Piły poszły ruch przy rewitalizacji rynku. Pod topór w większości poszły spróchniałe drzewa, grożące zawaleniem.
Trwa realizacja pierwszego etapu rewitalizacji ścisłego centrum miasta: ulicy Stary Rynek wraz ze skwerem miejskim. W pierwszej kolejności usunięto kilkadziesiąt drzew, co budzi spore kontrowersje. Miasto jednak tłumaczy, że wycinkę ograniczono do niezbędnego minimum. – Większość spośród drzew przeznaczonych do wycinki to chore jesiony, rosnące od północnej i zachodniej strony skweru przy samej ulicy. To właśnie ich zbyt bliska lokalizacja przy drodze powoduje, że drzewa te mają połowę systemu korzeniowego, co grozi wywracaniem się drzew. Pojawiały się też na nich znaczne wypróchnienia – mówi Krzysztof Ryczek, rzecznik prasowy urzędu.
W miejsce wyciętych drzew pojawia się nowe nasadzenia. – Projektanci zadbali o uzupełnienie zieleni miejskiej, poprzez dosadzenie w całym obszarze rewitalizacji 84 nowych drzew i ponad tysiąca krzewów. Trzeba też zaznaczyć, że żadne z dużych, zdrowych drzew, rosnących na skwerze nie zostanie usunięte, ponieważ skwer został zaprojektowany tak, aby zachować istniejące, zdrowe drzewa – dodaje rzecznik.
W obszarze skweru i Starego Rynku nasadzonych zostanie 38 drzew liściastych, głównie klonów polnych, ale także buk pospolity, jesion wyniosły i dąb szypułkowy, jak również 471 krzewów liściastych i iglastych, 312 mkw. bylin i 1800 mkw. trawników.
Będzie kilka unikalnych gatunków. Przy ul. Stary Rynek zostanie posadzony klon pospolity „Nanum”, drzewo z niewielką koroną, co jest wskazane ze względu na niewielką przestrzeń pomiędzy zabudową a ulicą. Przy Lubelskiej oko będą cieszyć wiśnie osobliwe, posiadające większą koronę, które obficie kwitną na przełomie kwietnia-maja. Poza drzewami alejowymi pojawią się buki pospolite o ciemnoczerwonych liściach, dąb szypułkowy oraz jesiony wyniosłe. Z krzewów dominują irgi w różnych odmianach, które służą jako żywopłot oddzielający chodnik od pasa ruchu.
Na Starym Rynku wysadzone zostaną berberysy o kolorowych liściach, bukszpany, forsycje czy trzmieliny. Wszystkie wybrane przez projektantów gatunki są odporne na zanieczyszczenie miejskie, a tworzone kompozycje krzewów i rabat mają zapewnić atrakcyjność przez cały rok.
Wszystkie realizowane obecnie działania związane z rewitalizacją centrum miasta były uprzednio szeroko konsultowane z mieszkańcami, w fazie przygotowawczej. Spotkania konsultacyjne w których uczestniczyli projektanci koncepcji zagospodarowania tego obszaru, odbywały się w połowie 2017 roku. Wtedy też mieszkańcy mogli zgłaszać swoje uwagi do proponowanych rozwiązań.