W 25 nadleśnictwach w województwie lubelskim można bez problemu rozbić namiot. Obowiązują jednak pewne zasady.
Nocowanie w lesie było już przez leśników zapowiadane, ale właśnie ten pomysł wszedł w życie. Od 1 maja można całkowicie legalnie i bez tłumaczenia się rozbić namiot w puszczy. W całym kraju wyznaczono 425 nadleśnictw (w tym wszystkie 25 na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie).
- Przypomnijmy, że od listopada 2019 roku Lasy Państwowe realizowały pilotażowy program skierowany do amatorów bushcraftu i survivalu. Pasjonaci tych nietypowych aktywności terenowych mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie prawa na przeszło 40 obszarach zlokalizowanych w leśnych ostępach wybranych nadleśnictw, które pełnią jednocześnie w swoich regionalnych dyrekcjach LP rolę leśnych kompleksów promocyjnych. Na obszarze RDLP w Lublinie takie miejsce było w granicach Nadleśnictwa Janów Lubelski – informują Lasy Państwowe.
Wszelkie informacje o ich lokalizacjach znajdują się na stronach nadleśnictw. Każde z nich starało się wytyczyć teren w sercu lasu, z dala od głównych dróg i miejsc o zwiększonym natężeniu ruchu. - Z założenia są to obszary, w których każdy uczestnik programu będzie mógł poczuć prawdziwą dzikość natury i bliskość otaczającej natury. Wyznaczone powierzchnie do nocowania dają możliwość ucieczki od wielkomiejskiego zgiełku i jednocześnie stanowią przestrzeń do obcowania z przyrodą i lepszego poznawania procesów- wyjaśniają LP.
Ale uwaga, w tym programie obowiązują pewne działania i to częściowo inne niż w pilotażowym wydaniu.
Nie trzeba powiadamiać o nocowaniu nadleśniczego, jeśli nocuje maksymalnie dziewięć osób i nie dłużej niż dwie noce z rzędu.
Jeśli osób jest więcej, albo ma trwać dłużej, trzeba to zgłosić mailowo danemu nadleśnictwu. Należy to zrobić nie później niż na dwa dni przed planowanym noclegiem.
- Każde takie zgłoszenie będzie wymagało potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które będzie stanowiło oficjalne wyrażenie zgody na pobyt. Dopiero po otrzymaniu formalnej zgody będzie można skorzystać z noclegu w leśnych ostępach – zaznaczają LP.
Zaznaczmy, że trzeba się też stosować do regulaminu obszaru nocowania. Trzeba pilnować takich zasad jak: zakaz zbierania drewna, palenia ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi, wjazdu do lasu pojazdem silnikowym (również kamperami).
- Wszystkie osoby, które zdecydują się na nocleg w leśnej głuszy powinna pamiętać, aby robić to w sposób odpowiedzialny, z szacunkiem dla lasu i jego mieszkańców. Zgodnie z zasadą Leave No Trace, która przyświeca programowi „Zanocuj w lesie”, wszyscy biwakujący powinni pozostawić zastany obszar w stanie nienaruszonym – zaznaczają LP.