Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Buraki oraz cukier były oczkiem w głowie peerelowskich władz. Nic dziwnego: Polska przez wiele lat była światowym liderem w eksporcie cukru. Dziś po wielu cukrowniach nie ma już śladu. Pozostały po nich jedynie wspomnienia. A cukrownia była pierwszym zakładem, który rozpoczął produkcję w powojennym Lublinie
Dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych czy powołanie wojewódzkich i powiatowych komisarzy wyborczych. To główne założenia proponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmian w Kodeksie wyborczym. Pomysły nie podobają się m.in. korporacjom samorządowym. Szereg zastrzeżeń zgłosili także członkowie Państwowej Komisji Wyborczej
Ludność Lubelszczyzny już na przełomie II I I tysiąclecia p.n.e. była ludnością słowiańską. W V w. p.n.e. zamieszkiwali ją Neurowie, lud starożytny przybyły znad Morza Czarnego i przez większość polskich badaczy identyfikowany z Prasłowianami. Na przełomie I i II w. n.e. przebywali tu Wenedowie, utożsamiani z zachodnimi Słowianami. Po okresie wędrówek ludów osadnictwo uległo stabilizacji.
- W młodości, kiedy wracaliśmy ze szkoły, chłopaki często mieli ze sobą jakieś porachunki. Z chęcią odkładałam wówczas tornister i biłam się razem z nimi - mówi pochodząca z Piask Karolina Michalczuk, najpopularniejsza polska bokserka
To barwny i bardzo intrygujący okres w lubelskiej gastronomii. Na talerzach przenikały się tradycje, a smaki mieszały się jak w tyglu. Jedzenie bez życia towarzyskiego nie istniało. Przenieśmy się wehikułem czasu do tamtego barwnego czasu...
Kiedy jesienią 1983 roku wylądowali na lotnisku w Tempelhof, od razu otoczyli ich żołnierze z wycelowanymi w nich karabinami. Potem pochwalili pilota za lotnicze umiejętności. Następnego dnia na świdnickim lotnisku pojawili się smutni panowie w płaszczach…
Pisane prostym językiem, niekiedy nawet z błędami, za to udekorowane rysunkami. Takie naszkicowane po dziecinnemu prośby od serca. Adresowane zazwyczaj do świętego Mikołaja. Dziecięce listy trafiają zarówno do organizatorów akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę czy Szlachetna Paczka. Przelane na papier marzenia najmłodszych spełniają też wolontariusze Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
O blaskach i cieniach memów internetowych opowiada Krzysztof Piskorz – doktorant Wydziału Politologii UMCS.
Dina Rotsztein z domu Rycer, Rajzel Finkelsztajn z domu Dziencioł, Hana Spiseisen, Chaim i Perła Weinberg, Sara Benson z domu Weinberg, Salomon Weinberg, Alon (Adam) Weinberg, Dvira (Dwojra) Weinberg, Monisz Rozekiund oraz Samuel Chanesman i jego syn Josef - to osoby uratowane przez piętnastu mieszkańców Lubelszczyzny, którzy zostali nagrodzeni tytułem "Sprawiedliwych wśród narodów świata".
Dźwięk wiertarek, szlifierek i innych budowlanych narzędzi słychać w jesziwie od kilku tygodni. Prace są już na finiszu – wielkie otwarcie muzeum poświęconemu największej uczelni talmudycznej na świecie już 7 grudnia. – To będzie jedyne takie miejsce w Polsce –podkreślają jego twórcy
Czy z powodu długu w wysokości 20 tys. złotych można stracić dom warty dziesięć razy więcej? Wymiar sprawiedliwości udowodnił, że to możliwe. Komornik zlicytował zadłużoną nieruchomość, która miała służyć matce z piątką dzieci. Sprawie przygląda się Prokuratura Generalna.
Rok 1997. Graffiti idzie na wschód, Polska na zachód. Zakładamy Brain Damage - pierwszy polski magazyn poświęcony graffiti o zasięgu międzynarodowym. Wkrótce Warszawa stanie się chwilową mekką europejskiego writingu. Rok 2017. Za nami 20 lat aktywnego uczestnictwa i kształtowania sceny graffiti i sztuki ulicznej - wyjątkowy czas, niezapomniane wspomnienia, adrenalina. Przed nami: następne 20 lat i poprzeczka postawiona wyżej niż kiedykolwiek.
Część rodziców uczniów Zespołu Szkół w Kamionce chce odwołania ze stanowiska dyrektor placówki. Tłumaczą, że poczuli się dotknięci zrzucaniem odpowiedzialności za coraz gorsze wyniki egzaminów na „niski potencjał edukacyjny” ich dzieci. Dyrektor twierdzi, że konfliktu nie ma i ze stanowiska odchodzić nie chce. Prosi za to zwierzchników wojujących z nią rodziców o wszczęcie przeciwko nim postępowań dyscyplinarnych. Jednym z tych zwierzchników jest Prokurator Generalny.
Jeden z największych talentów w kobiecym futbolu w całej Polsce. 19-latka to podstawowa zawodniczka kadry młodzieżowej, a także liderka występującego w Ekstralidze AZS PSW Biała Podlaska. W tym sezonie zdobyła już 3 bramki. Jej dobra forma została dostrzeżona przez trenera reprezentacji Polski, który powołał ją na towarzyski mecz z Estonią rozegrany w Ostródzie. Polski wygrały 6:0, a jedno z trafień zapisała na swoim koncie debiutantka. Rozmowa z Klaudią Lefeld, piłkarką nożną AZS PSW Biała Podlaska.
Coraz chętniej sięgamy po wydawnictwa w formie elektronicznej, ale papierowa książka wciąż nie ma sobie równych. Cenimy tradycję, stąd niesłabnąca miłość do prozy Sienkiewicza. Po piętach depczą mu już jednak E. L. James i Daniell Steel.
Sokowirówka to wspólny projekt Europejskiego Festiwalu Smaku i Hotelu Montis w Poniatowej.
Współpracująca z Centrum Wolontariatu w Lublinie Edyta Masternak postanowiła wyjechać na dwa miesiące do Indii aby pomagać chorym na trąd. Ma w tym pomóc zbiórka pieniędzy w internecie.
W połowie III tysiąclecia p.n.e. na ziemiach polskich pojawiły się plemiona nowej kultury neolitycznej – kultury amfor kulistych. Jej nazwa pochodzi od typowej formy naczynia posiadającego kulisty brzusiec i krótką cylindryczną szyjkę.
Według legendy nazwa Lublina pochodzi od ryby. Książę rozkazał rybakom zarzucić sieci na Bystrzycy. Wasz gród będzie nazywał się tak, jak ryba wyłowiona z rzeki. W sieci wylądował szczupak i lin. Szczupak czy lin? – zapytał książę. Wśród rybaków wybuchł spór. Szczupak to wilk rzeczny, niech będzie lin. Lublin – orzekł książę. Tak zaczęła się kariera lina w lubelskiej kuchni. Dziś mamy dla was przepisy na dania z lina i szczupaka.
Rozmowa z Kingą Kulik ze Stowarzyszenia Homo Faber.
Dawno, dawno temu, kiedy nie było tu jeszcze miasta, powstał dom. Gdy Lublin się pojawił z nazwami ulic i tabliczką „37”, drzwi na wysokim parterze dostały szyld FRYZJER. Nożyczki szczękają tu do dziś
Rozmowa z Jackiem Zagożdżonem, adiunktem w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
Przez kolejnych kilkanaście tysięcy lat od jednorazowego pobytu myśliwych paleolitycznych w Górze Puławskiej okolice Puław nie były miejscem osadnictwa ludzkiego.
Na stację po Marszałka wysłano powóz. Do samego miasta w ten sposób nie dojechał, bo „tomaszowscy rajcowie i co znamienitsi obywatele” wyprzęgli konie i sami ciągnęli powóz, by uczcić szczególnie ważnego gościa.
Podczas swojego pobytu w Lublinie w 1924 roku Józef Piłsudski zatrzymał się w luksusowym hotelu Victoria, słynnym z pierwszorzędnej kuchni i menażerii, w której można było podziwiać mrówkojady, krokodyle i żółwie. Hotelu już nie ma, została legenda o międzywojennych daniach.