Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje książek

Spotkanie pełne pytań i anegdot- tak wyglądało spotkanie autorskie z Grzegorzem Dziedzicem.

„Kryminał, bo chciałbym, aby ktoś to jednak przeczytał”, czyli o spotkaniu autorskim z Grzegorzem Dziedzicem

galeria
Po 30 latach wraca w rodzinne strony, aby spotkać się z czytelnikami jego kryminalnych powieści
DO CZYTANIA

Chicagowskie kryminały. Grzegorz Dziedzic spotka się z czytelnikami

Pierwszy dzień targów VIVELO na długo pozostanie w pamięci nie tylko z powodu letniego upału, ale przede wszystkim dzięki ogromnym emocjom, które zapewnili uczestnikom organizatorzy wydarzenia.
Zdjęcia

Przyszli, bo kochają książki. Targi VIVELO zapraszają także i dzisiaj

galeria
Urszula Kowalczyk wkłada całe serce w Gminną Bibliotekę w Mełgwi, którą ma pod swoją opieką blisko 40 lat. Jej trud i zaangażowanie doceniła komisja przyznając wyróżnienie Nagrody im. Anny Plato.
ROZMOWA

„Panuje stereotyp, że w bibliotece musi być cicho. To nieprawda”

Urszula Kowalczyk jest kierownikiem Gminnej Biblioteki w Mełgwi od 40 lat. Z pełnym zaangażowaniem rozwija bibliotekę i popularyzuje literaturę wśród młodych czytelników. Jej praca została doceniona podczas XXX edycji Nagrody im. Anny Plato w Lublinie, gdzie otrzymała wyróżnienie.

Napisała biografię Czartoryskiej. Zaprasza na spotkanie

Napisała biografię Czartoryskiej. Zaprasza na spotkanie

Rodzinne tajemnice, intrygi, a nawet zabójstwa. Opowieść o dorastaniu, przyjaźni, miłości i nienawiści. Na rynku ukazała się książka "Czartoryska. Historia o marzycielce". Jej autorka, Monika Raspen, w sobotę zaprasza do pałacu na autorskie spotkanie.

Ryszard Ćwirlej "Ostatnia droga", Wydawnictwo Muza, 2023

Ryszard Ćwirlej "Ostatnia droga"

Kryminał Ćwirleja wyciąga potwory z szafy, które mogły czaić się za rogiem. To przejmująca, ale też intrygująca historia, o której nie da się tak łatwo zapomnieć.

Książki z dawnych lat idealne na prezent (nie) tylko dla dzieci

Książki z dawnych lat idealne na prezent (nie) tylko dla dzieci

Kilkanaście dni temu ogłosiliśmy konkurs z okazji Tygodnia Biblioterapii. Teraz przyszła pora, aby sprawdzić, jakie lektury są nam bliskie.

Książki na czasie. Jesienne nowości czytelnicze

Książki na czasie. Jesienne nowości czytelnicze

Wybrałam dziś te książki, które bardzo celnie odnoszą się do aktualnej sytuacji geopolitycznej i to zarówno z perspektywy bardzo bliskiej jak „Pociąg do imperium” Mai Wolny, jak tej odległej czasowo jak „Wróg” E.M. Remarque’a. Obie są o wojnie i o tym, jak zmienia ona życie ludzi.

Dobre książki na jesień

Dobre książki na jesień

Unikatowy „Dziennik rosyjski” Anny Politkowskiej to obowiązkowa lektura na długie jesienne wieczory. Spośród nowości wybrałam także znakomite kryminały polskich autorów, o których jest coraz głośniej: Julii Łapińskiej i Piotra Borlika. Miłośnikom fantasy proponuję pierwszy tom dylogii „Lodowa korona” o walce dobra ze złem. Kryminał Jamesa Pattersona, medyczny thriller Robina Cooka i powieść Natashy Friend „Wilki się czają”, która nie mieści w żadnych kategoriach, ale jest mocna, odważna i mądra. To obowiązkowe lektury na tę jesień.

Mój syn Konrad się żenił, chciałem dać mu ciekawy prezent. Pomyślałem sobie, że zrobię drzewo genealogiczne. Zacząłem jeździć po krewnych, spisywałem kolejne wiadomości, które były coraz bardziej precyzyjne – opowiada Zdzisław Pyszniak
Magazyn

Szczepanik w kabriolecie i Cugowski w sutannie. O czym jeszcze jest w książce Zdzisława Pyszniaka?

Pewnego letniego dnia 1965 roku szosą z Nałęczowa do Lublina jechał Piotr Szczepanik, znany i lubiany polski piosenkarz, który pochodził z Lublina, gdzie również mieszkał. W wyniku awarii układu kierowniczego samochód zjechał do rowu i uderzył w siatkę sąsiada stryjka Jana Pyszniaka. Piotrowi Szczepanikowi nic się nie stało. Auto nie miało takiego szczęścia, bardzo mocno ucierpiało. Był to niemiecki kabriolet marki Hanomag – Rozmowa ze Zdzisławem Pyszniakiem, autorem książki „Dwa wieki rodu Pyszniaków”.

Zabierz książkę na majówkę. Co warto mieć ze sobą?
Magazyn

Zabierz książkę na majówkę. Co warto mieć ze sobą?

Śledztwa i historie. Kryminały i romanse. A do tego odrobina archeologii i rodzimych skarbów.

Rzuciła korporację dla najwyższej góry świata. Vanessa O’Brien „Wszystkie szczyty świata”
recenzja

Rzuciła korporację dla najwyższej góry świata. Vanessa O’Brien „Wszystkie szczyty świata”

To przede wszystkim opowieść o życiowej odwadze, spełnianiu marzeń i pokonywaniu własnych granic. O drodze do celu. O kobiecie z wielkim charakterem i wielkimi marzeniami.  Vanessa O'Brien sięga najwyżej i zdobywa najwyższe szczyty.

Książki dla najmłodszych czytelników

Książki dla najmłodszych czytelników

Arsene Lupin i jego przygody w adaptacji dla dzieci, podróż Wielkiej Pandy i Małego Smoka, Kurzołek, który ma moc przywracania wspomnień, Maleńkie Królestwo i tajemnica zaginionego papirusa. A do tego ksiązki pomocne do nauki języka angielskiego.

Książki na jesienne wieczory. Co warto mieć na półce?

Książki na jesienne wieczory. Co warto mieć na półce?

Podróż życia i miłosne perypetie. Kryminalne zagadki sprzed lat i tajemnicze, opuszczone miejsca. Wyczyny husarii i historia medycyny pełna niezwykłych odkryć.

Książki na jesień, czyli co warto przeczytać

Książki na jesień, czyli co warto przeczytać

Biografie i sądowe thrillery. Eseje i podróże. Romanse, kryminały i Anomalia, czyli jesienne nowości do czytania.

Artur Nowak, Marek Sekielski  „Ogarnij się, czyli jak wychodziliśmy z szamba”, Rebis, 2021 r.

Artur Nowak, Marek Sekielski „Ogarnij się, czyli jak wychodziliśmy z szamba”

Warto się wsłuchać w tę rozmowę, choć nie dla wszystkich będzie to komfortowe. I dobrze. Im bardziej, czytelniku, będą cię uwierać słowa Marka Sekielskiego i Artura Nowaka, tym bardziej się w nie wczytaj. To może być o tobie.  

Zabierz książkę na wakacje. Co warto przeczytać?

Zabierz książkę na wakacje. Co warto przeczytać?

Trochę matematyki i zagadek, dużo klasycznych powieści w wersjach dla dzieci, mity greckie, kryminalne zagadki i opowieść o najbardziej wpływowym architekcie w XX-wiecznej Polsce, czyli nowości wydawnicze do czytania na koniec wakacji.

Książki na pożegnanie wakacji. Po co warto sięgnąć?

Książki na pożegnanie wakacji. Po co warto sięgnąć?

Do końca wakacji pozostało niewiele ponad dwa tygodnie. To dobry czas na lekturę! Podpowiadamy, po jakie nowości warto sięgnąć

Medycy – bohaterowie minionego 2020 roku napisali książkę „Zamaskowani” o pracy w czasie pandemii
film

Medycy – bohaterowie minionego 2020 roku napisali książkę „Zamaskowani” o pracy w czasie pandemii

Mateusz Sieradzan jest pielęgniarzem na jednym z warszawskich SOR-ów. O swojej pracy opowiada w mediach społecznościowych na profilu „Pan Pielęgniarka”. Wraz z innymi medykami, których w sieci można znaleźć pod pseudonimami „Siostra Bożenna” i „To nie z mojej karetki”, napisał książkę „Zamaskowani”, która opisuje ich pracę w dobie pandemii koronawirusa.

Fotografie dawnego Lublina z akt Inspekcji Budowlanej. Archiwum Państwowe w Lublinie, 2020

Dobre wieści z Jezuickiej. Recenzja albumu "Fotografie dawnego Lublina z akt Inspekcji Budowlanej"

Chciałbym skrytykować tę książkę, ale nie mam się niestety do czego przyczepić. Widać w niej kawał ciężkiej pracy oraz pasję, które zaowocowały bardzo udaną publikacją.

"Zdobywcy. Ludzie, szczyty, wyprawy"

"Zdobywcy. Ludzie, szczyty, wyprawy"

To książka o wielkiej pasji i determinacji. O walce z własnymi ograniczeniami i z naturą. O sile i słabości. O miłości do gór, która jest silniejsza od lęku przez śmiercią.

"Tej drogi nigdy nie było" Maja Starakiewicz i Marcin Mleczak, Galeria Labirynt 2020, gilgamesz.com.pl

Gilgamesz dla dzieci. Recenzja artbooka "Tej drogi nigdy nie było"

Doceniam Galerię Labirynt za zaangażowanie się w ten projekt, bo epos o Gilgameszu to naprawdę mocny kaliber. Ale za sprawą warstwy tekstowej jest to nieudana wersja eposu o Gilgameszu dla dzieci w obrazkach i szczerze mówiąc wolałbym żeby Tej drogi nigdy nie było.

Edward Carey "Mała, światu znana jako Madame Tussaud", Prószyński i S-ka, 2020.

Edward Carey "Mała"

Tytułowa Mała czuje i widzi więcej niż inni. Wrażliwość i empatię przekuwa w potężną siłę, która najpierw pozwala jej przetrwać, a następnie czyni z niej wielką Madame Tussaud – tak, właśnie tę od figur woskowych.

Sylwia Chwedorczuk „Kowalska. Ta od Dąbrowskiej”

Sylwia Chwedorczuk „Kowalska. Ta od Dąbrowskiej”

To jest opowieść o kobiecie, która przeszła do historii niejako „przy okazji” związku z Marią Dąbrowską. Tymczasem Sylwia Chwedorczuk stawia Annę Kowalską na pierwszym planie i nadaje jej należną rangę, tak w literaturze, jak i życiu literackim powojennej Polski.

Katarzyna Olkowicz i Piotr Baran „Serca bicie. Biografia Andrzeja Zauchy”
Recenzja

Katarzyna Olkowicz i Piotr Baran „Serca bicie. Biografia Andrzeja Zauchy”

Życie Andrzeja Zauchy to gotowy scenariusz na film. Dobrze, że w końcu powstała książka, która pokazuje portret tego wybitnego artysty, fantastycznego człowieka i po prawie 30 latach wraca do dramatycznych okoliczności jego przedwczesnej śmierci. Bez epatowania sensacją, ale rzetelnie i z wyczuciem.

Kalendarz
styczeń 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia