Ubiegły rok nie był rekordowy pod względem skonsolidowanych przychodów i osiągniętego zysku dla Zakładów Azotowych i całej grupy Puławy. Te pierwsze były niższe od osiągniętych rok wcześniej o pół miliarda złotych. O ponad 170 mln spadł także zysk. Ale przychód na poziomie 3,3 mld złotych za 2016 rok to oczywiście jeden z najlepszych wyników wśród przedsiębiorstw po tej stronie Wisły.
Zdaniem władz puławskiej spółki, spadki są efektem gorszej koniunktury na światowych rynkach nawozów.
- Biorąc pod uwagę wyraźnie gorszą koniunkturę na rynku nawozowym, która towarzyszyła nam przez cały ubiegły rok, wyniki 2016 roku Grupy Azoty Puławy oceniam pozytywnie. Zarówno drastyczny spadek cen jak i napływ produktów z importu nie przeszkodziły nam w utrzymaniu naszej dotychczasowej, bardzo silnej pozycji na rynku krajowym i rynkach zagranicznych - ocenia Jacek Janiszek, prezes Grupy Azoty "Puławy".
W minionym roku najbardziej dotkliwy był spadek popytu oraz sprzedaży nawozów (segment agro). W związku z tym władze firmy postanowiły zwiększyć produkcję trafiającej głównie do zagranicznych odbiorców melaminy (segment chemia) oraz podnieść jej marżę. To zaowocowało poprawą wyników sprzedażowych tej ostatniej o 81 mln złotych. - Dywersyfikacja portfela produktów oraz podejmowane działania pozwoliły ograniczyć niekorzystny wpływ tendencji rynkowych - czytamy w raporcie.
Wśród informacji dla klientów i akcjonariuszy, zarząd ZA wspomina także o trwających i planowanych inwestycjach. W 2016 roku w grupie Puławy przeznaczono na ten cel ponad 276 mln złotych.
Jako najważniejszą uznaje się rozpoczęcie budowy wartej 400 mln złotych nowej wytwórni nawozów granulowanych, która powstaje w strefie ekonomicznej. Prezes Jacek Janiszek poinformował także o zamiarze budowy neutralizacji dla kwasu azotowego (za 700 mln zł). - Jesteśmy w trakcie wyboru dostawcy technologii da potrzeb tego projektu - zaznaczył.
Ponadto w swoim liście prezes Janiszek zapowiedział podwojenie mocy produkcyjnych ciekłego dwutlenku węgla, produktów RedNOx i usprawnienie instalacji nadtlenku wodoru, a także nową, katalityczną redukcję tlenków azotu w elektrociepłowni.