Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

5 kwietnia 2019 r.
16:36

Górki czechowskie. Głosowanie w referendum na TAK i na NIE [argumenty obu stron]

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 19 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na TAK

Pytanie referendalne jest według mnie bardzo proste – ocenia Wojciech Dzioba, prezes spółki TBV Investment, będącej właścicielem górek czechowskich. Przekonuje, że chodzi tylko o zmianę charakteru możliwej zabudowy. – O to, żeby zamienić zabudowę, która w tej chwili jest dopuszczona na górkach miejscowym planem, w postaci galerii, pawilonów, hal sportowych czy biur na zabudowę mieszkaniową – mówi Dzioba. W zamian obiecuje urządzenie 75-hektarowego parku naturalistycznego.

– Uważamy, że tylko odpowiedź na „tak” spowoduje, że teren, który od 20 lat jest niezagospodarowany, wróci do miasta – przekonuje prezes. Według niego plan uchwalony w 2005 r. nie przystaje już do obecnych potrzeb miasta. – W 2005 r. w Lublinie nie było tyle galerii, obiektów sportowych, nie było tyle biur. Przez 14 lat inni inwestorzy, w innych terenach, bardziej kreatywni, takie obiekty miastu zapewnili. Więc my teraz ośmielamy się prosić mieszkańców, aby dopuścili do tego, aby Rada Miasta przychyliła się do naszej prośby i zmieniła plan, który od 14 lat nie przystaje do oczekiwań miasta.

Dzioba przypomina historię pobliskich terenów przy Koncertowej. – Również obowiązywał podobny plan, mówiący o tym, że można tam realizować obiekty w postaci aquaparku. Właścicielem tych terenów było miasto, przez kilka lat próbowało je zagospodarować jako aquapark, bezskutecznie. Potem radni podjęli słuszną decyzję zmieniając plan na zabudowę mieszkaniową. I co się stało? W ciągu kilku lat teren około 6 ha został błyskawicznie zagospodarowany, już nie jest nieużytkiem. Ludzie tam mieszkają, cieszą się z wygodnej lokalizacji, miasto ma podatki, mieszkańcy są zadowoleni, również powstały w niektórych budynkach niezbędne lokale usługowe na parterze i my w tym kierunku chcemy dążyć – mówi prezes. Obiecuje też, że na parterze jednego z bloków znajdzie się miejsce na żłobek lub przedszkole.

Park, którego wizje pokazuje TBV, miałby się składać z trzech części. Ogólnodostępnej strefy rekreacyjnej, części z „czynną ochroną zwierząt i roślin” dostępnej tylko na wskazanych ścieżkach oraz ze strefy komunikacyjnej. Na jednej z ostatnich konferencji prasowych TBV prezentowano dziennikarzom wizualizacje parku, w którym pasą się owce z „gospodarstwa ekologicznego”. – Rdzeniem tej ekofarmy będzie stado ok. 100 owiec – mówił Piotr Szkołut, architekt krajobrazu, pracujący na zlecenie TBV.

Czy zwierzęta mogą być przekazane przez TBV miastu jako element parku? – Te owce i ekofarmę pokazujemy jako możliwą opcję, kolejną atrakcję – odpowiadał Dzioba. – Natomiast to, co my będziemy szczegółowo w tym parku robili, jak on dokładnie będzie wyglądał, chciałbym, żeby to dokładnie stanowiła umowa między firmą a miastem.

Na NIE

Przeciwnicy budowy bloków uważają, że samo pytanie referendalne jest niewłaściwie sformułowane. – Jest zrobione pod firmę deweloperską. Pytanie jest skupione na parku, a kto z państwa nie chce parku, nie kocha zieleni? – ocenia Paulina Zarębska-Denysiuk z Lubelskiego Ruchu Miejskiego. – Ale nie ma pytania, czy państwo chcecie nową dzielnicę w tym miejscu.

Co złego byłoby w nowych blokach? – Liczba osób w tej dzielnicy będzie zbliżona do Sławina. Będziemy chcieli skupić podobną liczbę mieszkańców na bardzo wąskim terenie. W tym momencie mamy problemy komunikacyjne, a poza tym uważamy, że to jedyne zielone płuca na północy miasta.

– Mieszkańcy byli przez ostatnie dwa miesiące wielokrotnie traktowani niepoważnie – ocenia Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka. Kończącą się dzisiaj kampanię nazywa walką Dawida z dwoma Goliatami. Jednym z Goliatów jest według niego właściciel górek. – Zadrukował setki hektarów billboardów, wyłaził ze swoim przesłaniem z każdego zakamarka, jakby to referendum było o parku. A ono nie jest o parku. Jest o budowie nowej, dużej dzielnicy w miejscu, w którym nigdy nie była planowana – mówi ekolog. Drugim Goliatem nazywa samorząd, któremu zarzuca to, że nie dostarczył mieszkańcom rzetelnej wiedzy w sprawie górek.

Prezydent obiecywał, że przed referendum udostępni komplet danych mających zapewnić mieszkańcom wiedzę niezbędną do podjęcia decyzji. Na stronie internetowej Urzędu Miasta powstała nawet specjalna zakładka z materiałami informacyjnymi, jednak aktywiści przeciwni budowie bloków na górkach twierdzą, że prezydent nie zamieścił tu wszystkich istotnych danych.

– Tych najważniejszych tam nie ma – twierdzi Gorczyca. Przeciwnicy budowy bloków domagali się m.in. opublikowania przez urząd obowiązującego studium przestrzennego wyznaczającego tu teren „chroniony przed urbanizacją”, czy powstałą dla urzędu opinię krytyczną wobec budowy bloków. Urząd odmówił i stwierdził, że „takie działanie mogłoby być ocenione jako nieobiektywne”.
Udostępnienie tego, co gmina za publiczne pieniądze wypracowała i zleciła naukowcom byłoby brakiem obiektywizmu? – dziwi się Gorczyca. – Mieszkańcy nie dostali informacji, które im się należały. Dostali w zamian galerię najpaskudniejszych zdjęć, jakie urzędowi udało się znaleźć na górkach czechowskich i parę subiektywynych scenariuszy, zawierających oceny, których tam nie powinno być.
Ekolodzy chcieli sami zorganizować mieszkańcom spacery po górkach, aby mogli obejrzeć je przed głosowaniem. – Deweloper stwierdził, że nie ma mowy, bo tam jest niebezpiecznie – mówi Gorczyca. – Jesteśmy za to skazani na billboardy, na uproszczoną reklamę. Zapraszamy mieszkańców do tego, żeby przez ostatnie dni mimo wszystko odwiedzili górki. 

Takie pytanie będzie na kartach do głosowania

„Czy jest Pan/Pani za tym aby Gmina Lublin zmieniła obecnie dopuszczony miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego rodzaj zabudowy z usługowej, komercyjnej i sportowo-rekreacyjnej na zabudowę mieszkalno-usługową na nie więcej niż 30 ha terenu tzw. Górek Czechowskich, w zamian za sfinansowanie przez obecnego właściciela zagospodarowania pozostałych 75 ha tego terenu, jako zieleni publicznej (parku naturalistycznego), przy zachowaniu cennych przyrodniczo walorów i przekazanie go Gminie Lublin?”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium