W Janowie Lubelskim, Kraśniku, Opolu Lubelskim, Rykach i Hrubieszowie – m.in. w tych miastach mają już wkrótce powstać czynszówki.
– Polityka mieszkaniowa jest bardzo ważnym elementem rozwoju wszystkich gmin – mówił na wczorajszej sesji rady miejskiej Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego. – W naszej gminie zauważamy niedostateczną liczbę mieszkań w budownictwie wielorodzinnym budowanych zarówno przez deweloperów, jak też spółdzielnię mieszkaniową.
Gmina chciała wcześniej przystąpić do rządowego programu Mieszkanie Plus. – Ale zawierał pewne dosyć istotne mankamenty i w skali kraju on się nie udał. Tylko w bardzo nielicznych miejscach w Polsce powstały mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus – stwierdził burmistrz Janowa Lubelskiego.
Alternatywa
Powstała za to modyfikacja programu, czyli Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. – Zresztą bardzo dobra – podkreślił burmistrz Janowa Lubelskiego i zwraca uwagę na to, że w nowym programie dotyczącym budowy czynszówek „czynsz jest na umiarkowanym poziomie” i istnieje „opcja dojścia do własności”.
W woj. lubelskim powstać mają trzy spółki SIM. – Do spółki SIM Lubelskie, do której będzie należeć Janów Lubelski planujemy włączyć ok. ośmiu gmin – zdradził Adrian Stępniak przedstawiciel Krajowego Zasobu Nieruchomości. – Rozmowy jeszcze trwają. Myślę, że do końca sierpnia wszystko zostanie doprowadzone do końca. Wstępnie planujemy, że do spółki dołączy Janów Lubelski (wczoraj zgodzili się na to radni – red.), Kraśnik, Opole Lubelskie, Ryki i Niemce. Rozmawiamy również z Hrubieszowem, gdzie stosowne uchwały zostały już podjęte a także z Białą Podlaską i Międzyrzecem Podlaskim. Jeśli chodzi o całe województwo lubelskie, planujemy utworzyć łącznie trzy spółki. Drugą spółką będzie SIM Lubelskie Centrum, w skład której wejdzie miasto Lublin i gminy aglomeracyjne. A także spółka SIM Lubelskie Wschód, gdzie znajdą się wszystkie pozostałe gminy, które są położone na wschodzie województwa lubelskiego.
Są na tak
Porozumienie w sprawie budowy podpisał już Kraśnik. – Przedstawiliśmy propozycję dotyczącą kilku działek: do wyboru w dzielnicy fabrycznej, na Piaskach i na Osiedlu Kolejowym – podaje Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika i dodaje, że „na początku ma powstać 200 mieszkań lub więcej, jeśli będzie takie zapotrzebowanie”. – Budowa mogłaby rozpocząć się w drugiej połowie przyszłego roku. Oferta mieszkaniowa będzie skierowana do osób i rodzin, które nie mają zdolności kredytowej, zbyt wysokie zarobki, aby przysługiwało im mieszkanie komunalne, ale mają tzw. zdolność czynszową. Preferowane będą rodziny przynajmniej z jednym dzieckiem oraz osoby starsze.
– Będziemy wchodzić do spółki, ale jest to jeszcze na bardzo wczesnym etapie, dlatego nie jestem w stanie podać żadnych szczegółów m.in. o działce – mówi Krzysztof Ryczek, rzecznik prasowy opolskiego Urzędu Miejskiego.
– Prawdopodobnie także wejdziemy do tej spółki – komentuje krótko Krzysztof Urbaś, wójt gminy Niemce.
– Wstępne uzyskaliśmy poparcie rady do tego aby przystąpić do spółki SIM Lubelskie. O ile będzie to rzeczywiście dla naszego samorządu bezpieczne, bo przyznam, że mamy pewne wątpliwości. Chodzi o udział w spółce większych miasta takich jak np. Biała Podlaska – mówi Jarosław Żaczek, burmistrz Ryk. – Mamy nadzieję, że nasze wątpliwości rozwieje na piątkowej sesji przedstawiciel Krajowego Zasobu Nieruchomości.
Mieszkania w Lublinie
W Lublinie już we wrześniu Rada Miasta może głosować nad powołaniem spółki SIM Lubelskie Centrum, która miałaby się zająć budową mieszkań na skraju dzielnicy Kośminek w rejonie planowanego przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80. Do tej samej spółki zaproszone miałyby być również podlubelskie gminy, na których terenie planowane byłyby kolejne budynki. Na razie nie podano ich nazw.
We wspomnianej dzielnicy Kośminek samorząd Lublina ma grunty, na których – jak twierdzi – można stworzyć nawet 1000 mieszkań, ale na razie pewny jest grunt pod 300 lokali. W przypadku pozostałych obszarów nie ma jeszcze pewności, czy ziemia nie przejdzie w ręce dawnych właścicieli.