Imiona, nazwiska, daty urodzenia i numery PESEL oraz adresy – dane osobowe mieszkańców miasta zostały przekazane w ekspresowym, jak na urzędowe zwyczaje, tempie Poczcie Polskiej. Zaledwie dwa dni zajęło w Chełmie urzędowemu radcy prawnemu udzielenie opinii, na podstawie którego listy wyborców zostały przez urząd przekazane.
Jak to się stało, że praktycznie z dnia na dzień urząd przekazał wrażliwe dane mieszkańców poczcie?
Tak przebieg wypadków relacjonuje Damian Zieliński z Gabinetu Prezydenta Miasta Chełm. – Prośba Poczty Polskiej trafiła do zastępcy Prezydenta Miasta Chełm Doroty Cieślik w poniedziałek 27 kwietnia. Wiceprezydent zadekretowała pismo do urzędowego radcy prawnego z prośbą o przygotowanie opinii prawnej. W ciągu dwóch dni opinia prawna trafiła do Agnieszki Kruk, pierwszego zastępcy Prezydenta Miasta Chełm która, na podstawie przygotowanego dokumentu, podjęła decyzję o przekazaniu rejestru wyborców Poczcie Polskiej.
Dlaczego w całym tym procesie nie brał udziału przełożony obydwu pań prezydent Jakub Banaszek? Przecież to jedna z najbardziej newralgicznych i kontrowersyjnych decyzji w dzisiejszej polityce. – Prezydent Jakub Banaszek od wtorku (28 kwietnia – przyp. red) przebywa na wcześniej zaplanowanym urlopie wypoczynkowym – dopowiada Zieliński.
Prezydent Banaszek jest związany z „Porozumieniem” Jarosława Gowina, w tym ugrupowaniu jest od początku jego istnienia.
Dopytaliśmy także, na jakiej podstawie oparł radca prawny chełmskiego Urzędu Miasta swą opinię, która była podstawą do przekazania danych wrażliwych mieszkańców, co w praktyce oznacza zielone światło dla przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych?
Jak się okazuje, chodzi o opinie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej oraz prezesa UODO które zostały wydane 23 kwietnia 2020 roku. – To w oparciu o nie, a także o art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia, w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 9Dz. U. z 2020 r. poz. 695) oraz decyzję Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 2020 r., została wydana opinia prawna – podsumowuje Damian Zieliński.
– W kwestii wyborów prezydenckich Miasto Chełm wykonuje wszelkie czynności zgodne z obowiązującym kalendarzem wyborczym. Wyznaczone zostały m.in. siedziby lokali wyborczych oraz miejsca do wywieszania urzędowych obwieszczeń – zaznacza Longin Bożeński, przewodniczący Rady Miasta Chełm. – Wychodzimy z założenia, że samorząd nie powinien utrudniać obywatelom możliwości udziału w wyborach i będziemy postępować zgodnie z obowiązującym prawem.
Longina Bożeńskiego, który startując do rady zebrał 806 głosów z pierwszego miejsca na liście PiS wskazał na przewodniczącego klub Prawa i Sprawiedliwości.
Szybko i gładko na chełmszczyźnie przebiegła rekrutacja do komisji wyborczych. Bez problemów do obsady stanowisk zgromadzono 1491 osób.
– Komisarz Wyborczy w Chełmie powołał na terenie swojego działania, obejmującym powiaty: chełmski, krasnostawski i włodawski oraz Miasto Chełm, wszystkie czyli 262 obwodowe komisje wyborcze w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na 10 maja 2020 r. – zaznacza Marta Krasa-Burak, dyrektor chełmskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.