Jak co roku, w ramach akcji „Żołnierska Pamięć”, żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej odwiedzają i porządkują groby oraz miejsca pamięci bohaterów w naszym regionie. Kultywowanie pamięci o tych, którzy walczyli za naszą wolność i niepodległość trwale wpisane jest w zadania Terytorialsów. W tym roku działania te prowadzone są we współpracy z lubelskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.
Na kilka dni przed świętem, jak co roku, lubelscy Terytorialsi ze wszystkich pododdziałów tj. z Lublina, Dęblina, Bezwoli, Kraśnika oraz Zamościa odwiedzają miejsca spoczynku żołnierzy, którzy oddali swoje życie w walce za Polskę, kombatantów, weteranów wojennych oraz kolegów poległych na misjach. Porządkują groby, zapalają znicze, wystawiają warty honorowe. W sposób szczególny pamiętają o grobach lokalnych bohaterów, jak i o bezimiennych mogiłach. W sumie żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT odwiedzą ponad 100 takich miejsc na Lubelszczyźnie.
– Zaangażowanie żołnierzy nie wynika wyłącznie z patriotycznego obowiązku, jest wyrazem misji żołnierzy WOT, jaką jest kultywowanie tradycji i pamięci o żołnierzach Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego – mówi kpt. Marta Gaborek, oficer prasowy w 2 LBOT. – Szczególnie ważne dla żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej są miejsca pamięci związane z ich patronem – majorem Hieronimem Dekutowskim ps. „Zapora” oraz jego podkomendnymi. W ostatnich latach na wieczną wartę odeszli m.in. płk Marian Pawełczak ps. „Morwa”, ppłk Zbigniew Matysiak ps. „Cowboj”, mjr Marian Chmielewski ps. „Pomidor” oraz mjr Przemysław Kocoń ps. "Alembik" – dodaje.
Warto podkreślić, że działania te nie są podejmowane wyłącznie „od święta”. Terytorialsi na co dzień pamiętają o swoich lokalnych bohaterach, troszczą się o ich miejsca spoczynku, organizują akcje odbudowy zniszczonych i zapomnianych mogił, a także otaczają opieką żyjących kombatantów i weteranów w swoich stałych rejonach odpowiedzialności.
Akcja „Żołnierska pamięć” jest praktycznym wymiarem zobowiązań Terytorialsów wobec żołnierzy walczących w szeregach Armii Krajowej, których tradycje dziś dziedziczą. Zapalone w najbliższych dniach znicze na cmentarzach, przy pomnikach, tablicach pamiątkowych czy przydrożnych mogiłach będą symbolami wciąż żywej pamięci o tych bohaterach i ich czynach.