Lublin

18 lutego 2019 r.
19:50

Historyk IPN z Lublina o konflikcie z Izraelem: Netanjahu prowadzi grę, Polska stała się jej elementem

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Premierzy Mateusz Morawiecki i Benjamin Netanjahu wraz z delegacjami w trakcie warszawskiej konferencji na temat Bliskiego Wschodu
Premierzy Mateusz Morawiecki i Benjamin Netanjahu wraz z delegacjami w trakcie warszawskiej konferencji na temat Bliskiego Wschodu (fot. Krystian Maj/KPRM)

Polska odwoła swój udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu. Bezpośrednim przyczyną takiego ruchu były wypowiedzi polityków izraelskich podczas szczytu bliskowschodniego w Warszawie, i zaraz po, dotyczące czasów II wojny światowej. Padły oskarżenia o polski antysemityzm i kolaborację Polaków z Niemcami

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozmowa z dr. Januszem Kłapciem z Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie

• Czy pana zdaniem odwołanie szczytu V4 w Jerozolimie to efekt serii „wpadek” izraelskich polityków?

– Szereg wypowiedzi polityków izraelskich o kolaboracji Polaków podczas II wojny światowej nie mogło skończyć się inaczej. Skłaniam się jednak ku opinii ekspertów, że premier Benjamin Netanjahu, wspierany przez ministra spraw zagranicznych Israela Katza, prowadzi grę na pozyskanie prawicowego elektoratu przed kwietniowymi wyborami w swoim kraju. Polska stała się elementem gry wyborczej w Izraelu.

• Czy rzeczywiście politycy izraelscy mogą używać argumentów o kolaboracji Polaków?

– Moim zdaniem polityka od historii powinna być oddzielona. Niestety, w stosunkach polsko-żydowskich jest to niezwykle trudne, jak nie niemożliwe. Wielu polityków, a nawet ludzi nauki, ocenia ówczesne postawy Polaków przez pryzmat moralności czasów dzisiejszych. Tak nie można. Nie ma dyskusji, że podczas wojny ludzie dopuszczają się zachowań wychodzących poza granice moralne. Tak było z wydawaniem Żydów czy donoszeniem na sąsiadów ukrywających starszych braci w wierze. Pamiętajmy też, że Niemcy sprytnie podsycali takie nastroje, oferując sowite nagrody za wydanie lub śmierć za ukrywanie. Z tego powodu używanie tak tragicznej historii polsko-żydowskiej w polityce nigdy nie przyniesie dobrych efektów.

• Historia nigdy jednak nie jest jednowymiarowa...

– Rzeczywiście tak jest. W 1939 roku, szczególnie na Kresach Wschodnich, Polakom dali się w znaki żydowscy sąsiedzi. Żydowska milicja zorganizowana przez sowietów skutecznie wyszukiwała i wydawała Polaków w ręce Rosjan. Korzystali przy tym z pomocy żydowskich sąsiadów. Niedawno nagrywałem 90-letniego pana, rocznik 1929. Podczas wojny był 10-latkiem, synem wojskowego z Równego. Opowiadał mi, jak przez Równe żydowscy milicjanci wieźli na wozie rannego polskiego żołnierza. Bezbronny leżał na wozie. Skakali po nim, kopali, bili. W ciągu chwili mój rozmówca stał się antysemitą. Z kolei 1942 roku w Opolu Lubelskim, skąd pochodziła jego mama, był świadkiem sceny w getcie, jak niemiecki żandarm zabił 3-osobową żydowską rodzinę. Niemiec strzelał do niemowlaka w brudnym beciku. Antysemityzm jak przyszedł, tak odpłynął. O historii decydują niuanse, dlatego nigdy nie wolno używać uogólnień.

dr Janusz Kłapeć

Pozostałe informacje

Bezbarwny mecz w Łęcznej. Górnik nie znalazł recepty na Kotwicę Kołobrzeg

Bezbarwny mecz w Łęcznej. Górnik nie znalazł recepty na Kotwicę Kołobrzeg

Po dwóch wygranych z rzędu z zespołami z czołówki kibice Górnika Łęczna liczyli, że ich ulubieńcy kolejny raz zapunktują za pełną pulę. Niestety zielono-czarni we wtorek dość mocno rozczarowali i zaledwie zremisowali z walczącą o utrzymanie Kotwicą Kołobrzeg

Kolarze Monogo Lubelskie Perła Polski w Turcji finiszowali w drugiej dziesiątce

Kolarze Monogo Lubelskie Perła Polski startowali w Turcji

Tureckie Grand Prix Syedra Ancient City nie będzie najmilej wspominany przez kolarzy Monogo Lubelskie Perła Polski. Trasa była bardzo ciekawa i zawierała aż 8 ostrych podjazdów, finisz zresztą też kończył się na trasie wiodącej pod górę.

Wojciech Matysek (w białej koszulce) to jedna z gwiazd LNBA

LNBA: Patobasket oraz Matematyka zmierzą się w finale

To była pasjonująca niedziela w rozgrywkach LNBA. W hali sportowej I liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbyły się tylko trzy mecze, ale ich stawka była olbrzymia.

Posypią się mandaty? Policja zapowiada wzmożone kontrole
UWAGA!

Posypią się mandaty? Policja zapowiada wzmożone kontrole

Gdzie będą te kontrole? Wszędzie. Kiedy? W środę, 9 kwietnia. W działaniach wezmą udział również policyjne grupy Speed.

Wieczór z reggae. Vavamuffin powraca do Lublina
koncert
10 kwietnia 2025, 19:00
film

Wieczór z reggae. Vavamuffin powraca do Lublina

Wesoła reggae ferajna z miasta Warszawy, czyli Vavamuffin w najbliższy czwartek przyjedzie do Lublina z najnowszym materiałem. Będzie nawijka Pablopavo, będzie melodyjnie i dancehallowo, tak więc będzie do czego potupać nóżką.

Minęło 20 lat od pogrzebu Jana Pawła II
foto
galeria

Minęło 20 lat od pogrzebu Jana Pawła II

8 kwietnia 2005 roku (20 lat temu) w Rzymie odbyły się uroczystości pogrzebowe ukochanego Papieża Polaka Jana Pawła II. Było to jedno z największych zgromadzeń chrześcijan w historii świata. Na ceremonię przybyło ok. 2-4 milionów ludzi (niektóre źródła mówiły o około 5 milionach pielgrzymów) z całego świata, w tym wiele osób z Lublina. Jednym ze świadków tego wydarzenia był fotoreporter „Dziennika Wschodniego” Maciej Kaczanowski, którego zdjęcia publikujemy.

Cwiczenia Wiosenny Kryzys 25

Wiosenny Kryzys: wspólne ćwiczenia terytorialsów i strażaków

Wszystko wszędzie naraz: dywersja, pożary, wypadki i poszukiwanie osób zaginionych. Taki był scenariusz ćwiczeń Wiosenny Kryzys 25, jakie dęblińscy Terytorialsi przeprowadzili wspólnie z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych.

Noc Kultury:  O.S.T.R. już czeka. Kto jeszcze wystąpi na scenie rapu?

Noc Kultury: O.S.T.R. już czeka. Kto jeszcze wystąpi na scenie rapu?

15 młodych raperów walczy o występ na scenie rapu podczas Nocy Kultury, gdzie gwiazdą wieczoru będzie O.S.T.R. Na przesłuchania w Teatrze Starym w Lublinie wstęp wolny.

Miliarderzy popierający Trumpa zaczynają krytykować jego poczynania

Miliarderzy popierający Trumpa zaczynają krytykować jego poczynania

„Pęknięcia w obozie cheerleaderów Trumpa”. Po wielkim zamieszaniu na rynkach kapitałowych, miliarderzy popierający Donalda Trumpa zaczynają krytykować jego politykę handlową – pisze „Washington Post”. I ostrzega, że prezydent USA doprowadzi do zamrożenia amerykańskiej gospodarki.

Stado żubrów w Lasach Janowskich wkrótce może się powiększyć

Stado żubrów w Lasach Janowskich wkrótce może się powiększyć

W zeszłym roku pojawiły się dwa byczki i jedna jałówka. Teraz stado żubrów żyjących na wolności od 2021 roku w Lasach Janowskich liczy 14 zwierząt. W najbliższych miesiącach leśnicy spodziewają się kolejnych dwóch, trzech wycieleń.

Kto wypełni puste miejsce po przewodniczącej Rady Miasta Chełm?

Po odwołaniu Doroty Rybaczuk: Kto będzie nowym przewodniczącym Rady Miasta?

Ostatnia sesja Rady Miasta Chełm przejdzie do historii jako jedna z najbardziej burzliwych. Choć początkowo miała dotyczyć przyszłości lokalnych szkół i przedszkoli, to niespodziewane wydarzenia związane z odwołaniem Doroty Rybaczuk z funkcji przewodniczącej zdominowały obrady. Decyzja ta może mieć daleko idące konsekwencje dla politycznego układu sił w mieście.

Motor Lublin - Lech Poznań. Napewno będą emocje. I dodatkowe autobusy

Motor Lublin - Lech Poznań. Napewno będą emocje. I dodatkowe autobusy

W niedzielę palmową na Arenie Motor Lublin piłkarze z Lublina zmierzą się z Lechem Poznań. Kibice po meczu będą mogli skorzystać z większej ilości kursów autobusów.

5000 złotych za pomysł dla szkoły. Wracają Szkolne Budżety Obywatelskie

5000 złotych za pomysł dla szkoły. Wracają Szkolne Budżety Obywatelskie

Uczniowie z Lublina znów mogą zmieniać swoje szkolne otoczenie dzięki Szkolnym Budżetom Obywatelskim. Nabór do konkursu „Rozwój partycypacji uczniowskiej w Lublinie” juz trwa.

Radny Marek Woch (PiS) uważa, że urzędnicy podlegający Teresie Gutowskiej (PO) popełnili błąd i złamali kodeks wyborczy. Starosta puławska z taką oceną się nie zgadza
polityka

Agitacja za Trzaskowskim w urzędzie? Starosta przekonuje, że prawa nie złamano

Wysyłanie drogą urzędową kierowanych do radnych rady powiatu puławskiego ulotek wyborczych Rafała Trzaskowskiego zostało uznane przez starostę puławską Teresę Gutowską za zgodne z prawem. Tym samym komisarz wyborczy nie zostanie o tym fakcie poinformowany.

Dom aukcyjny sprzedaje ponad 70 dzieł sztuki w pałacu Potockich. Ceny: od tysiąca złotych
galeria

Dom aukcyjny sprzedaje ponad 70 dzieł sztuki w pałacu Potockich. Ceny: od tysiąca złotych

W radzyńskim pałacu Potockich odbędzie się aukcja warszawskiego domu aukcyjnego Art in House. Do licytacji będzie 75 przedmiotów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty