Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Pod koniec 1943 r. i na początku 1944 r. Niemcy skazali na śmierć 60 mieszkańców Lubelszczyzny. Znaleźli się wśród nich również mieszkańcy pow. puławskiego. Miała to być kara za – jak to Niemcy nazwali w specjalnym komunikacie – „akty gwałtu na rzecz niemieckiej odbudowy w Generalnym Gubernatorstwie”.
Z prof. Krzysztofem Grzywnowiczem z Zakładu Biochemii UMCS rozmawiamy o tym, co ma uderzenie pioruna do wysypu grzybów i czy masowe pojawienie się prawdziwków w lasach zapowiada rychłą wojnę.
Dziesięć lat temu zeszła z plakatu (autorstwa Małgorzaty Rybickiej) i przez ten czas ciężko pracowała, by nie zabrakło jej na żadnym zdjęciu z jednego z największych lubelskich festiwali. Dziś trudno sobie wyobrazić Jarmark Jagielloński bez blaszanego ptaka (choć taki pomysł był - i to w roku Wielkiego Jubileuszu), a kura zaczęła karierę w świecie wielkiej reklamy.
Wszystko potoczyło się bardzo fajną ścieżką i każdemu, kto szuka klubu zawsze powtarzam, że jeśli ma możliwość i chęci, to zapraszamy do Zamościa - rozmowa z Pawłem Fajdkiem, lekkoatletą Agrosu Zamość, mistrzem świata w rzucie młotem.
Są miejsca w Lublinie, które odeszły w zapomnienie. Są też takie, które zmieniły się tak, że tylko starsi mieszkańcy pamiętają o ulicy, sklepie czy kamienicy, która tu była. Na szczęście zachowały się stare fotografie, które przypominają jak przez te lata zmieniało się nasze miasto.
O motywacji, piosenkach, MMA i graniu w łapki - rozmowa z Otylią Jędrzejczak, trzykrotną medalistką Igrzysk Olimpijskich w pływaniu.
Dziś premierę ma jej nowy album „Ach świecie...”. Dziś wystąpi na 54. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z jubileuszowym koncertem. - W tym roku świętuje jubileusz 50-lecia, a gdzie jeśli nie w Opolu mogłabym świętować? To będzie mój 37 występ na tamtej scenie. Wiąże mnie z nią więcej niż połowa mojego zawodowego życia - mówi Maryla Rodowicz.
Ks. Andrzej Sternik objął Parafię pw. Narodzenia NMP przed rokiem. Jego dawni parafianie z Puław nie dali mu o sobie zapomnieć. Między innymi zamówili kilkanaście mszy świętych z modlitwą do Matki Bożej Chełmskiej w intencji swojej krajanki, pani Katarzyny, dotkniętej chorobą na tle nowotworowym. W końcu donieśli mu, że kobieta niespodziewanie ozdrowiała.
Rozmowa z Tomaszem Prasnalem, trenerem Sokoła Konopnica
Śmigłowce wielozadaniowe, nowy pojazd i karabin dla polskiej armii - to jedne najważniejszych produktów prezentowanych na targach zbrojeniowych w Kielcach. Tegoroczna edycja imprezy zgromadziła ponad 600 wystawców.
Dzieci ciągnące rodziców na niepotrzebne zakupy, awantury w internecie i kradzieże „drogocennych” naklejek - takie emocje towarzyszą kolejnej edycji akcji „Gang Świeżaków”. Wkrótce sięgną one zenitu, bo do podobnej akcji przygotowuje się kolejna sieć handlowa. Dlaczego zwariowaliśmy na punkcie pluszowych warzyw i owoców?
Ossobuco, saltimbocca, trippa alla milanese, vitello tonato, saltimbocca. To tylko niektóre z włoskich smakołyków, jakie będzie można spróbować na Europejskim Festiwalu Smaku.
Powrót do szkoły dla młodych to powrót do szkolnych wspomnień dla starszych, którzy naukę mają już dawno za sobą. – Minęło ponad 30 lat od skończenia szkoły a my nadal się spotykamy – wspomina Jacek Chachaj, historyk, pracownik naukowy na KUL. Więcej zdjęć i wspomnień w galerii.
Nie ma kamienicy, nie ma kina, nie ma właścicieli ani widzów. Jest niezwykły spis wydatków przedwojennego kina Italja z Krakowskiego Przedmieścia 48. Wiecie ile w 1929 roku kosztował sztuczny śnieg na choinkę?
Emocjonalne apele w internecie, prośby o adopcje psów i pomoc wolontariuszy. I nadzieja, że uda się wyjść obroną ręką z zaistniałej sytuacji. Stowarzyszenie prowadzące Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Krzesimowie (powiat świdnicki) ma umowę dzierżawy tylko do końca marca 2018 roku. A w przytulisku przebywa cały czas kilkaset psów.
W tym tygodniu kontynuujemy wędrówkę niebieskim szlakiem rowerowym biegnącym z Nałęczowa przez Wojciechów, Wąwolnicę do Celejowa. Wędrówkę liczącą łącznie ok. 28 km zakończyliśmy przy Rynku w Wąwolnicy. Naszym przewodnikiem jest Sławomir Łowczak, znany regionalista i historyk z Markuszowa.
Archeolodzy prowadzą wykopaliska w gminie Drelów. Odnaleziono tu między innymi ślady osadnictwa Gotów
Koleżanki? Przyjaciółki? Krewne, a może sąsiadki? Bardzo jesteśmy ciekawi losów trzech uśmiechniętych młodych kobiet, które zostały sfotografowane pół wieku temu w centrum Lublina. Przecież jest szansa, że czytają ten tekst.
Rozmowa z Kamilem Wanią, trenerem koordynatorem reprezentacji Polski w koszykówce niesłyszących.
Sierpień pachnie borówką i wiśnią. Dojrzewają jabłka i gruszki. Są jeszcze ostatnie brzoskwinie. To najlepszy czas na owocowe zupy, pierogi z jagodami, borówki ze śmietaną. Owocowa kuchnia jest słodka, pełna witamin i bardzo soczysta.
Spacerują po PRL-owskich osiedlach, śródmiejskich ruderach, ogródkach działkowych. Wszędzie tam, gdzie nie zapuszczają się licencjonowani przewodnicy. Najważniejszy jest pomysł. I pasja.
Pod koniec września kolejna grupa żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złoży przysięgę. Tym razem na rynku w Zamościu. Już trwa proces formowania 3 nowych batalionów WOT: w Zamościu, Chełmie i Dęblinie.
Nałęczowska Szkoła Ziemianek (1908-1936) oprócz bogatego programu hodowlanego, ogrodniczego, czy prowadzenia domu oferowała swoim uczennicom także zajęcia, które sprawiały, że każda z młodych kobiet chciała wyglądać jak najpiękniej.
Gra w pięciu zespołach muzycznych, w tym popularnym „Łąki Łan”. Do tego jest organizatorem festiwalu Kazimiernikejszyn, który w drugi weekend lipca przyciągnął do Kazimierza Dolnego miłośników dobrej muzyki słuchanej w luźnej atmosferze. O tym, jak rozpoczęła się jego przygoda z Kazimierzem i dlaczego chce, by do miasta przyjeżdżali tylko rodowici Warszawiacy, opowiada Włodek Dembowski.