Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

13 lipca 2019 r.
8:03

Napięta sytuacja w Muzeum Nadwiślańskim. Kto wystartował w konkursie na dyrektora?

Konflikt między związkami w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym trwa od lat
Konflikt między związkami w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym trwa od lat

Wkrótce zapadnie decyzja, kto zostanie dyrektorem Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. A w placówce w najlepsze trwa zimna wojna pomiędzy związkami zawodowymi. Wzajemne oskarżenia przed rozstrzygnięciem konkursu zaczynają się potęgować.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kandydaci na nowych dyrektorów czas na złożenie swoich aplikacji w Urzędzie Marszałkowskim mieli do środy. Wynik konkursu przełoży się nie tylko na jakość zarządzania placówką, ale także na los skonfliktowanych ze sobą pracowników. Otwarte Związki Zawodowe liczą na to, że tym razem nie będzie to osoba związana z konkurencyjną „Solidarnością”. Obie frakcje od lat nie żywią do siebie sympatii. W ostatnich latach, podczas drugiej kadencji dyrektor Agnieszki Zadury, ludzie z OZZ poczuli się nie tylko zmarginalizowani, ale także zdradzeni. Jak przekonują, podczas sporów dyrektor z „Solidarnością” lojalnie stali u jej boku, tymczasem to związkowcy z „S” mieli otrzymać niezasłużone z ich perspektywy profity i awanse.

Wystarczył znaczek

– Agnieszka Zadura w trakcie swojej drugiej kadencji zmieniła front i zaczęła dogadywać się z „Solidarnością”. Nie chcąc narażać się na kolejne donosy z ich strony, postanowiła się z nimi zaprzyjaźnić. Zyskali także ci, którzy nie mieli odpowiedniego wykształcenia i przygotowania. Wystarczył znaczek „S” – utrzymuje jeden z pracowników muzeum, który chce pozostać anonimowy. Jak twierdzi, równolegle przesuwano do niechcianych, mniej płatnych zadań osoby związane z OZZ, nawet najbardziej kompetentnych.

– Jesteśmy dzisiaj pomiatani, a ci, którzy parę lat temu krzyczeli najgłośniej stojąc z transparentami (przeciwko dyrektor Zadurze – przyp.), teraz usadowili się na ciepłych posadkach kierowników, dyrektorów itp. – dodają inni pracownicy w liście do naszej redakcji.

Sytuacja miała pogorszyć się po tym, gdy na stanowisku p.o. dyrektor muzeum pojawiła się Danuta Olesiuk, a jej zastępcą została przewodnicząca muzealnej „Solidarności” Agnieszka Gawron.

– Wtedy część pracowników odeszła na zwolnienia, nie dali rady. Dwójka dobrych specjalistów zrezygnowała z pracy – opowiada nasz rozmówca.

Ci przebywający na zwolnieniach czują się ofiarami międzyzwiązkowej wojny.

– Chcieliśmy pracować, rozwijać muzeum, ruszyć ten skostniały, hermetycznie zamknięty układ, złamać status quo – tłumaczy Sebastian Wardak, archeolog, pracownik muzeum.

Jeszcze kilka tygodni temu grupa młodszych pracowników związana z OZZ liczyła, że sytuację może uzdrowić zmiana na stanowisku dyrektora. Dzisiaj nie są tego już tacy pewni. Część z nich szuka sobie nowych zajęć. Sami do „Solidarności” wstąpić nie chcą i nie wyobrażają sobie współpracy z osobami, które, jak przekonują, dążyły do zniszczenia ich związku.

Dyrektorka nie startuje

Zarzuty dotyczące prowadzonej polityki kadrowej odpiera p.o. dyrektor, Danuta Olesiuk. Jej zdaniem powierzenie obowiązków zastępcy dyrektora muzeum szefowej „Solidarności” było właściwe. – Agnieszka Gawron ma wieloletnie doświadczenie w pracy w muzeum w zakresie organizacji prac administracyjnych i wydarzeń komercyjnych – podkreśla Olesiuk i tłumaczy, że decyzja o powierzeniu jej tego stanowiska (na 3 miesiące) zapadła „z uwagi na niezbędne potrzeby pracodawcy”.

Pracownicy związani z OZZ do niedawna byli przekonani, że to właśnie Danuta Olesiuk będzie jedną z kandydatek w konkursie na stanowisko dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego. Ta jednak przyznała w rozmowie z Dziennikiem, że do konkursu nie przystąpiła.

Zrobiła to natomiast Bożena Pajduszewska, była wicedyrektor placówki, niegdyś prawa ręka Agnieszki Zadury. Taki ruch zaskoczył obecną dyrektor, bo – jak zauważa Olesiuk – jej poprzedniczka miała „uzasadnione i poważne” powody, aby rozwiązać z nią umowę o pracę.

– Nie zakończyło się to wręczeniem wypowiedzenia tylko dlatego, że pani Pajduszewska od 30 stycznia tego roku jest niezdolna do pracy. Łącznie z trwającym zwolnieniem będzie to już 171 dni – zaznacza Olesiuk. – Jak widać nie przeszkadza jej to startować w konkursie na stanowisko dyrektora – zauważa.

Sama Bożena Pajduszewska odmówiła nam udzielenia komentarza. Potwierdziła jedynie, że przystąpiła do konkursu.

Konflikt utrudnia

Tymczasem rzecznik marszałka województwa lubelskiego przyznaje, że napięta sytuacja w muzeum utrudnia jego sprawne funkcjonowanie i realizowanie statutowych zadań. Dlatego też został ogłoszony konkurs na dyrektora.

– Chodzi o wyłonienie kandydata, który zapanuje nad konfliktami personalnymi, skupi uwagę kadry na zadaniach merytorycznych muzeum, zapewniając tym samym stabilność funkcjonowania instytucji oraz jej dynamiczny rozwój – komentuje Remigiusz Małecki.

O tym, kto to będzie, powinniśmy dowiedzieć się w przyszłym miesiącu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Była przewodnicząca Rady Miasta Chełm

Polityczny wstrząs w chełmskiej Radzie Miasta: Dorota Rybaczuk odwołana

Dramatyczny zwrot akcji, polityczne napięcie i niespodziewane decyzje – tak w skrócie można opisać ostatnią sesję Rady Miasta Chełm. Spotkanie, które miało koncentrować się na przyszłości lokalnych szkół i przedszkoli, zakończyło się politycznym trzęsieniem ziemi. W centrum wydarzeń znalazła się Dorota Rybaczuk.

4te Piętro – mistrzowie rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego
galeria

Znamy mistrzów rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego

4te Piętro wygrało mistrzostwo. W ostatniej kolejce Łukasz Łukawski i jego koledzy pewnie pokonali Back to the Roots.

Niezbędne akcesoria do jogi – co wybrać?

Niezbędne akcesoria do jogi – co wybrać?

Joga to doskonały sposób na poprawę kondycji fizycznej i psychicznej. Aby jednak czerpać z niej pełne korzyści, warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Sprawiają one, że ćwiczenia jogi są bardziej komfortowe i efektywne. Jakie są niezbędne akcesoria do jogi?

Bilety autokarowe w najlepszych cenach – podróżuj tanio i wygodnie!

Bilety autokarowe w najlepszych cenach – podróżuj tanio i wygodnie!

Szukasz sposobu na niedrogie i komfortowe podróżowanie? Autokar może być właśnie tym, czego potrzebujesz. Dzięki dobrze dobranym biletom nie tylko oszczędzisz, ale też zyskasz wygodę i swobodę planowania. Zobacz, jak podejść do tematu mądrze i wycisnąć z podróży jak najwięcej.

Rejestracja spółki w Czechach - najważniejsze fakty i informacje

Rejestracja spółki w Czechach - najważniejsze fakty i informacje

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z koniecznością stawiania czoła bardzo wielu różnorodnym wyzwaniom. Polskie przepisy podatkowe niejednokrotnie zmieniają się w bardzo szybkim tempie, dlatego też z roku na rok coraz więcej przedsiębiorców podejmuje decyzję o przeniesieniu swojej działalności do Czech. Jak wygląda rejestracja spółki u naszych południowych sąsiadów? Szereg przydatnych informacji na ten temat prezentujemy w niniejszym poradniku. Zapraszamy do lektury.

Centra dla cudzoziemców na Lubelszczyźnie. Marszałek dementuje pogłoski

Centra dla cudzoziemców na Lubelszczyźnie. Marszałek dementuje pogłoski

Czy mieszkańcy lubelskiej dzielnicy Wrotków słusznie boją się skutków otwarcia Centrum Integracji Cudzoziemców przy Diamentowej? Podczas wczorajszej konferencji marszałek Jarosław Stawiarski zapewnił, że ze wszystkich centrów na Lubelszczyźnie korzystają głównie obywatele Ukrainy.

Bright Ede swój debiut na boiskach PKO BP Ekstraklasy uczcił bramką

Bight Ede (Motor Lublin): To był dla mnie wyjątkowy dzień

Debiut na poziomie PKO BP Ekstraklasy, debiut w nowej drużynie, a na koniec jeszcze debiut przed kamerami Canal+Sport. Bright Ede ma za sobą kapitalny występ w niedzielnym meczu Motoru Lublin ze Stalą Mielec (4:1) i na pewno na długo tego spotkania nie zapomni.

Coś spadło w okolicach Cycowa

Obiekt nieznanego pochodzenia spadł na pole pod Cycowem. Czy to fragment rakiety?

W gminie Cyców w powiecie łęczyńskim w nocy z poniedziałku na wtorek z nieba spadł tajemniczy obiekt. Nocne niebo najpierw rozświetlił błysk, a potem dał się słyszeć huk. Na miejsce wezwano służby. Czy to fragment rakiety Elona Muska? Polska Agencja Kosmiczna sprawy na razie nie komentuje.

Bogdanka LUK Lublin. musi wygrać w Kędzierzynie-Koźlu, aby myśleć o awansie do strefy medalowej

Bogdanka LUK Lublin gra z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle i musi wygrać

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Początek wtorkowego spotkania o godzinie 20.30

Weronika Sosnowska (zdjęcie jeszcze z czasów pracy w stadninie Michałów)

Bez politycznej przeszłości, za to z doświadczeniem w hodowli. 33-letnia nowa szefowa stadniny

Weronika Sosnowska, dotychczas główna hodowczyni została nową szefową stadniny w Janowie Podlaskim. Stanowisko obejmuje po rezygnacji Leszka Świętochowskiego.

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium