Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

24 lipca 2023 r.
15:29

Mała obwodnica Zamościa „maszynką” do wystawiania mandatów?

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A
Droga jest nowa, gładka, jeździ się nią komfortowo. Kusi do tego, żeby się rozpędzić. Ale nie można, dopuszczalna prędkość to 50 km/h
Droga jest nowa, gładka, jeździ się nią komfortowo. Kusi do tego, żeby się rozpędzić. Ale nie można, dopuszczalna prędkość to 50 km/h (fot. Anna Szewc)

Taka ładna, nowa, gładka i szeroka, a rozpędzić się na niej nie można. Na całym przebudowanym odcinku tzw. małej obwodnicy Zamościa obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. A jeszcze przed remontem można tam było miejscami jechać o 20 km/h szybciej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Formalnie ta inwestycja realizowana na odcinku drogi krajowej nr 74 od mostu na Łabuńce przy al. 1 Maja, przez Dzieci Zamojszczyzny aż do Szczebrzeskiej i granic miasta, zakończyła się kilka dni temu. Ale normalny ruch na przebudowanych gruntownie 5 kilometrach drogi został przywrócony już pod koniec maja. I już wtedy dyrektor Zarządu Dróg Grodzkich w Zamościu uprzedzał, że na odnowionej trasie nie będzie można jeździć szybciej niż 50 km/h, mimo że przed rozpoczęciem inwestycji dopuszczalna tam była prędkość do 70 km/h.

Chodzi o bezpieczeństwo

– Ta droga już dawno przestała pełnić funkcję obwodnicy. Jest położona w obszarze zabudowanym, panuje na niej duży ruch pojazdów i niestety często notowaliśmy tutaj kolizje i wypadki drogowe. Chodzi więc o kwestie bezpieczeństwa – tłumaczył nam wówczas Marcin Nowak, szef ZDG. Przypominał także, że prawie wszystkie dotychczasowe skrzyżowania przy DK 74 zostały przebudowane na ronda, a przed takimi należy zwalniać. – Więc po co ktoś miałby się między jednym a drugim rozpędzać? – pytał retorycznie w rozmowie z Dziennikiem.

A jednak sytuacja jaka jest teraz nie wszystkim się podoba. Zwłaszcza w mediach społecznościowych pojawia się ostatnio sporo słów krytyki i sugestie, że ograniczenie prędkości na tak komfortowej drodze to nic innego, jak narzędzie dla policji do łapania kierowców i karania ich mandatami.

Drogówka jest wszędzie

Czy rzeczywiście patroli i kontroli jest tam teraz aż tak dużo?

– Policjanci dbając o bezpieczeństwo uczestników ruchu obecni są zwłaszcza tam, gdzie z analiz stanu bezpieczeństwa, wcześniejszych zdarzeń drogowych lub też zgłoszeń naniesionych na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa wynika, że uczestnicy ruchu nie przestrzegają kodeksu drogowego. W czasie codziennych służb funkcjonariusze kontrolują również prędkość, z jaką po ulicach Zamościa poruszają się kierujący pojazdami – odpowiada Dorota Krukowska-Bubiło, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

Dodaje, że od początku czerwca do 20 lipca (prosiliśmy o dane z okresu, gdy „mała obwodnica” była już użytkowana w obu kierunkach) policjanci drogówki w całym Zamościu stwierdzili ponad 710 wykroczeń dotyczących przekraczania dopuszczalnej prędkości. Ale wcale nie dominowały te z nowej drogi. Bo na ul. Dzieci Zamojszczyzny, którą wcześniej można było jechać 70 km/h, takich „ujawnień” było 90.

– Jest to obszar zabudowany. Na tej ulicy występuje duże natężenie ruchu zarówno kierujących, jak i pieszych. W jej okolicach zlokalizowane są sklepy, przedsiębiorstwa usługowe, w pobliżu znajdują się również osiedla mieszkaniowe – argumentuje Krukowska-Bubiło i dodaje, że w ocenie zamojskiej policji ograniczenie prędkości ma zawsze pozytywny wpływ na poprawę bezpieczeństwa, bo ta nadmierna jest w dalszym ciągu jedną z głównych przyczyn tragicznych w skutkach wypadków drogowych.

Ronda lepsze od skrzyżowań

W przypadku przebudowanego odcinka, zdaniem policjantki, na bezpieczeństwo wpływa też fakt, że są tam teraz ronda zamiast tradycyjnych skrzyżowań. – Doświadczenie z innych ulic Zamościa pokazuje, że na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym dochodzi do mniejszej ilości zdarzeń drogowych niż na tradycyjnych – twierdzi rzeczniczka KMP.

I uzupełnia, że na przebudowanej ulicy Dzieci Zamojszczyzny, od 1 czerwca do 20 lipca odnotowano zaledwie dwie niegroźne kolizje, w których nikt nie doznał obrażeń.

Przypomnijmy też, że ta ulica była kiedyś w przygotowywanych przez policję zestawieniach wymieniana jako jedna z najbardziejniebezpiecznych. W ciągu jednego roku dochodziło tam z reguły do kilkudziesięciu kolizji, również kilku wypadków, w których poszkodowani doznawali poważnych obrażeń. Kolizyjne były też skrzyżowania na tzw. małej obwodnicy, zwłaszcza to z ulicą Sadową, ale także Śląską.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Lubelska policja poszukiwała Krystiana K. od 2020 roku. Został zatrzymany w Holandii. Odpowie m.in. za zabójstwo.

Jethro Tull: nowa płyta i koncert Lublinie
FLET I ROCK

Jethro Tull: nowa płyta i koncert Lublinie

7 marca to dzień premiery nowego, studyjnego albumu legendy rocka progresywnego: zespołu Jethro Tull. Na płycie zatytułowanej „Curious Ruminant” znajdzie się dziewięć premierowych utworów. A nowa płyta to świetny pretekst do trasy koncertowej.

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Kiedy otworzą ulicę dla ruchu?

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Kiedy otworzą ulicę dla ruchu?

Po katastrofie budowlanej ulica Bernardyńska w Lublinie jest od soboty zamknięta dla ruchu. Jednak wszystko wskazuje na to, że w piątek to się zmieni.

zdjęcie ilustracyjne

Strefy płatnego parkowania jeszcze nie ma, ale ratusz już szuka urzędnika od tego

W tym roku w Białej Podlaskiej ma być wdrożona strefa płatnego parkowania. Ratusz już szuka urzędnika, który będzie się tym zajmował.

W Chełmie Orkiestra zagra rykiem silników

W Chełmie Orkiestra zagra rykiem silników

Prezentacja samochodów, od sportowych po zabytkowe, rywalizacja za kierownicą a także pokazy służb ratowniczych, a przede wszystkim wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – to tylko część atrakcji jakie czekają przybyłych gości, już za parę dni, na terenie Galerii Chełm.

MPK Lublin chce zastąpić w swojej flocie najstarsze Solarisy i Jelcze.

Miasto kupuje nowe autobusy hybrydowe. Jest problem z wysoką ceną

Lublin chce wymienić część swojej floty na nowoczesne autobusy hybrydowe. Oferta przetargowa przekracza jednak budżet miasta.

zdjęcie ilustracyjne

Oficjalnie jest zakaz, ale badania mówią co innego. Co młodzież pije na studniówkach?

62 proc. uczestników studniówek pije alkohol w ten wyjątkowy dzień. Dominują mocne trunki, w tym wódka, które stanowią aż 80 proc. alkoholu spożywanego w czasie studniówki. Tak wynika z badań IQS.

Posiedzenie środowej komisji

Rewolucja w chełmskiej oświacie. Połączą przedszkola ze szkołami?

Chełm planuje reorganizację oświaty. Pomysł jest taki, by przedszkola łączyć ze szkołami. Ale jak pokazała środowa komisja rady miasta na razie więcej jest wątpliwości w tej sprawie.

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Styl glamour to kwintesencja elegancji, luksusu i wyrafinowanego designu. Wnętrza urządzone w tym duchu zachwycają bogactwem detali, nieoczywistymi połączeniami materiałów oraz przytulną, a jednocześnie wystawną atmosferą. Czy z tym stylem da się pogodzić funkcjonalność? Oczywiście! Krzesła i biurka glamour są doskonałym przykładem, jak dodać każdemu pomieszczeniu szyku i charakteru.

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Naturalne miody pszczele to produkty, które wcale nie tak łatwo zakupić. Coraz powszechniejsza staje się nieuczciwa praktyka fałszowania miodu pszczelego sprawiająca, że złoty płyn przestaje mieć jakiekolwiek właściwości zdrowotne. Podrobionych miodów nektarowych, miodów akacjowych czy miodów rzepakowych na półkach sklepowych spotkać można całe mnóstwo. Zdaje się nawet, że zaczynają one wypierać najwyższej jakości miody tradycyjne. Kuszą niższą ceną, płynną konsystencją i pięknym kolorem. Jak więc nie dać się złapać i kupować tylko prawdziwy rodzaj miodu? Dlaczego warto decydować się na miód z prawdziwej, polskiej pasieki o sprawdzonej renomie? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących pochodzenia różnych odmian miodu poznasz z niniejszego artykułu.

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najczęściej wybierane w Polsce urządzenia grzewcze to w ostatnich latach piece oraz kotły na pellet i na ekogroszek, a także piece i kotły zasypowe. Sprawdź koniecznie najważniejsze informacje na ich temat. Dowiedz się też, gdzie warto wybrać wspomniane urządzenia. Dzięki temu na pewno kupisz odpowiednie wyposażenie.

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Lubelscy policjanci mają swój Ośrodek Szkolenia Policji. 24 funkcjonariuszy już się szkoli na kursie podoficerskim.

Rodzina zamordowanej komorniczki nie zgadza się z wyrokiem

Rodzina zamordowanej komorniczki nie zgadza się z wyrokiem

Rodzina zamordowanej komorniczki z Łukowa nie zgadza się z wyrokiem. Sąd skazał w tym tygodniu Karola M. na 25 lat więzienia.

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

41-letni mężczyzna poszukiwany przez sądy w Elblągu i Siedlcach został zatrzymany w powiecie garwolińskim. Ryccy kryminalni zaskoczyli go wcześnie rano, gdy przebywał w jednym z domów.

Sebastian Rudol od środy jest już piłkarzem ŁKS

Obrońca Motoru Lublin oficjalnie zmienił klub

Plotki szybko się potwierdziły. W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, że kontrakt z Sebastianem Rudolem został rozwiązany za porozumieniem stron. Zawodnik tego samego dnia podpisał umowę z pierwszoligowym ŁKS Łódź.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium