Jako pierwszy, już w połowie kwietnia, nabór kandydatów na nowy rok akademicki zacznie UMCS. Pozostałe uczelnie lubelskie chętnych zaczną rekrutować w maju.
UMCS
Największa lubelska uczelnia internetową rejestrację uruchomi 17 kwietnia.
– Kandydaci na studia w UMCS mogą wybierać spośród około 90 kierunków studiów pierwszego i drugiego stopnia i jednolitych magisterskich oraz ponad 300 specjalności – mówi Aneta Adamska, rzeczniczka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. – Z jednej strony proponujemy zarówno dobrze znane, od lat obecne w ofercie edukacyjnej kierunki studiów, które niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem, takie jak: prawo, psychologia, anglistyka, finanse i rachunkowość, dziennikarstwo i komunikacja społeczna czy zarządzenie. Jest to bowiem oferta o określonej renomie, wzbudzająca zaufanie kandydatów na studia. Z drugiej zaś strony uczelnia reaguje na zmieniające się trendy i zapotrzebowanie rynku pracy, stąd co roku oferta kształcenia wzbogacana jest o nowe kierunki studiów – dodaje rzeczniczka. Tegorocznych nowości ma być dziewięć (piszemy o nich na stronie 9).
UMCS w tym roku nie szykuje swojego dnia otwartego w tradycyjnej formule. Uniwersytet wraz z innymi lubelskimi uczelniami i Urzędem Miasta będzie promował swoją ofertę edukacyjną podczas wydarzenia „Studiuj w Lublinie – Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023”. Odbędzie się ono 21 marca na placu Litewskim.
– To pierwsze i największe tego typu wydarzenie skierowane do kandydatów na studia zarówno z województwa lubelskiego, jak i całej Polski. Uczniowie będą mieli niepowtarzalną okazję przekonać się, jak studiuje się w Lublinie oraz dlaczego warto stać się częścią lubelskiej społeczności akademickiej, w tym UMCS – mówi Aneta Adamska.
KUL
Od 5 maja do 12 lipca w uczelnianym systemie rejestrować będą mogli się kandydaci na Katolicki Uniwersytet Lubelski. Ostateczna oferta jest w trakcie przygotowywania, ale jak słyszymy na najstarszej lubelskiej uczelni, liczba miejsca na pierwszym roku studiów, ma być zbliżona do tej oferowanej w ubiegłym roku.
Uniwersytet Przyrodniczy
Nabór u przyrodników rozpocznie się 8 maja i ma potrwać do 30 września.
– Szczegółowy harmonogram jest ustalany. Będzie ogłoszony jeszcze w marcu – zaznacza Monika Jaskowiak, rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego. Uczelnia w tym roku proponuje kandydatom prawie 60 kierunków studiów. Wśród nich jest pięć nowości.
30 marca w Centrum Kongresowym UP i innych uczelnianych obiektach odbędzie się Dzień Otwarty. W programie znajdą się między innymi wykłady ekspertów z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie poświęcone egzaminom maturalnym z geografii i matematyki, warsztaty popularnonaukowe, pokazy czy prezentacje kół naukowych.
– Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, a nierzadko również użycie specjalistycznych materiałów lub wielkość laboratoriów, na wszystkie warsztaty obowiązuje rejestracja. Potrwa ona do 26 marca i polega na wypełnieniu internetowego formularza, a następnie potwierdzenie zwrotne przez organizatorów na wskazany w formularzu adres e-mail – informuje Monika Jaskowiak. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej uniwersytetu.
Politechnika Lubelska
Maturzyści zainteresowani studiowaniem na Politechnice Lubelskiej w uczelnianym systemie rekrutacyjnym będą mogli rejestrować się od 15 maja. Nabór potrwa do 9 lipca. Nieco mniej czasu na formalności będą mieli kandydaci na architekturę. Tu rejestracja zakończy się 25 czerwca.
– Na kandydatów czeka ponad 1830 miejsc na 24 kierunkach na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia – mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka uczelni. W tegorocznej ofercie mają znaleźć się dwa nowe kierunki. Ich uruchomienie planują wydziały mechaniczny oraz zarządzania, ale szczegóły będą znane po ich zatwierdzeniu przez uczelniany Senat. .
Uniwersytet Medyczny
Na medycznej uczelni elektroniczna rejestracja na większości kierunków potrwa od 16 maja do 12 lipca. Wcześniej, bo 30 czerwca zakończy się nabór na kierunku techniki dentystyczne. 6 lipca kandydaci będą zdawać obowiązkowy egzamin manualny, podczas którego będą musieli wykonać rysunek techniczny zęba oraz wymodelować z plasteliny przedmiot o zadanych wymiarach.
Pierwsze listy osób przyjętych na pierwszy rok studiów zostaną opublikowane 18 lipca. Kolejne mają być ogłaszane na bieżąco, w zależności od wypełniania limitów na poszczególnych kierunkach.
Uniwersytet Medyczny szykuje swój Dzień Otwarty, choć warto podkreślić, że będzie to wydarzenie dwudniowe. Odbędzie się ono 25 i 26 maja w Centrum Symulacji Medycznej przy ul. Chodźki 4.