jury.
Wykładowcy akademiccy, nauczyciele, rodzice, samorządowcy, Rzecznik Praw Dziecka - to tylko część długiej listy osób, które sprzeciwiają się zmianom w polskiej oświacie, które mają rozpocząć się już we wrześniu. Proszą o czas na przemyślenie, czy reforma w ogóle jest potrzebna oraz zwolnienie tempa zmian.
„Pasterz gorliwy, obywatel prawy, w niedoli cierpliwy i wytrwały” – taki napis widnieje na nagrobku księdza Feliksa Troszczyńskiego. Pochowany w Markuszowie był nie tylko ojcem chrzestnym Bolesława Prusa, ale przed wszystkim gorącym patriotą.
Warzą piwo, prowadzą ekologiczne gospodarstwa, budują statki, tworzą łuki. Łączy ich jedno słowo: kreatywność. Nie można jej na pewno odmówić Tomaszowi Okoniowi, który od 30 lat naprawi wszystko, bez względu na materiał. Lutuje, maluje, piłuje i tłucze młotkiem, aby wartościowe przedmioty odzyskały dawny blask. Jak mówi, wszystko da się naprawić.
Rozmowa z dr. Dominikiem Szulcem z Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, który uczestniczył w pracach zespołu naukowców. Badania pod kierunkiem Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskiem zespół prowadzili w okolicach tego miasta. Uwagę badaczy przyciągnął krater wypełniony wodą...
To jest misja - mówi Konrad Gaca. Specjalista żywieniowy z międzynarodowym tytułem Certified Nutrition Specialist. Trener klasy Master amerykańskiej federacji PROPTA (do której należą światowi specjaliści zajmujący się tematem żywienia) oraz trenerem Europejskiej Federacji Fitness & Wellness. Jaki jest Konrad Gaca? Oto jego opowieść.
Dawno o żadnym filmie nie było tak głośno na tak długo przed oficjalną premierą. Dawno żaden film nie był tak bardzo wyczekiwany i nie budził tak wielkich nadziei.
W niedzielę 9 października o godzinie 18 w Filharmonii Lubelskiej wystąpi Zenon Laskowik.
- Michałek jest jednym z 30 dzieci, które zostały sprzedane przez belgijską firmę Mały Cud - przekonuje Roman Poturalski ze Stowarzyszenia Wolne Społeczeństwo, które zaangażowało się w sprawę 7-latka z Opola Lubelskiego. Chłopiec został wywieziony do Belgii
W województwie lubelskim jest kilka osób, które są objęte całodobowym nadzorem prewencyjnym - przyznają policjanci. Ale nie podają, gdzie te osoby przebywają. Być może nawet ich najbliżsi sąsiedzi nie wiedzą, za jak ciężkie przestępstwa sąd przydzielił im taką „opiekę”. Wiedzą za to, i to aż za dobrze, mieszkańcy Wronowa koło Bełżyc. Od trzech tygodni mieszkają obok Zdzisława D., który brutalnie zamordował i zgwałcił mieszkankę okolicznej wsi. Doskonale pamiętają horror, jaki wydarzył się 25 lat temu na skraju pobliskiego lasu.
– Dla mnie ważne jest to, żeby widz po obejrzeniu filmu wrócił do domu, popatrzył na otaczający go świat z innej perspektywy i pomyślał o swoich dzieciach. Także to, żeby widząc manifestacje i zadymy robione pod egidą różnych symboli czy flag, przypomniał sobie wydarzenia z filmu. Żeby historia się nie powtórzyła – mówi Wojciech Smarzowski, reżyser "Wołynia".
Kiedy w 1877 r. oficjalnie uruchomiano kolej nadwiślańską, jednym z jej budowniczych był inżynier od lat związany z Puławami – Jan Albrycht. Po latach okaże się, że jego wizja, pomysłowość i otwartość będzie miała wpływ na rozwój budownictwa w naszym regionie.
- Chorowanie na raka nie jest takie straszne, jak się może wydawać. Tacy ludzie chcą być normalnie traktowani, chcą normalnie żyć - mówi 23-letnia Ania Serewa z Lublina, która czeka na przeszczep szpiku
Wierzę, że muzea mają szansę przeżyć swój renesans pod jednym warunkiem. Pod warunkiem, że wszczepimy dzieciom specjalne „chipy” z kodem mówiącym, że w muzeum wolno im prawie wszystko. Muszą czuć się tu jak w domu już od najmłodszych lat. Rozmowa z Katarzyną Mieczkowską-Czerniak, dyrektor Muzeum Lubelskiego
Aż 65 produktów wystartowało w konkursie Najlepszy Smak Lubelszczyzny 2016. - Za zwycięską zupę z karpia zapłaciłbym każdą cenę w najdroższej restauracji - mówi Jacek Czarecki, juror z Lublina - Mleko smakowało jak prawdziwe mleko z dzieciństwa, masło, jak prawdziwe masło. Smak wielu produktów był wybitny - ocenia Adam Łukawski z Płocka. - Konfitura z rokitnika powaliła mnie na kolana - dodaje prof. Jarosław Dumanowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wygląda na to, że zza wschodniej granicy nad nasze tereny może przylecieć kto chce i kiedy chce. Świadczą o tym kolejne przypadki przemytu papierosów z udziałem statków powietrznych.