Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

28 kwietnia 2022 r.
10:14

Inne życie Starego Rynku w Opolu Lubelskim

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 0 A A
(fot. Archiwum UM Opole Lubelskie)

Dziś oficjalne zakończenie rewitalizacji Starego Rynku w Opolu Lubelskim. Najstarszej, handlowej części XV-wiecznego miasta. To finał inwestycji, o której mówiło się od siedmiu lat, kiedy na ministerialnym szczeblu został ogłoszony konkurs „Modelowa rewitalizacja miast”. Opole dostało świetne oceny i dotację – 11 milionów złotych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W czwartek, w południe na Skwerze Miejskim przy ul. Stary Rynek uroczyste zakończenie realizacji projektu unijnego, jakim była rewitalizacja gospodarczo-społeczna historycznego centrum miasta. W programie występy Dziecięcego Zespołu Tańca Ludowego Powiśloki, poczęstunek przygotowany przez KGW z terenu gminy i animacje dla najmłodszych.

– Najstarsi mieszkańcy do dziś mówią Stare Miasto i Nowe Miasto, rozróżniając w ten sposób najstarszą i młodszą o sto lat część Opola. Stary Rynek powstał wtedy gdy zakładane było miasto, czyli w 1418 roku. Od początku było to miejsce targowe i centrum handlowego życia w mieście. W latach 30. ubiegłego wieku pojawiły się jatki, sprawiedliwie podzielone – w piętnastu mogli handlować Polacy, w piętnastu Żydzi. Plac, dookoła którego stały drewniane, głównie żydowskie domy był wybrukowany. Część tej nawierzchni zniknęła podczas II wojny światowej, Niemcy wywieźli kamienie z centralnego fragmentu Starego Rynku. Nigdy nie wróciły. Dziś w tym miejscu rosną drzewa. Pamiętam jak były małe. Jest też stara fotografia pokazująca wysoką jak na łące trawę – wspomina Ewa Śmiech, autorka książek poświęconych historii miejscowości.

Dla niej Stary Rynek to miejsce, gdzie jej ojciec przyjeżdżał skodą a potem moskwiczem i tankował paliwo, stały tu dystrybutory. – To musiało być w latach 60. ubiegłego wieku. Gdy jako 17-latka zrobiłam prawo jazdy, już działała stacja CPN na Zagrodach – dodaje.

Zanim zaczęła się rewitalizacja Starego Rynku władze miasta przygotowywały do nich Opole, organizując między innymi konsultacje społeczne. Mieszkańcom głównie nie podobała się planowana wycinka drzew i likwidacja miejsc parkingowych. Niektórzy nadal negatywnie oceniają inwestycję. Pod informacją o czwartkowej uroczystości dopytują „czy będą pokazy drwali?” I chcą wiedzieć czy mowa o „tym placu z betonu? Świetna inwestycja. Brawo”.

Nasi rozmówcy zwracają też uwagę na brak publicznej toalety, która bardzo by się przydała. Gdy istniał PKS, pasażerowie mogli korzystać z dworcowej.

– Zmianę będzie widać jak się zrobi ciepło, mają być fontanny, będzie ładniej, przyjemniej. Samego remontu nie odczuliśmy, choć baliśmy się, że będzie utrudnione dojście do zakładu. Ale prace były prowadzone w czasie pandemii, więc w ogóle wszystko działało inaczej, gorzej. Zresztą my jesteśmy bliżej domu towarowego. Przedsiębiorcy w głębi, koło przystanku busów mieli więcej powodów do narzekania – mówi Marta Czechowska, właścicielka Foto-Studio, które ponad dwadzieścia lat działa przy Starym Rynku 6. Jej dawny Stary Rynek kojarzy się z budynkiem dworca PKS przy ul. Piekarskiej i licznymi stanowiskami dla autobusów z których ówcześni młodzi ludzie korzystali jadąc do szkół Lublina czy Puław.

Stary Rynek od zawsze był miejscem handlowym i komunikacyjnym. Do dziś tu zatrzymują się busy. Ale wystarcza im jedna, krótka pierzeja.

Wyniosło się też stąd targowisko. Handlowe punkty zostały w domach sąsiadujących z odnowioną przestrzenią.

– Przed samą II wojną zaczęto organizować targowisko za domami przy ul. Fabrycznej, aż do placu przy cukrowni. Potem handlujący przenieśli się na Podzamcze. Tak jest do dziś. Co poniedziałek można tam kupić niemal wszystko. Świeże warzywa i owoce są codziennie na Małym Rynku przy ul. Ogrodowej. Sama często robię tam zakupy. Po remoncie rynek wygląda zupełnie inaczej – dodaje pani Ewa Śmiech.

Zmiany na Małym Rynku, gdzie handlujący z namiotów przenieśli się do stoisk z wodą i elektrycznością nie budziły takich kontrowersji co zmiany na Starym Rynku.

(fot. Archiwum UM Opole Lubelskie)
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

41-letni mężczyzna poszukiwany przez sądy w Elblągu i Siedlcach został zatrzymany w powiecie garwolińskim. Ryccy kryminalni zaskoczyli go wcześnie rano, gdy przebywał w jednym z domów.

Sebastian Rudol od środy jest już piłkarzem ŁKS

Obrońca Motoru Lublin oficjalnie zmienił klub

Plotki szybko się potwierdziły. W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, że kontrakt z Sebastianem Rudolem został rozwiązany za porozumieniem stron. Zawodnik tego samego dnia podpisał umowę z pierwszoligowym ŁKS Łódź.

Rzekomy pomór drobiu nie odpuszcza. Prawie 34 tysięcy kur do uśmiercenia

Rzekomy pomór drobiu nie odpuszcza. Prawie 34 tysięcy kur do uśmiercenia

Czwarte ognisko rzekomego pomoru drobiu w województwie lubelskim stwierdzono w gospodarstwie hodującym kury. Wszystkie dotychczasowe ogniska tej choroby wykryto w gminie Międzyrzec Podlaski. W regionie obowiązują szczepienia kur i indyków.

MKS FunFloor przegrał pierwszy mecz pod wodzą Pawła Tetelewskiego
galeria

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce

KPR Gminy Kobierzyce wyrasta na koszmar MKS FunFloor. W tym sezonie obie ekipy spotkały się już dwa razy i oba mecze zakończyły się porażkami lubelskiej siódemki. I nie jest ważne, czy na ławce trenerskiej zasiadała Edyta Majdzińska, czy jak w środowy wieczór Paweł Tetelewski. Drużyna z Dolnego Śląska w obu przypadkach była wyraźnie lepsza.

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie
galeria

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie

Jak uchronić się przed powodzią? Jakie organizmy żyją w Bystrzycy? Tego dowiedzieli się dzisiaj uczniowie ze szkoły podstawowej nr 39 w Lublinie podczas zajęć z programu "Aktywni Błękitni".

Trening kosmetologiczny dla seniorów
galeria

Trening kosmetologiczny dla seniorów

Automasaż, gimnastyka mięśni twarzy i pielęgnacja ciała. Tego uczyli się lubelscy seniorzy.

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

28-letni mieszkaniec Terespola zignorował zakaz wjazdu. Mężczyzna nie zauważył krawędzi rampy i utknął na torach kolejowych.

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lublin uczcił 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Władze oraz społeczność szkolna zapaliły znicze i złożyły kwiaty w miejscach pamięci.

Gala karnawałowa w Operze
7 lutego 2025, 18:00

Gala karnawałowa w Operze

Mamy karnawał, czas zabawy. Opera Lubelska zaprasza na Galę Karnawałową w stylu brilliant, która zaświeci blaskiem Wiednia i Paryża.

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!
MEMY
galeria

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!

22 stycznia obchodzimy Dzień Dziadka. To właśnie dzięki nim świat jest lepszy.

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu
galeria

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu

Ulica Bernardyńska nadal pozostaje zamknięta dla ruchu. Obowiązują objazdy komunikacji miejskiej. Decyzja o otwarciu ulicy może zapaść jutro.

Sebastian Rudol może wkrótce pożegnać się z Motorem Lublin

Sebastian Rudol pożegna się z Motorem Lublin?

Niespodziewane wieści transferowe. Według plotek wkrótce Motor Lublin może opuścić Sebastian Rudol. Środkowy obrońca pokazał się na jesieni z bardzo dobrej strony, ale w zimie żółto-biało-niebiescy sprowadzili już dwóch stoperów. „Rudi” ma przenieść się do pierwszoligowego ŁKS Łódź.

Zigi Zana

Miał być przełom, a jest problem. Kupiec nie zapłacił za najdroższą klacz aukcji Pride of Poland

Typowana jako faworytka ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland, klacz Zigi Zana taką się okazała. Problem w tym, że stadnina w Michałowie do tej pory nie doczekała się 145 tys. zł euro. To cena, za którą wylicytował ją kupiec z Belgii.

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej
galeria

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej

Marianna Krasnodębska pseud. „Wiochna” zmarła w wieku 101 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę na cmentarzu na Majdanku.

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Gdyby nie reakcja świadków, mogłoby dojść do tragedii. Jedna z dziewczynek odskoczyła w ostatniej chwili.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium