Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

2 marca 2024 r.
11:00

Jakie studia i zawód wybrać? Młodzież odwiedziła targi pracy

0 0 A A

Technik informatyk, policjant, kierownik budowy, a może pilot odrzutowca? W wyborze ścieżki kariery młodym ludziom miały pomóc piątkowe targi zorganizowane w hali Zespołu Szkół Technicznych. Swoje stoiska przygotowały uczelnie wyższe, szkoły branżowe i lokalne firmy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Setki nastolatków, uczniów szkół średnich, odwiedziło dzisiaj puławskie targi pracy zwane także Dniem Kariery Zawodowej. Czekały na nich liczne stoiska, gdzie mieli okazję porozmawiać z osobami zajmującymi się rekrutacją w wiodących firmach regionu.

- Proponujemy staże i praktyki dla uczniów szkół średnich. Zachęcam do śledzenia naszej strony, bo już pod koniec marca ruszamy z naborem - mówi Sylwia Banaszek ze stoiska Zakładów Azotowych w Puławach.

- To firma z tradycjami i najlepszy pracodawca w okolicy - przekonuje Dorota Sikora, reprezentująca tę samą spółkę.

Pracowników nie tylko na staże i praktyki potrzebują w Mostostalu. - Zatrudnimy monterów kontrukcji stalowych, monterów rurociągów, elektryków też bardzo chętnie, inżynierów budowy, inżynierów mechaników. Zarówno ludzi z doświadczeniem, jak i tych, którzy chcą się u nas uczyć - wymienia Agnieszka Gajdko, p.o. dyrektora personalnego firmy. - Naszym pracownikom zapewniamy rozwój i doświadczenie, także te zdobywane podczas kontraktów zagranicznych - dodaje.

Młodzież rozmawiała także ze studentami i pracownikami naukowymi uczelni, głównie z Lublina, Dęblina i Radomia.

- Nasza uczelnia jest najlepsza w Polsce po tej stronie Wisły, najwyżej punktowana i najbardziej innowacyjna. Mamy najwięcej patentów w przeliczeniu na liczbę pracowników, o czym świadczy ranking "Perspektyw". Każdy kierunek, jaki oferujemy jest bardzo dobry. Wiedza i umiejętności, jakie nasi studenci nabywają podczas studiów są cenione na rynku pracy - przekonuje Michał Charlak z Politechniki Lubelskiej, prodziekan ds. studenckich.

Dla tych, którzy lubią adrenalinę i nie mają lęku wysokości, ciekawą alternatywą z pewnością jest Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie.

- Latanie jest najlepsze, a nigdzie indziej nie można zdobyć takiego doświadczenia w tym zakresie, jak u nas. Te przygody w powietrzu, ta adrenalina to jest coś wspaniałego. Poza tym zawód pilota wojskowego jest bardzo prestiżowy - mówi szer. podchor. Kinga Malec, która uczy się na kierunku odrzutowych statków powietrznych. Za trzy lata usiądzie za sterami M-346, a w przyszłości chciałaby pilotować osiągający 2250 km/h myśliwiec wielozadaniowy piątej generacji F-35.

Trochę bardziej przyziemną ofertę przygotował Zespół Kształcenia Zawodowego. Szkoła jak mówi Joanna Szewczyk, pozwala zdobyć zawód np. technika pojazdow samochodowych, odbyć kurs operatowa wózka widłowego, koparko-ładowarki itp. - Posiadamy własny warsztat i stację diagnostyczną więc nie trzeba realizować praktyk poza szkołą - zaznacza nasza rozmówczyni.

W roli gospodarczy wydarzenia wystąpili dzisiaj przedstawiciele ZST, którzy częstowali gości słodkościami. Puławski "Chemik" to jedno z najlepszych techników na Lubelszczyźnie.

- Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Rozwijamy uczniów naukowo, ale także sportowo i artystycznie. Myślę, że naszą najmocniejszą stroną jest świetnie wykształcona kadra, która stara się przygotować ich do życia, do pracy, do wszystkich wyzwań - mówi Irmina Pańczuk-Figura, jedna z nauczycielek puławskiej placówki. Te słowa potwierdza Michał, uczeń drugiej klasy. - Na pewno ta szkoła pozwala uczniowi na rozwijanie swoich zainteresowań. Moje oczekiwania wobec niej zostały spełnione i jestem bardzo zadowolony z tego wyboru.

Młodzież odwiedzająca targi miała okazję zajrzeć również na stoisku psychologów z puławskiej poradni, którzy rozdawali testy sprawdzające własny styl uczenia się.

- Zachęcamy do wykonania go, bo z naszych badań wynika, że nawet zdolni ludzie nie umieją się uczyć. W ogóle polska szkoła nie uczy tego, jak to robić. A przecież są sposoby, które pozwalają osiągąć coraz lepsze efekty mniejszym nakładem sił - zauważa Dariusz Perszko, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Puławach. - Poza tym promujemy zdrowie i higienę psychiczną. Młodzież zawsze można do nas przyjść, bez żadnych skierowań, prosto z ulicy - przypomina.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

45-lecie zespołu VOX. Jubileuszowy koncert w CSK
17 września 2024, 19:00

45-lecie zespołu VOX. Jubileuszowy koncert w CSK

Zespół VOX to bezdyskusyjnie jedna z ikon polskiej muzyki rozrywkowej. W tym roku zespół obchodzi jubileusz 45–lecia istnienia. 17 września w lubelskim Centrum Spotkania Kultur odbędzie się jubileuszowy koncert, podczas którego VOX zabierze Was w muzyczną podróż, podczas której usłyszycie wszystko co najlepsze z bogatego repertuaru grupy.

Lubelskie się zazieleni
galeria

Lubelskie się zazieleni

Pięć organizacji pozarządowych zajmie się posadzeniem blisko 700 drzew na terenie województwa lubelskiego. Projekt został stworzony z okazji jubileuszu województwa.

Co jest ważniejsze – serce czy mózg? Tego dowiemy się podczas Lubelskiego Festiwalu Nauki
PROGRAM WYDARZEŃ

Co jest ważniejsze – serce czy mózg? Tego dowiemy się podczas Lubelskiego Festiwalu Nauki

Prawie 2 tys. wydarzeń dla dużych i małych, wszystkie uczelnie w Lublinie i wielki naukowy piknik. To wszystko co czeka nas podczas jubileuszowej edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Magiczny Lublin Jagiellonów
patronat
15 września 2024, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Magiczny Lublin Jagiellonów

Utwory z czasów panowania dynastii Jagiellonów, czyli: muzyka średniowiecza i renesansu, instrumentalna, wokalna i wokalno – instrumentalna ze zbiorów polskich i zagranicznych w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej Capella All’Antico już w najbliższą niedzielę w Kościele Pobrygidkowskim.

Dodatkowe środki na remont trzech ulic w Chełmie

Dodatkowe środki na remont trzech ulic w Chełmie

Ulice Kilińskiego, Grunwaldzka i Krańcowe przejdą gruntowny remont, o czym poinformował prezydent miasta Chełm. Kiedy ruszą prace?

Patriotyczna niedziela w Turobinie
patronat
15 września 2024, 10:00

Patriotyczna niedziela w Turobinie

Festiwal piosenki patriotycznej w Turobinie jest organizowany od 8 lat i cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem. Każdego roku Turobin gości wykonawców z odległych miejscowości. W tym roku na turobińskiej scenie wystąpi Zespół Pieśni Tańca „Powiśle” im. Kazimiery Walczak „Mamci” z Puław.

Był poszukiwany. Wpadł, bo jechał bez światła
Biała Podlaska

Był poszukiwany. Wpadł, bo jechał bez światła

42-letni obywatel Ukrainy był poszukiwany listem gończym. Wpadł w ręce policjantów, którzy zwrócili uwagę na niedziałające światło w jego aucie.

Marcin Wójcik w programie (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Marcin Wójcik w programie (Nie)Wyparzona Gęba

W programie (Nie)Wyparzona Gęba Marcin Wójcik z kabaretu Ani Mru-Mru zmierzy się z naszymi ostrymi przekąskami i odpowie na pytania czy w szkole był zgrywusem, jak to się stało, że zajął się kabaretem i czy stand-up wypiera kabaret. Opowie nam też o nowym programie "Mniej Więcej".

Gadająca papuga zatrzymana na granicy

Gadająca papuga zatrzymana na granicy

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej uniemożliwili wjazd gadającej papugi żako na teren Polski. Zwierzę nie posiadało dokumentów CITES.

park Radziwiłłowski

Wypłoszyć ptaki z parku. Przyrodnicy miażdżą pomysł, który uzyskał pozytywną ocenę urzędników

Wypłoszyć ptaki z parku i usunąć ich gniazda. Ten zgłoszony w ramach budżetu obywatelskiego pomysł wywołuje sporo kontrowersji, zwłaszcza wśród przyrodników. – Sokół płoszy nie tylko gawrony, ale tak naprawdę wszystkie ptaki przebywające w parku, a nawet w okolicy- alarmuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Ratusz problemu nie widzi.

Zakłady Azotowe w Puławach to największa firma przemysłowa w regionie. Pod względem finansowym ostatnie lata należą do najtrudniejszych w jej historii

Puławskie Azoty daleko od rentowności. Tracą setki milionów

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych w Puławach nadal dokłada do interesu. Największy producent nawozów w Polsce pierwsze półrocze zamknął stratą 336 mln zł. Powód tak złych danych to jak czytamy w komunikacie spółki "wymagająca sytuacja rynkowa" w Europie.

Chełm ma nowego dyrektora największego departamentu w urzędzie- jest nim Bogdan Drygasiewicz, były prezes CHTBS.

Zmiany ciąg dalszy. Chełm ma nowego dyrektora

Niedawno prezydent Chełma ogłosił nowego dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego. Teraz nadszedł czas na przedstawienie kolejnej zmiany w urzędzie – nowego dyrektora Departamentu Architektury, Inwestycji i Funduszy Europejskich.

Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się z generałami odpowiedzialnymi za szkolenie pilotów, by omówić z nimi oczekiwane zmiany. Ich celem jest uproszczenie i przyspieszenie nauki pilotażu śmigłowców, którzy w przyszłości zasiądą za sterami AH-64
Wideo
film

Minister w Dęblinie. Chce skrócić czas szkolenia pilotów

Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony, w poniedziałek odwiedził Lotniczą Akademię Wojskową. Mówił o zmianach w procesie kształcenia załóg śmigłowców. Ich celem jest uproszczenie i skrócenie tego procesu na wzór amerykański.

Koszmar na pastwisku. Wataha wilków zaatakowała cielaki

Koszmar na pastwisku. Wataha wilków zaatakowała cielaki

Wilki zaatakowały bydło w gminie Stoczek Łukowski. Jeden cielak nie przeżył.

Surowe kary w Hetmanie Zamość po walkowerze z Tomasovią

Surowe kary w Hetmanie Zamość po walkowerze z Tomasovią

Są konsekwencje walkowera w meczu pomiędzy Hetmanem Zamość, a Tomasovią. Przypomnijmy, że w derbach na boisku padł remis 2:2, ale ze względu na to, że w barwach beniaminka rozgrywek przez kilka minut brakowało na boisku zawodnika o statusie młodzieżowca trzy punkty zgarnął zespół z Tomaszowa

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium