Setki artystów, setki wizji i setki puszek z farbami. Przez weekend miasto opanowują grafficiarze.
Meeting of Styles to cieszący się międzynarodowym uznaniem festiwal graffiti, który odbywa się od 2011 roku. Przed nami już 22. edycja tego wydarzenia.
W piątek artyści opanowali teren przy Skende Shopping. Ponad 30 artystów wzięło puszki w dłonie i malowało. Tematem były „charaktery”. Każdy artysta na wyznaczonym do tego miejscu przedstawiał swoją wizję.
Graffiti się zmienia. Kiedyś kojarzone było z przypadkowymi napisami na murach, teraz odbierane już jest inaczej. Daniel Sen Szymczyk, jeden z artystów Meeting of Styles graffiti zajmuje się już od blisko 30 lat. Sztuką zainspirował się gdy zobaczył graffiti na budynku swojej szkoły. Jak sam mówi, dzięki patrzeniu na początki tego stylu w Polsce sam poszedł w kierunku sztuki.
– Przychodzą do nas starsi ludzie, którzy głównie myślą o graffiti, czyli o czymś namazanym, lub zdewastowanym, lub jakieś brzydkie napisy. Tutaj jak ludzie przychodzą mogą zobaczyć jakąś postać, zwierzę czy dziwny ludek. Mówią że to im się podoba, więc fajnie to słyszeć i mam nadzieję, że cały czas zmieniamy ten światopogląd, że graffiti to jest jakaś dewastacja – mówi Daniel Sen Szymczyk.
Pod Skende nowe kolory otrzymał także autobus komunikacji miejskiej.
– To nie pierwszy raz jak wykorzystujemy autobus. Na pewno jest to fajna forma dla artystów. Maluje go dwóch artystów. Jeden pochodzi z Rumunii, a drugi z Bułgarii. Robią taki kolaż artystyczny w ciepłych barwach. W poniedziałek zaparkuje na placu Łokietka w ramach projektu Open Form – mówi Łukasz Kuzioła, organizator Meeting of Styles.
Przed nami jeszcze dwa dni imprezy. W sobotę artyści przeniosą się na tereny w okolicach Ogrodu Botanicznego UMCS. Tam już czeka na nich przygotowana ściana, gdzie blisko 150 artystów będzie wspólnie malować swoje dzieła, które będą łączyć się ze sobą w jedno. Kontynuować będą w niedzielę.
Natomiast na sobotę zaplanowana jest jeszcze wystawa. Na terenie Lubelskich Zakładów Tytoniowych będziemy mogli oglądać artystów. O godzinie 21 w galerii Tytonie Art. (Smoluchowskiego 1, budynek 1, II piętro).
– Łącznie wystaw będzie 8. Jedna taka zbiorowa, gdzie zaprezentowane zostaną prace najbardziej znamienitych i utytułowanych w Polsce malarzy gatunku Urban Art, a pozostałe 7 to wystawy malarzy znanych w Polsce i na świecie – dodaje Łukasz Kuzioła.
Tegoroczna edycja Meeting of Styles odbywa się w ramach starań Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.