We wtorek o godz. 17 mieszkańcy miasta będą mogli podyskutować o przyszłości rowerowego Lubartowa. Spotkanie w Urzędzie Miejskim dotyczy planowanej sieci ścieżek rowerowych.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Organizatorem tego spotkania jest firma M&G Consulting Marketing z Warszawy należąca do Marka Zamany. To ona wygrała przetarg na opracowanie koncepcji ścieżek rowerowych w mieście. Dostanie za to 49 tys. zł. Zamana jest głównym konsultantem m.in. przy dużym ogólnokrajowym projekcie Green Velo. Koncepcja powstaje w ramach projektu „Mobilny Lubelski Obszar Funkcjonalny ”.
– Na spotkaniu bardzo liczymy na głosy mieszkańców w sprawie organizacji ścieżek rowerowych w Lubartowie. Według bardzo wstępnych koncepcji, szkieletem tej sieci będzie ring biegnący wzdłuż torów, ulicą Lubelską oraz Powstańców Warszawy i Szaniawskiego – mówi Piotr Turowski, naczelnik Wydziału Strategii Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych.
Od ringu będą odchodzić ścieżki łączące poszczególne dzielnice z miasta. Mają także powstać rowerowe „wylotówki” w kierunku Kozłówki, Lasów Parczewskich, Kozłowieckich i do budowanej rowerostrady wzdłuż drogi wojewódzkiej 815 w kierunku Parczewa. W ramach tego projektu powstaną także parkingi rowerowe „park + ride”, czyli miejsca gdzie będzie można pozostawić rower i skorzystać z komunikacji miejskiej. Takie parkingi są planowane przy stacji kolejowej oraz w centrum miasta. Wstępne założenia przewidują powstanie minimum 16 kilometrów ścieżek.
Podczas spotkania zostanie poruszonych kilka istotnych tematów, jak stan istniejących ścieżek rowerowych czy omówienie inwestycji drogowych planowanych w Lubartowie do 2020 roku.
– Zostaną przedstawione także możliwości i kierunki poprowadzenia ruchu rowerowego oraz styków ścieżek – dodaje Piotr Turowski.
Na tym konsultacje społeczne mają się nie skończyć. Specjaliści z warszawskiej firmy przewidują cykl wywiadów z mieszkańcami oraz ankietę badającą preferencje użytkowników rowerów.
Przed warszawską firmą stoi trudne zadanie wpisania ścieżek rowerowych w historyczny układ wąskich ulic. Spotkanie potrwa od 2 do 3 godzin.