Zakłady Azotowe podpisały z Instytutem Nawozów Sztucznych w Puławach umowę inicjującą współpracę w zakresie komercyjnego wykorzystania procesów zaawansowanej biotechnologii.
Podstawą działalności nowej spółki będzie instalacja ekstrakcji chmielu (o maksymalnej wydajności ok. 1200 t/rok) oraz instalacja ekstrakcji surowców roślinnych (o maksymalnej wydajności ok. 1800 t/r.). Projekt wpisuje się w tzw. zieloną chemię, która bazuje na surowcach odnawialnych i nie generuje szkodliwych pozostałości. Szacowane przychody planowanej spółki mogą wynieść od 30 do 70 milionów złotych w skali roku.
Instytut Nawozów Sztucznych od 12 lat stosuje w skali przemysłowej proces ekstrakcji nadkrytycznej do produkcji ekstraktu chmielowego. Jego głównymi odbiorcami są browary, wykorzystujące go w procesie produkcji piwa. Znajduje on również zastosowanie w przemyśle kosmetycznym jako składnik szamponów do włosów i preparatów do pielęgnacji skóry.
Na bazie opracowanej technologii instytut, w połowie 2011, uruchomił pierwszą w krajach Europy Środkowo-Wschodniej instalację badawczo-produkcyjną do przerobu surowców roślinnych.