Jak co roku mieszkańcy Lublina zagłosują w budżecie obywatelskim. System przyjmuje już pierwsze głosy. Do wyboru dziesiątki projektów, a do wydania niemal 15 mln zł. Co mieszkańcy mogą zmienić w stolicy Lubelszczyzny?
Przypomnijmy, w Lublinie projekty do BO dzielą się na te ogólnomiejskie i dzielnicowe. W sumie jest ich 141, a najwięcej jest tych, które mają poprawić bezpieczeństwo rowerzystów czy nawierzchnie chodników. Na te pomysły miasto przeznacza do 400 tys. zł. Dla projektów, które swoim zasięgiem obejmą więcej niż jedną dzielnicę i będą miały wpływ na życie wielu mieszkańców w całym mieście przeznaczono do miliona złotych na każdy.
Propozycje te zakładają inwestycje w parki, szkoły i kluczowe dla miasta ulice. Ogólnomiejskich projektów, które przeszły procedurę i zostaną poddane pod głosowanie jest 54. Większość z nich zakłada wydanie całkowitej dostępnej kwoty. Wybraliśmy więc kilka z nich i przedstawiamy ich założenia:
- Zalew Zemborzycki miejscem wypoczynku wszystkich Lublinian – Projekt stanowi kontynuację kilku zrealizowanych projektów z poprzednich lat. Aktualny projekt zakłada: 1. Kontynuację remontu chodników na nabrzeżach. 2. Odnowa trybun przy wieży sędziowskiej na Marinie na miejsce wypoczynku. 3. Remont i wykonanie nowych przyłączy elektrycznych na Marinie, bez których utrudnione będzie działanie istniejących budynków oraz uniemożliwione jest uruchamianie nowych inicjatyw.
- Wąwóz Rury kolejny etap - łącznik do Filaretów – Aby uatrakcyjnić to miejsce oraz zmobilizować mieszkańców Lublina do aktywnego spędzania czasu na łonie natury chcemy zaproponować budowę ścieżki w kierunku Filaretów.
- Dolina Czechówki – jako miejsce do aktywnego wypoczynku trasa spacerowo - biegowa dla aktywnych z torem przeszkód dla czworonogów. Potrzebne jest uporządkowanie terenu, stworzenie ścieżek spacerowych i biegowych, wyznaczenie miejsc na trawie na przykład do zajęć jogi na powietrzu, pikników. Na terenie doliny powinny znaleźć również elementy typu skatepark dla fanów jazdy na rolkach i deskorolkach oraz wrotkarzy, podobne do tych, które znajdują się w Parku Ludowym.
- Przebudowa chodnika wzdłuż ulicy Głębokiej, obok Kampusu Zachodniego UMCS – Projekt proponuje przeprowadzenie gruntownego remontu chodnika położonego przy ulicy Głębokiej, na odcinku od ulicy Lesława Pagi do Alei Kraśnickiej. Obecnie ten odcinek jest w złym stanie technicznym, jednocześnie codziennie poruszają się nim setki studentów czterech wydziałów UMCS (Wydziału Politologii i Dziennikarstwa, Wydziału Pedagogiki i Psychologii, Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej i Wydziału Artystycznego). Projekt zakłada kompleksową modernizację nawierzchni, eliminację dziur i nierówności, poszerzenie chodnika (w celu zwiększenia przepustowości) oraz instalację odpowiedniego oświetlenia, zapewniającego bezpieczne poruszanie nawet po zmierzchu.
- Osiedle Skarpa - budowa wielofunkcyjnego boiska sportowego przy SP28 - etap I – Projekt obejmuje stworzenie przy Szkole Podstawowej nr 28 w Lublinie wielofunkcyjnego boiska sportowego o nawierzchni poliuretanowej z piłkochwytami. Dodatkowym elementem projektu będzie zakup koszy do gry w koszykówkę, bramek do gry w piłkę nożną i piłkę ręczną, zestawu słupów wielofunkcyjnych do gry w siatkówkę, badmintona, tenisa, dwóch zestawów ławek (pięciokrzesełkowych). Będzie to pierwszy etap większego projektu modernizacji zewnętrznych obiektów sportowych przy Szkole Podstawowej nr 28 w Lublinie.
Wśród projektów ogólnomiejskich znajdują się też te, na których realizację nie trzeba będzie przeznaczać milionów i zakładają na przykład remonty obiektów użyteczności publicznej, remont altanki w Ogrodzie Saskim, zakup defibrylatorów przez miasto, dokończenie wcześniej rozpoczętych remontów w mieście czy sfinansowanie inwestycji przy szkołach i przedszkolach.
Pełną listę tych projektów można znaleźć na stronie internetowej miasta dotyczącej BO.
Jak głosować?
Aby oddać głos w formie elektronicznej należy wejść na stronę www.decyduje.lublin.eu/glosuj, zarejestrować się, zalogować a następnie oddać swoje głosy.
Aby zagłosować w wersji tradycyjnej, należy osobiście wrzucić kartę do urny w wyznaczonym punkcie.
- Prosimy nie przynosić zebranych wcześniej formularzy od innych osób. Nie będziemy ich przyjmować. Dla wygody punkty do głosowania zlokalizowane będą we wszystkich BOMach oraz filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej - przekazuje Ratusz.
Kartę można też samodzielnie wydrukować, wypełnić i przynieść do punktu. Karta do pobrania znajduje się tutaj.
Kartę do głosowania w formie tradycyjnej można dostarczyć do jednej z filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, jednego z Biura Obsługi Mieszkańców lub Biuro Partycypacji Społecznej, Pałac Parysów ul. Gilasa 3, I piętro, pok. 107 i do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego (recepcja), ul. Krochmalna 13i.