Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

16 września 2020 r.
6:37

W liceach uczniowie rezygnują z religii. Dla jednych to kwestia wiary, dla innych obciążenie

Najmniej uczniów na religię chodzi w ostatnich klasach szkół średnich – to około 70 proc.
Najmniej uczniów na religię chodzi w ostatnich klasach szkół średnich – to około 70 proc. (fot. Maciej Kaczanowski)

Kilkunastu maturzystów, uczniów jednej tylko klasy I LO w Lublinie, zrezygnowało na początku roku szkolnego z udziału w lekcjach religii. Podobne decyzje licealiści podejmują coraz częściej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To, że z udziału w lekcjach religii rezygnują uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących i techników, widać już od kilku lat. – Uważam, że w moim wieku decyzję o chodzeniu lub nie na religię każdy może podjąć sam. Jest to sprawa indywidualna, dotycząca wiary – mówi Dziennikowi 16-latek, uczeń II klasy jednego z lubelskich liceów ogólnokształcących.

– W naszej szkole to decyzje utrzymujące się co roku na podobnym poziomie – przyznaje Grzegorz Lech, dyrektor III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie. – Najczęściej rezygnują w klasach maturalnych, nie kierując się przy tym kwestiami światopoglądowymi, ale sprawami organizacyjnymi. To zajęcia nieobowiązkowe, a oni chcą mieć po prostu więcej czasu dla siebie.

Najczęściej takie decyzje podejmowane są w klasie maturalnej. Część uczniów dokonuje je na przekór rodzicom, podkreślając, że są pełnoletni i mogą decydować o sobie. Inni przekonują rodziców, że religia za bardzo ich obciąża, a oni potrzebują więcej czasu, żeby przygotować się do egzaminu. – Nie liczyłam tego, ale w tym roku takich decyzji jest na pewno więcej niż w minionych latach – słyszymy w innej z lubelskich szkół średnich.

– Na religię uczęszcza w tym roku mniej uczniów niż w latach ubiegłych. Myślę, że dzieje się to z uwagi na plan lekcji, ale są pewnie też inne względu – uważa Stanisław Stoń, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica. Na temat klasy, która zrezygnowała z nauki religii, mówić nie chce. Przyznaje tylko, że mowa o klasie maturalnej i że z udziału w nieobowiązkowych zajęciach zrezygnowało kilkanaście osób. – Z kilkoma rozmawiałem. Mówią, że mają za dużo lekcji w ciągu tygodnia i chcą mieć więcej czasu.

Statystyka pokazuje, że im uczniowie starsi, tym na religię chodzą rzadziej. – Z danych Wydziału Katechetycznego lubelskiej kurii wynika, że w poprzednich latach na katechezę w szkołach średnich uczęszczało ponad 80 proc. uczniów objętych obowiązkiem szkolnym. W szkołach podstawowych ten odsetek wynosi ponad 90 proc. Nie obserwujemy więc jakiegoś drastycznego załamania – podkreśla ks. dr Adam Jaszcz, wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

Z ostatniego raportu CBOS „Młodzież 2018” wynika, że dwa lata temu udział w lekcjach religii w szkole deklarowało 70 proc. uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych, „a więc najmniej w historii naszych pomiarów”.

– Niekiedy stawia się zarzut, że młodzież jest niezadowolona z katechezy – komentuje ks. Jaszcz. – Przy wszystkich zastrzeżeniach do tego przedmiotu, często zasadnych, jest to opinia zmanipulowana. Ostatnio przytoczono statystyki dotyczące zadowolenia uczniów z poszczególnych przedmiotów. Uczniowie są krytycznie nastawieni do większości zajęć szkolnych, w dużo większym stopniu do matematyki czy języka polskiego. Jedynym przedmiotem, do którego aż 90 procent miało odnosić się pozytywnie, było wychowanie fizyczne – podkreśla ks. Jaszcz.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W pierwszym meczu w 2025 roku Górnik Łęczna zremisował na swoim stadionie z ŁKS Łódź

Górnik Łęczna zaczyna rundę wiosenną od domowego remisu

Ciekawy, dynamiczny mecz w Łęcznej z udziałem tamtejszego Górnika, ale bez zwycięstwa. W niedzielę zielono-czarni na inaugurację rundy wiosennej zremisowali 2:2 z ŁKS Łódź. Zarówno gospodarze jak i ekipa z Łodzi po końcowym gwizdku mieli prawo odczuwać niedosyt

Częściowo wyburzona stołówka
Lublin

Zagadka remontu wojskowej stołówki na Majdanku

To jest niegospodarność. Najpierw wyremontowali cześć budynku, potem wstawili nowe okna, a na koniec wzięli za wyburzanie – tak czytelnik opisał nam sytuację, jaką zaobserwował na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Męczenników Majdanka w Lublinie. Chodzi o remont wojskowej stołówki.

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Jagiellonia BIałystok - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium