Może rozpoznacie kogoś bliskiego? Albo znacie te zdjęcia z rodzinnych albumów? Narodowe Archiwum Cyfrowe prosi o pomoc w zidentyfikowaniu osób sfotografowanych przez Stanisława Magierskiego. Kilka tysięcy negatywów tego znanego w Lublinie fotografa i farmaceuty trafiło do stołecznego archiwum. Trwa ich opracowywanie
– Prosimy o pomoc w identyfikacji zdjęć z Archiwum Fotograficznego Stanisława Magierskiego – czy rozpoznajecie osoby widoczne na fotografiach? Będziemy wdzięczni za każdą wskazówkę i każdy trop! – apeluje Narodowe Archiwum Cyfrowe, które dysponuje spuścizną fotograficzną Stanisława Magierskiego (1904-1957), znanego lubelskiego fotografa i farmaceuty, współzałożyciela Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Stanisław i Danuta Magierscy byli dobrze znani w środowisku inteligencji lubelskiej, na rogu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Staszica prowadzili aptekę i skład materiałów fotograficznych. Danuta Magierska należała do Związku Harcerstwa Polskiego.
– Archiwum fotograficzne Stanisława Magierskiego znalazło się w naszych zasobach dzięki projektowi „Archiwa Rodzinne Niepodległej". Przekazał je Jan Magierski, syn Stanisława. Inicjatorką tego wydarzenia była nasza wolontariuszka, nieżyjąca już dziś Alina Rudnicka. Pani Rudnicka pochodziła z Lublina, tam kończyła szkołę i znała Jana Magierskiego. Spuścizna, ponad 2400 zdjęć, która została przekazana w 2019 roku, została już zdigitalizowana. Teraz ją opracowujemy celem udostępnienia – mówi dr Anna Lebensztejn z Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Apel zamieszczony na facebookowym profilu NAC przyniósł już efekty, internauci zidentyfikowali bosonogą kobietę w łódce. To mieszkająca w Kazimierzu, w domu na zamkowym wzgórzu, rzeźbiarka, Irena Kunicka. Została sfotografowana przez Magierskiego w 1935, kiedy jeszcze nie była rzeźbiarką.
Narodowe Archiwum Cyfrowe posiada też o wiele większą (30 tysięcy negatywów) kolekcję Jana Magierskiego. Wszystko ma trafić do zasobów dostępnych online. Na 2022 rok planowana jest publikacja albumu. Jeszcze nie wiadomo, czy znajdą się tam tylko zdjęcia Stanisława Magierskiego, czy jedno wydawnictwo połączy prace ojca i syna. Dostępność zbiorów online ma się zbiec z premierą albumu.
Kontakt
Osoby, które rozpoznały kogoś na zdjęciach mogą komentować post na FB albo kontaktować się z Oddziałem Zbiorów Fotograficznych Narodowego Archiwum Cyfrowego i jego szefową, Katarzyną Kalisz (tel. 601 391 228 lub 22 572 16 21)