Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

Krystyna Mielnicka swoją przyszłość wiąże już z Polską. Cieszy się, że jej rodzice mieszkają we Lwowie, czyli daleko od wschodniej granicy Ukrainy
Magazyn

Wojna? Mamy wojnę od 8 lat. Ukraińcy mieszkający w Lublinie mówią o nowym zagrożeniu

Prezydent Rosji Władimir Putin wysyła nad granicę z Ukrainą ponad 100 tysięcy żołnierzy i oburza się, że zachód nie zgadza się na jego żądania o zablokowaniu Ukrainie drogi do NATO. Naród ukraiński wymęczony trwającą od 8 lat wojną, teraz musi się zmierzyć z jeszcze większym zagrożeniem. Rozmawiamy z Ukraińcami, którzy mieszkają lub do niedawna mieszkali w Lublinie.

„Suchy opał z trasy 816 trafia prosto nad Bug!” – chwali się w internecie firma z Horodyszcza i zamieszcza zdjęcia i filmy z usuwania największych drzew na trasie z Włodawy do Kodnia
Magazyn

Nadbużanka ogołacana z największych drzew. Na opał dla wojska

Pilarze, którzy społecznie podjęli się wycinki, drewno wożą prosto na granicę. „Jesion nawet mokry pali się znakomicie, inne gatunki Żołnierze będą spalać pół na pół z suchym drewnem i gra gitara, wszyscy zadowoleni”

Wycinka drzew prowadzona przez Drewno-Monter Rekonstrukcja na trasie 816 w styczniu 2022
film

Ekspertka od drzew o wycince na DW 816: "Nie sądziłam, że dożyję czegoś takiego"

Zdjęcia wycinanych drzew na drodze nr 816 pokazaliśmy dr inż. Marzenie Suchockiej z Katedry Architektury Krajobrazu SGGW

Pekin 2022. Wszystkie polskie nadzieje olimpijskie
Magazyn
film

Pekin 2022. Wszystkie polskie nadzieje olimpijskie

Dziś zaczynają się Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. To będą zupełnie inne zmagania niż te wszystkie, które odbyły się do tej pory.

Prof. Walenty Baluk
Magazyn

Rosja działa jak złodziej, który krzyczy: łapać złodzieja

Rosja działa metodą faktów dokonanych: okupowaliśmy Krym, a teraz oczekujemy gwarancji bezpieczeństwa – Rozmowa z prof. Walentym Balukiem, dyrektorem Centrum Europy Wschodniej UMCS, zastępcą dyrektora Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS.

Leszek Mądzik
Magazyn

35 lat działalności Leszka Mądzika. "Nie lubię jubileuszami zamykać potrzeby dalszej pracy"

Ponad 120 portretów, 10 kompozycji, nowatorska aranżacja. W Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL na Starym Mieście w Lublinie Leszek Mądzik autorsko oprowadza po jubileuszowej wystawie. Nam opowiada o 35 latach wystaw, o tym, jak galeria uzupełnia teatr i o operze Mozarta we Lwowie, nad którą właśnie pracuje – Rozmowa z Leszkiem Mądzikiem, reżyserem, scenografem, malarzem i fotografem, profesorem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Jarosław Wydra, szef kuchni Ansaldo
Magazyn

Nowa restauracja w Lublinie. Co ma wspólnego z samolotami?

W marcu w Lublinie wystartuje restauracja „Ansaldo”. To ukłon w stronę samolotu Ansaldo, wyprodukowanego w Lublinie w Zakładach Mechanicznych Plage i Laśkiewicz. Po raz pierwszy samolot wzbił się w powietrze 19 czerwca 1921 roku. To także ukłon w stronę znakomitej kuchni dwudziestolecia międzywojennego, która w Lublinie wciąż czeka na intrygujące odkrycia.

Odpady i emocje, czyli Kraśnik instalacją podzielony
Magazyn
galeria

Odpady i emocje, czyli Kraśnik instalacją podzielony

Dla jednych Zakład Odzysku Energii w Kraśniku to bezpieczna instalacja, dzięki której z odpadów będzie odzyskiwane ciepło, z korzyścią dla miasta i mieszkańców. Dla drugich: szkodliwa spalarnia śmieci, zwożonych także spoza Kraśnika, której w mieście nie chcą. Na wtorkowych konsultacjach dotyczących planowanej budowy, emocji nie brakowało.

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra na rzecz okulistyki dziecięcej. Chodzi o zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci

30. finał WOŚP z atrakcjami. Wydarzenia w Lublinie, Kraśniku, Białej Podlaskiej, Chełmie, Zamościu i innych miastach

Przejazd w roli pasażera Fordem Mustangiem z 1967 r., łożyska z Kraśnika, lot szybowcem a także kolacja ze starostą bialskim i wizyta w jego prywatnym gospodarstwie, gdzie hoduje alpaki, daniele i muflony. To między innymi będzie można wylicytować podczas tegorocznego 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Umowę podpisaliśmy pół roku temu. Spodziewamy się podwyżki o ok. 60 proc. Na szczęście prąd wykorzystujemy głównie do oświetlenia – mówi Jan Flisiak

Piekarz z Lublina: dziś prowadzenie działalności gospodarczej to hazard

Widzę wśród ludzi niepokój, ale i zniechęcenie. Nie wiem, jak to się przełoży na dalszą ich chęć do pracy – rozmowa z Janem Flisiakiem, prezesem Przedsiębiorstwa Piekarskiego w Lublinie.

Internetowe reklamy zbiórek fundacji Miej Serce z Rybnika, której prezesem jest Jacek Ryszka
Magazyn

Fundacja Miej Serce. Sposób na biznes czy pomoc chorym dzieciom?

Pomóż! Wpłać! Uratuj! Na liście Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej jest 7348 fundacji. Jak działają? Kim są ludzie, którzy stoją na ich czele? Nie sposób prześwietlić wszystkich, więc skupiliśmy się na jednej – Fundacji Miej Serce. W ciągu roku na promocję w mediach wydaje – bagatela – 585 tys. zł.

Dorota Seweryn-Puchalska
Magazyn

Przeciąg. Przestrzeń. Przemijanie. Niezwykła wystawa w Muzeum Nadwiślańskim

Lubię w Kazimierzu zaułki, o których się nie pisze w przewodnikach. Gdzie niepostrzeżenie można przejść w inną przestrzeń – rozmowa z Dorotą Seweryn-Puchalską, kuratorem znakomitej wystawy „Koji Kamoji. Znaczenie Miejsca” w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym.

Pierogi na widelcu. Przepisy na te kozackie, olenderskie i kołduny poleskie
Magazyn

Pierogi na widelcu. Przepisy na te kozackie, olenderskie i kołduny poleskie

Według legendy do Lublina trafiły za sprawą św. Jacka. Pierogi są jednym ze znaków rozpoznawczych regionalnej kuchni lubelskiej. Od tatarskich cebulników, przez kołduny poleskie, olenderskie z suszoną gruszką czy włodawskie z duszą.

Medale, punkty i ogrom sportowych opowieści. AZS Lublin świętuje 100-lecie
Magazyn

Medale, punkty i ogrom sportowych opowieści. AZS Lublin świętuje 100-lecie

„Młodość pełna pasji” – do tego hasła Akademickiego Związku Sportowego należałoby jeszcze dodać takie słowa jak „sport”, „anegdoty” i „historia”. W tym roku to ostatnie wyrażenie jest na świeczniku, bo lubelscy „azetesiacy” świętują 100-lecie działalności. Przez ten czas nazbierało się sporo interesujących opowieści.

Anna Szumera przy pracy
Magazyn
galeria

Anna na „Szumerówce” skazana na sztukę. Niezwykła artystka, wystawy, jej wdzięczni uczniowie

Mama Stanisława Mąka z podchełmskiego Rożdżałowa to znana nie tylko na Lubelszczyźnie ludowa malarka, rzeźbiarka, pisankarka i wycinankarka. Nieżyjący już ojciec Walerian był poetą i artystą. Po takich rodzicach ich córka Anna nie mogła zostać nikim innym niż też artystką.

Walka o stopnie na półrocze i zmiany w edukacji

Walka o stopnie na półrocze i zmiany w edukacji

Większość ocen na pierwszy semestr jest już wystawionych. 31 stycznia kończy się półmetek roku szkolnego. Co czeka uczniów później?

Kilkanaście dni temu upubliczniony został raport lubelskich naukowców, którzy gruntownie przebadali dwa sektory Starego Gaju, właśnie te wskazane przez ekologów i przez miasto.
magazyn

Lublin ma prawdziwy skarb. Czy zdołamy go ochronić?

Naukowcy nie mają wątpliwości: zbadane przez nich fragmenty lasu Stary Gaj są cenne przyrodniczo i powinny być chronione. Znaleziono tu nawet gatunki, które są typowe dla lasów „o charakterze pierwotnej puszczy”. Badacze radzą, by nie wycinać drzew i nie ruszać już przewróconych. Sugerują też, by ochroną objąć cały Stary Gaj, a nie tylko jego malowniczy zakątek.

Żurek Boryny
magazyn

Żurek Boryny, pierogi Jagusi. Jak jadał Władysław Reymont [przepisy]

Dużo podróżował, był na Podlasiu i w naszym regionie, napisał zbiór reportaży „Z ziemi chełmskiej”. Barwnie pisał o jedzeniu. Jak na przykład w „Chłopach”. Czy na ziemi chełmskiej posmakował dobrego żuru i pierogów?

Rząd zamierza znacząco obniżyć VAT na wiele produktów, ale według ekspertów nie musi to sprawić, że będa tańsze.
Magazyn

Premier mówi, żeby pilnować sklepów, a eksperci ostrzegają, że ceny mogą nie spaść

Mleko, masło, chleb, mięso, owoce i warzywa. To tylko część produktów, które mają potanieć za sprawą drugiej już tarczy antyinflacyjnej. Eksperci są sceptyczni, a premier nawołuje: – Pilnujmy cen w sklepach.

Rodzice, uczniowie, pracownicy szkoły przy wsparciu m.in. Agrounii wciąż walczą o swoją placówkę. To najstarsza szkoła mundurowa na Lubelszczyźnie, która przygotowuje do zawodu żołnierza i strażnika granicznego
Magazyn
film

Samorządowcy za likwidacją szkoły w Dubience. A uczniowie, rodzice i nauczyciele walczą

Liceum mundurowe w Dubience, niewielkiej miejscowości położonej w dolinie Bugu, przy granicy z Ukrainą, ma zostać zlikwidowane. Nie są to tylko plany, bo podjęto już konkretne działania. Z samorządowcami i urzędnikami nie zgadzają się uczniowie, rodzice i nauczyciele z tej placówki. Obie strony przerzucają się argumentami, a sama sprawa jest wielowątkowa i skomplikowana.

Dania z ryb. Liny w śmietanie czy węgorz w ziołowym sosie [PRZEPISY]
Magazyn

Dania z ryb. Liny w śmietanie czy węgorz w ziołowym sosie [PRZEPISY]

Nadal jemy 3 razy mniej ryb niż inni Europejczycy. Z Nowym Rokiem warto to zmienić. Specjalnie dla nas Maestro Jean Bos, nadworny kucharz króla Belgów wybrał iście królewski przepis na węgorza w ziołowym sosie. Agnieszka Filiks podpowiada, jak zrobić liny w śmietanie, a włoski szef kuchni Ivo Violante poleca smaczną solę w pomidorach.

Czy przyjechałbym dzisiaj do Wielkiej Brytanii wiedząc, że trzeba będzie przejść przez tak wiele niepotrzebnych biurokratycznych przeszkód? Odpowiedź jest prosta: nie, bo będzie dużo prościej (i szybciej!) wyjechać do Niemiec czy Holandii – pisze Michał Siewniak
Magazyn

Co się zmieniło w Wielkiej Brytanii od jej wyjścia z Unii Europejskiej?

Bardzo lubię wracać do swojego rodzinnego Lublina. Miasto fantastycznie się rozwija i każdy taki przyjazd jest w dużym stopniu powodem do dumy. Oprócz odwiedzin rodziny, powroty są też okazją, by spotkać się z przyjaciółmi, odnowić dawne znajomości. Choć jestem gadułą, bardzo lubię przebywać z ludźmi i ich słuchać. W czasie mojego ostatniego pobytu, mój bardzo dobry kolega, Piotrek zapytał: „A co tak naprawdę zmieniło się w Wielkiej Brytanii od jej wyjścia z Unii Europejskiej”?

Najważniejsza jest miłość. To bezinteresowne oddanie się drugiej osobie. Miłość to bezinteresowność. Dbanie o siebie nawzajem - Przemysław Gąsiorowicz
Magazyn

Chciał pokonać nieśmiałość i postawił na teatr. Ostatni wywiad Przemysława Gąsiorowicza

– Byłem strasznie nieśmiałym, pozamykanym człowiekiem i kiedy zauważyłem, że z roku na rok jest coraz gorzej i zaczyna mi to utrudniać kontakty z ludźmi, pomyślałem, że jak sobie pochodzę do takiego kółka, to się trochę ośmielę – tak, na kilka dni przed swoją śmiercią, opowiadał o sobie w rozmowie z Dziennikiem Wschodnim Przemysław Gąsiorowicz, aktor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. W sobotę zginął tragicznie w wypadku samochodowym

Zwierciadło Teleskopu Webba jest zbudowane z 18 sześciokątnych segmentów
Magazyn

Co będzie obserwować Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba? Zobaczymy "początki wszechświata"

Teleskop Jamesa Webba będzie w stanie badać atmosfery planet krążących wokół innych gwiazd, które – jak na razie – wykrywamy tylko jako takie drobne pociemnienia gwiazd wtedy, kiedy planeta przechodzi przed ich tarczą. Będzie w stanie obserwować także ciała naszego układu planetarnego, podobnie jak Teleskop Hubble’a, wliczając w to nie tylko wielkie planety, ale również mniejsze ciała niebieskie jak duże planetoidy czy planety karłowate – rozmowa z dr. Piotrem Witkiem z Planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Dostarczali jabłka do przetwórni w Annopolu, zostali bez pieniędzy. Chodzi o ok. 50 firm
magazyn

Dostarczali jabłka do przetwórni w Annopolu, zostali bez pieniędzy. Chodzi o ok. 50 firm

Marcin Gazda wciąż nie odzyskał blisko 450 tysięcy zł, a Miłosz Bis ok. 250 tysięcy zł za dostarczone do przetwórni w Annopolu (powiat kraśnicki) jabłka. W podobnej sytuacji jest kilkudziesięciu innych przedsiębiorców, także małżeństwo z okolic Sandomierza, którym zakład ukraińskiego biznesmena jest winien ok. 170 tys. zł. – Nie mam pretensji do Ukraińców, tylko do Polaka – szefa działu skupu owoców. Był naszym znajomym. Przez kilka lat chodził do jednej szkoły z naszym synem – podkreśla Elżbieta Gleń.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium