Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

5 kwietnia 2019 r.
16:20

Uniwersytet Przyrodniczy zmienia zasady kształcenia doktorantów. "Musimy postawić na jakość"

0 5 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z prof. dr. hab. Zbigniewem Grądzkim, prorektorem ds. nauki, wdrożeń i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Senat Uniwersytetu Przyrodniczego zaopiniował pozytywnie wniosek rektora o utworzenie szkoły doktorskiej w dziedzinie nauk rolniczych. Jesteście gotowi na to wyzwanie?

– Jesteśmy, aczkolwiek jest to dla nas wielki eksperyment, podobnie zresztą jak dla większości uniwersytetów. Planujemy zorganizować tę szkołę pod nazwą „Produkcja żywności o podwyższonych walorach prozdrowotnych” w dziedzinie nauk rolniczych, obejmującej cztery spośród pięciu dyscyplin. Chodzi o: rolnictwo i ogrodnictwo, technologię żywności i żywienia, weterynarię oraz zootechnikę i rybactwo.

• Co zmieni się w zakresie kształcenia przyszłych doktorów?

– Musimy postawić na jakość, a nie na ilość. To była podstawowa wada dotychczasowego systemu. Przyjmowano wiele osób, studia kończyło niewiele, a i nie wszyscy z nich uzyskiwali stopień doktora. Można powiedzieć bez ogródek, że to w wielu przypadkach była strata czasu i pieniędzy. Musimy stworzyć system projakościowy i te osoby tak wykształcić, żeby później zasiliły nasze kadry. To jest nasza inwestycja na przyszłość. Od kandydatów oczekujemy już pewnego dorobku naukowego związanego np. z działalnością w kołach naukowych, stażami zagranicznymi czy udziałem w projektach badawczych. Podkreślamy to w zasadach rekrutacji. Ponadto w regulaminie pojawia się zapis, że każdy doktorant w trakcie cyklu kształcenia będzie musiał zrealizować przynajmniej trzymiesięczny staż zagraniczny. Czymś zupełnie nowym będzie też obowiązkowa śródokresowa ocena słuchaczy szkół doktorskich. Obecnie na studiach doktoranckich czegoś takiego nie ma.

• Nowością są także stypendia dla wszystkich doktorantów.

– Tuż po rozpoczęciu kształcenia doktorant nie będzie mógł otrzymać mniej niż wynosi równowartość 37 proc. wynagrodzenia zasadniczego na stanowisku profesora. Po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne będzie to 2104 zł. Jeśli ocena śródokresowa wypadnie pozytywnie, stypendium wzrośnie do 57 proc. wspomnianej kwoty, czyli 3242 zł „na rękę”. Rektor uczelni będzie mógł przyznać wyższe wsparcie uzależnione od osiągnięć naukowych doktoranta, jeśli oczywiście będzie dysponował odpowiednimi środkami.

• Co z osobami, które nie planują kariery naukowej, ale chcą zrobić doktorat, żeby podnieść swoje kwalifikacje czy wzbogacić CV? Już nie będą miały takiej możliwości?

– Będą, ale chcielibyśmy, żeby absolwenci szkoły doktorskiej zasilili nasze kadry. Chcemy stworzyć im jak najlepsze warunki, by zostali na uczelni. Niemniej kwalifikacje zdobyte podczas kształcenia w szkole doktorskiej będą przydatne absolwentom także przy podejmowaniu pracy poza środowiskiem akademickim.

• Podsumowując, o doktorat będzie teraz łatwiej, czy trudniej?

– W mojej opinii będzie trudniej. W procesie kształcenia stawiamy nie na ilość, tylko na jakość oraz dążenie do doskonałości naukowej. Założeniem jest uzyskiwanie przez doktorantów wysokich kompetencji badawczych oraz dużej samodzielności naukowej, w tym do pozyskiwania środków finansowych na badania ze źródeł zewnętrznych. Dlatego w górę idą wymagania rekrutacyjne i zobowiązania doktorantów wobec szkoły. Ale to będzie z korzyścią nie tylko dla uniwersytetu, ale też dla tych młodych ludzi, którzy będą mogli zasilić rynek pracy dysponując wysokimi kwalifikacjami.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Parking przy ul. Partyzantów, popularnie zwany w Zamościu „przy PZU”, podobnie jak ten w sąsiedztwie Parku Miejskiego są płatne przez 6 miesięcy w roku

Darmowe parkingi odkorkują Starówkę?

Będzie więcej darmowych miejsc parkingowych w sąsiedztwie Starego Miasta w Zamościu? Z taką propozycją wyszedł przewodniczący osiedla. Prezydent nie powiedział „nie”. Zniesienie opłat, oznaczałoby jednak stratę niemałych pieniędzy.

Do pożaru doszło nocą z poniedziałku na wtorek

Pożar od paneli słonecznych. Spaliło się poddasze

Przez 2 godziny 23 strażaków gasiło minionej nocy pożar na jednym z osiedli w Zamościu. Zapaliły się panele słoneczne, ogień strawił sporą część poddasza.

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Montaż kominka wpływa na wygląd wnętrza, a także na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Przed przystąpieniem do jego instalacji pojawia się wiele pytań, w tym dwa zasadnicze: czy montaż kominka jest trudny i czy jego przeprowadzenie wymaga pozwolenia? Zagadnienie budzi wątpliwości, zwłaszcza wśród osób, które dopiero rozważają to rozwiązanie.

Julian Kot dzielnie walczył na czwartym etapie Orlen Wyścigu Narodów

Bardzo dobra jazda Juliana Kota w Orlen Wyścigu Narodów

Tegoroczny Orlen Wyścig Narodów był wyjątkowym dla kibiców w województwie lubelskim. Nasz region był bowiem bardzo mocno reprezentowany w tych najważniejszych zmaganiach orlików w naszym kraju. Impreza organizowana przez LangTeam w tym roku zresztą wykroczyła poza Polskę.

Waldemar Robak

Najpierw kontrola. Później resort kultury odwołał dyrektora szkoły muzycznej

Waldemar Robak nie jest już dyrektorem szkoły muzycznej w Białej Podlaskiej. Ze stanowiska odwołało go ministerstwo kultury.

Niedźwiadek przebrany za ducha Bielucha znajduje się przy Chełmskich Podziemiach Kredowych na ul. Lubelska 55A

Co krok, to niedźwiadek. W mieście pojawi się ich jeszcze jedenaście

Wydłuża się szlak chełmskich niedźwiadków. Do 11 już istniejących, które można znaleźć w dziewięciu lokalizacjach niebawem dołączy kolejnych 11.

prof. Aleksandra Józefczyk
Dzień Wschodzi
film

Zanurz się w świat medycyny – już jutro dni otwartych możliwości

80 różnych pozycji w tym nauka gipsowania, szycia rany, USG, symulator starości, czy medycyna sądowa, tajemnice krwi. To wszystko czeka na tych, którzy przyjdą 22-23 maja między 9-14 przed i do Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Impreza skierowana jest przede wszystkim do tegorocznych maturzystów, ale też uczniów szkół średnich.

W hali GOSiR w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców

Finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców w zapasach dla Chełma

W hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców.

W prezencie dla rodziców. Koncert dla mamy i taty w ZDK
26 maja 2024, 17:00

W prezencie dla rodziców. Koncert dla mamy i taty w ZDK

Zamojski Dom Kultury zachęca dzieci, te duże i małe do zrobienia niespodzianki rodzicom i zabrania ich na „Koncert dla Mamy i Taty”.

Pałac Potockich

Pałac po wielkim remoncie. Specjalna komisja ma się zająć promocją

Remont pałacu Potockich pochłonął miliony złotych. Teraz przyszedł czas na wykorzystanie jego potencjału. Strategię ma opracować specjalna komisja.

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Dziś znowu może być niebezpiecznie w pogodzie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla całego województwa lubelskiego.

Stara Brama Lwowska jest jednym z cenniejszych zabytków miasta. Powstała w końcówce XVI wieku

Znowu szykuje się remont. Stara Brama Lwowska ma być jak nowa

Były już dwa etapy renowacji. Teraz czas na trzeci. Miasto ogłosiło przetarg na kolejny remont Starej Bramy Lwowskiej. To jeden z najcenniejszych zabytków Zamościa.

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera zajął trzecie miejsce podczas zawodów w Abensbergu, gdzie rozegrano I rundę kwalifikacyjną Grand Prix Challenge. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin zapisał na swoim koncie 13 punktów.

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Konsultacja listy leków, nauka samobadania piersi i profilaktyka chorób układu krążenia. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje darmowe badania i konsultacje.

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium