Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 marca 2025 r.
19:47

Pandemia koronawirusa: maseczki, kwarantanna i zakaz wstępu do lasu

(fot. DW/archiwum)

Między e-lekcjami piekliśmy chlebek bananowy, a po papier toaletowy chodziliśmy w maseczkach, sprawdzając, czy w sklepie skończyły się już godziny dla seniorów - tak zaczęła wyglądać nasza codzienność pięć lat temu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

4 marca 2020 roku minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował podczas konferencji prasowej, że jeden z 584 wykonanych w Polsce pacjentom testów na obecność koronawirusa okazał się dodatni. Kolejne cztery przypadki zakażenia potwierdzono 6 marca, a do końca miesiąca było ich ponad 2,5 tysiąca. Pierwszy zgon osoby zakażonej koronawirusem potwierdzono w Polsce 12 marca. Rozpoczęło się wprowadzanie mających powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa obostrzeń i restrykcji. 20 marca wprowadzono stan epidemii.

Alfabet pandemii Covid-19 w Poslce: 

A jak ANTYSZCZEPIONKOWIEC – ruchy antyszczepionkowe nabrały szczególnego znaczenia podczas pandemii. W Lublinie, podobnie jak w innych miastach, pojawiły się protesty antyszczepionkowców. Organizowano manifestacje, w tym tzw. „marsze wolności”, w których uczestnicy sprzeciwiali się przymusowi szczepień, obostrzeniom pandemicznym i innym środkom wprowadzonym przez rząd. Były one głośnym sygnałem sprzeciwu wobec polityki sanitarnej.

B jak BAŃKA SPOŁECZNA – nieoczekiwane zjawisko, które zyskało popularność w czasie pandemii. Wśród różnych „nowych zwyczajów” ludzi wprowadzonych przez COVID-19 jednym z bardziej interesujących było tworzenie tzw. bąbelków socjalnych. Były to małe grupy osób, które ustalały, że będą spotykać się wyłącznie ze sobą nawzajem, minimalizując ryzyko zakażenia poprzez kontakt z obcymi.

C jak CHLEBEK BANANOWY – wielu z nas podczas lockdownu odkryło nowe zamiłowania; m.in. do gotowania i pieczenia. Przykładem tego jest osławiony chlebek bananowy, którego wypieku podejmowali się nawet najmniej wprawieni w kulinarnych bojach. W sieci krążyły liczne przepisy na ten prosty wypiek, a internauci poszukiwali najlepszego.

D jak DYSTANS SPOŁECZNY – w domu, na spacerze, nawet w gronie najbliższych: wszędzie zalecany był dystans społeczny. W Polsce wynosił on ok. 2 metrów, ale zdarzały się kraje, w których rekomendowano nawet 4 metry. Każdy, kto miał psa, na pewno bardziej go w tym czasie docenił. Miara luksusu dla mieszkańców miast? Duży balkon.

 

E jak E-LEKCJE – czas, gdy domy zamieniły się w szkoły. – Nie trzeba było za bardzo na tych lekcjach być. Co prawda ja sobie dobrze radziłem z nauką, ale inni mieli problem. Ta sytuacja wpłynęła jednak na moje relacje z ludźmi. Ciężko było rozwijać szkolne kontakty, na szczęście po powrocie do szkoły udało się je odbudować – mówi Janek Pijanowski z Prywatnej Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Lublinie.

F jak FALA KORONAWIRUSA – żyliśmy od fali do fali. W Polsce i na całym świecie pandemia COVID-19 przebiegała falami, z wyraźnymi wzrostami liczby infekcji w określonych okresach. Często były one związane z mutacjami wirusa (np. warianty Delta, Omikron). Każda z tych fal wymagała wprowadzenia nowych obostrzeń, większej liczby testów, a także większego zaangażowania służb medycznych, by sprostać rosnącej liczbie pacjentów.

G jak GODZINY DLA SENIORÓW – przez kilka miesięcy obowiązywały godziny dla seniorów. Osoby po 60. roku życia mogły robić zakupy między godziną 10 a 12. – Z jednej strony to było miłe, że ktoś o nas pomyślał, ale z drugiej: nie zawsze było to wygodne. Nie każdy senior wychodzi na zakupy akurat między 10 a 12! Czasem potrzebowałam czegoś po południu, ale wtedy w sklepie było więcej ludzi i większe ryzyko. Poza tym półki bywały mniej zaopatrzone, bo rano dostawy jeszcze nie zdążyły przyjechać. No i młodsi denerwowali się, że muszą czekać – wspomina 72-letnia pani Krystyna z Lublina.

H jak HIGIENA – Częste mycie rąk stało się jednym z najważniejszych zaleceń zdrowotnych. Wiele osób zaczęło inwestować w środki do dezynfekcji, a pandemia przyczyniła się do rozwoju nowych technologii, takich jak bezdotykowe dozowniki czy inteligentne sanitariaty.

I jak INFEKCJA – tego słowa chyba obawiał się każdy z nas. Gdy ktoś kichnął, kaszlnął, automatycznie pojawiały się obawy, czy nie mamy do czynienia z osobą zarażoną. Strach o zdrowie swoje i bliskich sprawił, że wiele osób podchodziło do każdej infekcji z dużą ostrożnością. Nawet zwykłe objawy przeziębienia mogły wywołać niepokój i prowadzić do izolacji, aby uniknąć ewentualnego kontaktu z osobami, które mogłyby być narażone na zakażenie.

 

J jak JEDNORAZOWY – jednorazowe maseczki, rękawiczki, stroje medyczne – te hasła padały nieustannie. Wydaje się nawet, że w pewnym momencie budziły w nas poczucie bezpieczeństwa. Jednak z biegiem czasu zaczęły się pojawiać również inne, mniej optymistyczne konsekwencje związane z nadmiernym używaniem jednorazowych produktów. Ich masowa produkcja i wyrzucanie na wysypiska spowodowały ogromny wzrost odpadów, co stało się kolejnym wyzwaniem ekologicznym. Jednorazowe maseczki i rękawiczki zalegały w miejscach publicznych, a ich recykling stał się coraz trudniejszy.

K jak KRYZYS – to słowo wisiało w powietrzu. Dotknął nas kryzys zdrowotny, kryzys ekonomiczny, kryzys zaufania, a także kryzys społeczny. Pandemia wywołała izolację społeczną, która miała wpływ na zdrowie psychiczne wielu osób. Osoby starsze, osoby samotne oraz ci, którzy stracili pracę, byli narażeni na depresję, lęki i stres. Zmniejszenie kontaktów międzyludzkich spowodowało również wzrost problemów rodzinnych i przemocy domowej. Z konsekwencjami tego mierzymy się do dziś.

L jak LOCKDOWN – mieliśmy cztery główne lockdowny. Każdy z nich różnił się w zależności od sytuacji epidemicznej, a restrykcje były stopniowo luzowane lub zaostrzane w zależności od liczby zakażeń. Z konsekwencjami lockdownu zmierzyły się m.in. lubelskie restauracje, ale też miejsca kultury, m.in. Kino Bajka, które w 2020 roku poprosiło swoich fanów o pomoc. Problemy jednak nie zniknęły wraz z zakończeniem pierwszego lockdownu. Tak wówczas mówił dyrektor Bajki Waldemar Niedźwiedź: „W sierpniu 2020 mieliśmy 14 proc. wpływów, które były w sierpniu zeszłego roku. A pierwszy tydzień września? W zeszłym roku 18 tysięcy zł, w tym 3 i pół. Oszczędności ze stycznia i lutego dawno się skończyły. Wykorzystaliśmy wszystkie możliwości, jakie dawały tzw. tarcze antykryzysowe, do seansów nie mogę ciągle dokładać. Mieszkania nie sprzedam” – mówił w rozmowie z Dziennikiem Wschodnim. Z pomocą przyszli jednak widzowie.

M jak MASECZKI – o maseczkach można mówić wiele, ale w ciekawy sposób na ich obecność w naszym życiu zwróciły uwagę lubelskie naukowczynie: prof. Ewa Głażewska i prof. Małgorzata Karwatowska z Wydziału Filologicznego UMCS, które napisały książkę o covidowych wizerunkach masek z perspektywy językowo-kulturowej. W pewnym momencie maska okazała się przejawem mody, ale też werbalnym zapisem naszych emocji i przekonań.

 

N jak NIETOPERZ – legenda głosi, że od niego wszystko się zaczęło. Chociaż nietoperz jest często wymieniany w kontekście pochodzenia wirusa, warto podkreślić, że jego rola w tym procesie nie jest jednoznaczna. Wciąż trwają intensywne badania, jak doszło do przeniesienia wirusa na ludzi, ale jedno jest pewne – przenoszenie chorób ze zwierząt na ludzi (tzw. zoonozy) to zjawisko, które występowało i występuje w historii ludzkości, a nietoperze stanowią jeden z wielu przykładów takich „pomostów” w przyrodzie.

O jak OSOCZE – można powiedzieć, że produkt na wagę złota. Osocze było pobierane od osób, które przeszły COVID-19 i uzyskały pozytywne wyniki testów na obecność przeciwciał. Następnie, po przetworzeniu, osocze było podawane pacjentom w celu wsparcia ich układu odpornościowego. W pewnym momencie osocze ozdrowieńców stało się jedną z metod leczenia chorób wirusowych, szczególnie COVID-19, w okresie, gdy inne terapie były jeszcze w fazie opracowywania. Taką terapię zapoczątkowała Klinika Chorób Zakaźnych w Lublinie.

P jak PAPIER TOALETOWY – w pierwszych tygodniach pandemii w wielu krajach (w tym w Polsce) pojawiły się ogromne kolejki przed sklepami i puste półki z papierem toaletowym. Ta panika wynikała z lęku przed niepewną przyszłością oraz obaw o możliwość lockdownów, które mogłyby skutkować ograniczoną dostępnością produktów spożywczych i higienicznych. Choć sytuacja wkrótce wróciła do normy, to był to moment, w którym papier toaletowy stał się symbolem niepokoju społecznego i kryzysu.

 

R jak REKONWALESCENCJA – dla jednych łatwa, dla innych niesamowicie wymagająca. Jak się okazało, koronawirus mógł długofalowo wpływać na nasze zdrowie i wprowadzać trudne do odwrócenia zmiany.

S jak SZPITAL TYMCZASOWY – może nie każdy już pamięta, że Targi Lublin, na których odbywają się teraz liczne wystawy i pokazy, w 2020 roku były miejscem dla osób ciężko chorujących na koronawirusa. Budowa szpitala rozpoczęła się w październiku 2020 roku, a jego otwarcie miało miejsce w grudniu tego samego roku. Był to jeden z wielu tymczasowych szpitali, które powstały w Polsce w odpowiedzi na rosnącą liczbę pacjentów chorych na COVID-19.

 

T jak TEST – w Polsce zorganizowano liczne punkty testowania, a także wprowadzono testy w miejscach pracy i szkołach, aby jak najszybciej zidentyfikować przypadki zakażenia. W drugiej fali pandemii na rynku pojawiły się także testy COVID-19, które można było wykonać w domu, co stało się popularnym rozwiązaniem wśród osób chcących sprawdzić swój stan zdrowia bez wychodzenia z domu.

U jak UTRATA SMAKU I WĘCHU – pierwszy objaw koronawirusa. Na pierwszy rzut oka ciekawe doświadczenie, ale czymże jest życie bez dobrego smaku?

W jak WUHAN – to jedno z największych miast w Chinach, nazywane jądrem pandemii, bo to właśnie tutaj, na jednym z targów, najprawdopodobniej doszło do pierwszych zakażeń. Co ciekawe, kiedy w Wuhan wybuchła epidemia koronawirusa, trwała wówczas chińska noworoczna parada. To był moment, w którym tysiące ludzi uczestniczyły w zgromadzeniach, co sprzyjało szybkiemu rozprzestrzenianiu się zarazy.

Z jak ZAKUPY PRZEZ INTERNET – to właśnie w czasie pandemii nabrały popularności. Liczby mówią same za siebie – przed 2020 rokiem tylko 3 proc. ludzi robiło zakupy spożywcze online, teraz już ponad 20 proc. z nas. Sklepy internetowe rozkwitały, podobnie jak paczkomaty. Jako ciekawostkę warto dodać, że sklepy odzieżowe odnotowały gigantyczny wzrost sprzedaży... dresów i piżam. Ludzie masowo kupowali wygodne ubrania do pracy zdalnej

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Po ucieczce ze szpitala psychiatrycznego podejrzany o zabójstwo ojca i brata Bartłomiej B. przez ponad tydzień był ścigany. Zamierzał przedostać się za granicę. Nie zdążył. Został zatrzymany
PROCES

Podejrzany o podwójne zabójstwo uciekinier z Radecznicy przed sądem. Rusza proces

Grozi mu dożywocie. Jaki usłyszy wyrok? Okaże się za jakiś czas. W poniedziałek przed Sądem okręgowym w Zamościu rozpocząć się ma proces 34-letniego Bartłomieja B. To mężczyzna oskarżony o zabójstwo swojego brata i ojca. Zasłynął ucieczką ze szpitala psychiatrycznego w Radecznicy. Obława na niego trwała 10 dni, ale w końcu policjanci dopadli zbiega.

Niedziela Palmowa

Dziś Niedziela Palmowa. To w Kościele otwarcie Wielkiego Tygodnia

Niedziela Palmowa otwiera w Kościele Wielki Tydzień, który wieńczy Triduum Paschalne. Liturgia tego dnia rozpoczyna się poza prezbiterium od poświęcenia palm i odczytania Ewangelii o uroczystym wjeździe Jezusa do Jerozolimy. To też drugi dzień w roku oprócz Wielkiego Piątku, kiedy odczytywany jest opis Męki Pańskiej

Tereny, które chce nabyć miasto (po lewej)

Miasto chce kupić od Pol-Kresu działkę przy Krznie

Miasto chce nabyć działkę od Pol-Kresu niedaleko mostu przy alei Jana Pawła II. Wiadomo jakim celom ma służyć.

Po publikacji Dziennika Wschodniego miasto zapowiada tymczasowe zabezpieczenia na ul. Jaspisowej
galeria

Po publikacji Dziennika Wschodniego miasto zapowiada tymczasowe zabezpieczenia na ul. Jaspisowej

Po nagłośnieniu przez Dziennik Wschodni problemów pieszych na ul. Jaspisowej i interpelacji radnej Anny Glijer miasto zapowiada pierwsze, doraźne działania. Do czasu planowanej inwestycji pojawią się tymczasowe zabezpieczenia.

Mocne otwarcie sezonu Orlen Oil Motoru na zdjęciach
galeria

Mocne otwarcie sezonu Orlen Oil Motoru na zdjęciach

Na start nowego sezonu żużlowego, jak zwykle trzeba było czekać długie miesiące. Kibice Orlen Oil Motoru Lublin mogą jednak powiedzieć, że było warto. Orlen Oil Motor rozbił w Zielonej Górze tamtejszy Stelmet Falubaz aż 59:31 i rozpoczął rozgrywki 2025 od mocnego uderzenia.

Zabrakło cukru? Spokojnie, dziś niedziela handlowa

Zabrakło cukru? Spokojnie, dziś niedziela handlowa

Przedświąteczna gorączka, a w domu zabrakło cukru do babki? Spokojnie, jest niedziela handlowa i wszystkie sklepy dzisiaj są otwarte.

Piłkarze Artura Renkowskiego trzeci raz z rzędu w domowym meczu podzielili się punktami z rywalami

Podlasie znowu bez wygranej u siebie

Mówi się, że szczęściu trzeba pomagać. Piłkarze Podlasia w ostatnich tygodniach na pewno nie pomagają i dlatego z pięciu meczów wygrali tylko jeden. W sobotę znowu mogą odczuwać spory niedosyt po domowym remisie ze Starem Starachowice (1:1). Ponownie zmarnowali kilka dogodnych sytuacji, a do tego od 44 minuty grali w dziesiątkę.

Przemysław Krajewski w sobotę rzucił swojej byłej drużynie dwie bramki

Niezła tylko pierwsza połowa, wysoka porażka Azotów Puławy z Orlen Wisłą Płock

Nie było niespodzianki w półfinale Tauron Pucharu Polski. Azoty Puławy musiały uznać wyższość mistrzów Polski. Orlen Wisła Płock wygrała sobotnie spotkanie 40:25, chociaż w pierwszej połowie drużyna Patryka Kuchczyńskiego trzymała się dzielnie.

Od pół wieku zachwycają słuchaczy na całym świecie. Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej obchodzi 50-lecie istnienia.
foto
galeria

Od pół wieku zachwycają słuchaczy na całym świecie. Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej obchodzi 50-lecie istnienia.

Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej obchodzi 50-lecie istnienia. Z tej okazji pokazujemy historię Chóru na zdjęciach.

Nie masz ubezpieczenia? Spokojnie, to da się załatwić. NFZ podpowiada, jak

Nie masz ubezpieczenia? Spokojnie, to da się załatwić. NFZ podpowiada, jak

Nie masz ubezpieczenia zdrowotnego? To ryzyko, które może cię słono kosztować. Lubelski NFZ przypomina: możesz się ubezpieczyć dobrowolnie – bez stresu, bez kolejek, a często nawet podczas jednej wizyty. Sprawdź, jak to zrobić i ile to kosztuje.

Michał Zuber zdobył w sobotę swojego czwartego gola w tej rundzie

Avia wysoko pokonała Wisłokę Dębica

Bardzo dobry występ Avii Świdnik w Dębicy. Piłkarze trenera Wojciecha Szaconia bez większych problemów pokonali w sobotę tamtejszą Wisłokę aż 4:1.

Lewart wygrał pierwszy mecz w tym roku

Lewart lepszy od Unii Tarnów. Na zwycięstwo czekali prawie pół roku

Lewart szybko zdobył dwa gole i w sobotę pokonał outsidera rozgrywek – Unię Tarnów 3:0. To pierwsze zwycięstwo ekipy z Lubartowa w tym roku. Poprzednio z trzech punktów piłkarze beniaminka cieszyli się... 31 października.

Kapryśna pogoda. IMGW wydaje kolejny alert

Kapryśna pogoda. IMGW wydaje kolejny alert

Po zimowym tygodniu sobota powoli zaczęła rozpieszczać nas prawdziwie wiosenną pogodą. Niech jednak nas to nie zmyli. IMGW wydał alert pogodowy dla części województwa lubelskiego.

"Pokazaliśmy moc". Opinie żulowców Orlen Oil Motoru Lublin po meczu w Zielonej Górze

"Pokazaliśmy moc". Opinie żulowców Orlen Oil Motoru Lublin po meczu w Zielonej Górze

W piątek Orlen Oil Motor Lublin rozgromił Stelmet Falubaz Zielona Góra 59:31 na jego terenie i dał jasny sygnał, że jest świetnie przygotowany do walki o czwarte z rzędu złoto w PGE Ekstralidze. Jak zawody podsumowali ich główni bohaterowie?

Lublinianka drugi raz w odstępie kilku dni miała wielkie powody do radości

Gladiatorzy z Wieniawy. Lublinianka przegrywała 0:3 z Górnikiem II Łęczna, ale wygrała

Określenie szalony mecz nie do końca oddaje to, co działo się w sobotę na Wieniawie. Lublinianka przegrywała z Górnikiem II Łęczna 0:3. W drugiej połowie wyrównała, ale za chwilę straciła czwartego gola. Mimo to piłkarze Daniela Koczona zdołali wygrać 5:4.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium