Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Gdzie mamy bezpiecznie trenować – pyta 17-letni Damian Sałamaj, który zaczyna próbować swoich sił w stuncie. Teraz w Lublinie nie ma miejsca, gdzie młodzi ludzie mogą realizować swoje motoryzacyjne pasje: motocyklowy stunt czy drift. A kilka lat temu obietnic było mnóstwo...
Urodzili się 16 lat po wprowadzeniu stanu wojennego. Teraz o to, co wydarzyło się 13 grudnia 1981 roku, uczniowie z III LO im. Unii Lubelskiej zapytali swoich najbliższych
Zaproszenie przyszło z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie. Jej dyrektorka, Barbara Cywińska o Anecie Krzyżak napisała tak: \"Robi to co lubi, meble i... Kobieta niesamowita, kupiła siedlisko ze starą chałupą w Bychawce... chałupę z bali w Starej Wsi.
Urodziły się 26 listopada, minuta po minucie. Najpierw Marysia, potem Lenka, a na końcu Hania. Jednojajowe trojaczki z Dobrynki w gm. Piszczac są identyczne jak trzy krople wody. Taki poród zdarza się niezwykle rzadko – raz na dwa miliony przypadków.
Blisko trzy lata po wybuchu pierwszych zamieszek, sytuacja w Krainie Faraonów powoli się stabilizuje. Całe państwo z utęsknieniem czeka na powrót turystów. Bez nich nie uda się odbudować podupadłej gospodarki
Jaka jest polska kuchnia? – Smaczna, tłusta zimą i bardzo trudna. Dlaczego? – Uwielbiam gołąbki, ale jak próbuję je zrobić, to wychodzi mi risotto. Bardzo smakuje mi bigos, ale to już wyższa szkoła jazdy. Może kiedyś się nauczę. A ponieważ idą święta, chciałem podzielić się kilkoma moimi włoskimi przepisami.
Bogdanka jest moim domem i poniekąd moim dzieckiem. Bogdanka to dla mnie wielka wartość, którą noszę w sercu - mówi Mirosław Taras, doradca strategiczny Prairie Downs.
Rozmowa z Basią Ritz, zwyciężczynią pierwszej edycji MasterChefa i autorką książki \"Kuchnia pełna smaku”.
Adam Małysz już jest myślami w Ameryce Południowej. 5 stycznia po raz trzeci wystartuje w Dakarze. Polski kierowca mierzy wysoko, choć nie mówi o lokatach. Nie chce zapeszać.
Łubki płaskie, wkręty kolejowe do szyn normalnotorowych, odkuwki kół zębatych, zęby do bron, szyniaki kopalniane, kule – to właśnie produkuje Górnicza Fabryka Narzędzi w Radzyniu Podlaskim, która działa od 110 lat.
Mój dziadek, Jacek Kuroń, mówił, że jest socjalistą, jego ideą było pomaganie ludziom. Kiedy założył czapkę kucharską i zaczął rozdawać zupę, to czuł, że trzeba ponosić ciężar przemian ustrojowych. A te oznaczały, że jednym powodzi się lepiej, a drugim gorzej. I ci, którym się udało, muszą oddać swój czas, energię innym. Ja chcę to samo robić w \"Kuroniówce”.
Krystyna Tkacz, aktorka o charakterystycznym, zachrypniętym, mocnym głosie. Możecie zobaczyć ją w Lublinie w spektaklu Jerzego Satanowskiego „Widzę i opisuję”, którego premiera w Lubelskim Salonie Artystycznym odbyła się 24 listopada. Jej interpretacja piosenki „Księga się pisze” sprawi, że na skórze poczujecie ciarki. Kolejny spektakl już w styczniu
Grób księcia Daniela wciąż czeka na odkrycie. Archeolodzy z polsko-ukraińskiej ekipy pod kierownictwem Stanisława Gołuba i Jurija Łukomskiego są coraz bliżej.
Chyba nie ma w Lublinie drugiego miejsca, gdzie tak często myśli się o wieczności. Wszyscy pracownicy budynku trochę schowanego między katedrą a Wieżą Trynitarską robią wszystko, by zgromadzone u nich dokumenty przetrwały kolejne stulecia. – Tu papiery są ważniejsze niż ludzie – żartują archiwiści
Do końca marca gimnazjaliści i licealiści mogą wziąć udział w Konkursie Historycznym \"Małe ojczyzny w relacjach bliskich. Sport w mojej małej ojczyźnie też ma ciekawą historię”
Nawet nie marzył, że będzie właścicielem dobrej restauracji na Starym Mieście w Lublinie. Marzył o tym, żeby gotować tak, by zachować świeżość, naturalność i niezapomniany smak potraw. Właśnie mija rok, odkąd Piotr Kwiatosz postawił wszystko na jedną kartę
Juliusz Machulski, twórca \"Vabanku” i \"Seksmisji” przyjechał do Lublina, żeby osobiście zapowiedzieć premierę swojej sztuki o Machiavellim. Nie dość, że napisał scenariusz, to jeszcze wyreżyseruje spektakl. Znając dobrą rękę reżysera do kasowych filmów możemy spodziewać się, że bilety na spektakl \"Machia” w Teatrze Starym sprzedadzą się na pniu, choć premiera dopiero w maju 2014. Na konferencji prasowej reżyser nie ukrywał, że do Lublina ma wielki sentyment.
Zabłocie, niewielka wieś na końcu świata. Na prawo sklep spożywczy, w którym można poczuć się jak w barze rodem z PRL-u. Na lewo, dom kultury wypełniony ludową nutą najstarszego w gminie zespołu \"Jarzębina”.
Rozmowa z Dorotą Miśkiewicz, wokalistką.
O kasiarzach można tylko marzyć. Międzynarodowej sławy szulerzy tu nawet nie zaglądali. Ale i tak lubelski, przedwojenny margines społeczny inspiruje pisarzy i zajmuje naukowców. Nawet, jeśli jest to tylko nożownik z Lubartowskiej albo ambulatoryjna prostytutka z Jezuickiej.
Choć Adam Małysz już ponad dwa lata temu zakończył karierę, skoki narciarskie nie straciły w Polsce na popularności. Poprzedni sezon, który miał być pierwszym poważnym egzaminem dla następców Orła z Wisły, wypadł znakomicie.
Rozmowa z Kamilem Sipowiczem, historykiem filozofii, poetą, artystą, wieloletnim partnerem Kory Jackowskiej.
Fałszowanie testamentu i nakłanianie do fałszywych zeznań. To tylko niektóre zarzuty kierowane pod adresem sędzi z Lublina. Oskarżają właściciele niewielkiej działki w okolicy Nałęczowa. Dowodzą, że prawniczka wraz z mężem zorganizowała intrygę, która doprowadziła ich do ruiny.
Mówi o sobie, że jest specjalistą od żelazek, wag, butelek, szklanych solniczko-pieprzniczek i kieratów. I tak rzeczywiście jest. Marek Solecki z Kraśnika stare rzeczy zbiera od dziecka. O swoich zbiorach może opowiadać godzinami.
Ponad dziesięć lat badań, kilkadziesiąt publikacji naukowych, dwie habilitacje i kilka patentów. Było warto. Naukowcom z Instytutu Mikrobiologii i Biotechnologii UMCS udało się to, co do tej pory nie udało się nikomu w Europie.