Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Na 27 sierpnia zaplanowano główne obchody 97. rocznicy Bitwy pod Komarowem. Inscenizacje upamiętniające to wydarzenie mają już sporą tradycję, odbywają się od 2003 roku. W tegorocznej edycji weźmie udział ok. 300 osób, w tym 250 kawalerzystów.
Końskie targi, które przez wiele lat odbywały się w Piaskach, to już historia. Zjeżdżali tu handlarze z całego województwa, w pobliskiej knajpie dobijano udanego zakupu. Dziś, po słynnych końskich targach - na taką skalę - nie ma już śladu, a jedynym świadkiem tamtych czasów jest wciąż działająca restauracja, gdzie spotykali się kupcy i sprzedający.
Blisko 4-letnia Alicja Nowosacka z Brzostówki (gm. Serniki) wygrała nasz plebiscyt „Maluch na okładkę” zdobywając 985 głosów, ponad 35 proc. wszystkich oddanych głosów
Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Pomoc” w Puławach obchodzi w tym roku 110-lecie. Z tej okazji, 1 sierpnia, odsłonięto tablicę poświęconą piętnastu założycielom tego najstarszego w mieście przedsiębiorstwa handlowego. Przypominamy historię spółdzielni.
W czwartek o godzinie 6 na terenie województwa podkarpackiego funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie wkroczyli do pomieszczeń spółki Krusz-Piask oraz współpracujących z nią firm. Firma Krusz-Piask z Leżajska prowadziła rekultywację wyrobiska w Strzyżowie. Pod tym pretekstem miała nielegalnie zwozić tam z różnych zakątków kraju odpady komunalne.
Bitwa Warszawska to doskonale przeprowadzona operacja militarna. Pod względem strategicznym ta bitwa zadecydowała o zwycięstwie w całej wojnie. Choć muszę przyznać, że trochę po macoszemu traktuje się walki, jakie miały miejsce na Lubelszczyźnie. Były one równie ważne. ROZMOWA z Piotrem Krukowskim, kierownikiem Działu Militariów Muzeum Lubelskiego i doktorantem w Instytucie Historii UMCS
Pod koniec roku 80. minionego wieku Polacy odkryli w sobie żyłkę do robienia interesów. Jak grzyby po deszczu powstawały nowe sklepy; często w garażach czy piwnicach. Handlujący pojawili się także chodnikach wielu ulic, gdzie polowe łóżka i prowizoryczna lada na masce samochodu były namiastką dzisiejszych marketów
- Kowalstwu z pewnością nie grozi wyginięcie. Wręcz przeciwnie. Coraz więcej młodych osób interesuje się tym fachem, często osiągając lepsze wyniki niż niektórzy „starzy wyjadacze”. Można powiedzieć, że kowalstwo, a także inne rodzaje rzemiosła, zaczyna przeżywać swój renesans - z Dominikiem Gnasiem, twórcą wyjątkowych noży rozmawiamy o rosnącym zainteresowaniu kowalstwem i modzie na ręcznie wykonywane narzędzia
Do Lublina przyjechało kilkuset artystów cyrku, kuglarzy i grajków z całego świata. Rozpoczął się Carnaval Sztukmistrzów, który ściąga tysiące turystów z Polski i Europy. Jedni i drudzy chcą dobrze zjeść i poznać regionalną kuchnię. Oto 10 restauracji, które polecamy na festiwal.
Odszedł od nas 7 lipca 2001 roku, chociaż jeszcze kilka miesięcy wcześniej w lubelskim Ratuszu świętował swoje 85 urodziny. W lipcu minęło już 16 lat od jego śmierci, ale pamięć o nim jest wciąż żywa. Co roku w Lublinie odbywa się Memoriał jego imienia, a niedawno na Moście im. inż. Lutosławskiego (Most Kultury) można było obejrzeć wystawę poświęconą temu wybitnemu bokserowi, trenerowi i masażyście. Trzeba również pamiętać, że bulwar nad Bystrzycą (między Al. Piłsudskiego i ul. Zamojską) nosi imię Stanisława Zalewskiego.
W tym miesiącu przestała istnieć księgarnia „Ezop” przy Krakowskim Przedmieściu w Lublinie. Tym samym znika, które było związane z książkami od... 59 lat. Czytelnicy zamawiający tytuły w sieci nawet tego nie zauważą. Dla nich poniższa opowieść będzie z gatunku SF. Starsze mole książkowe się wzruszą.
Kultura jest kobietą. Takie hasło przyświecało V Forum Kobiet Aktywnych w Janowcu w 2013 r. i nadal się okazuje trafne, gdy śledząc tropy turystyki kulturowej kierujemy swoją myśl ku ubiorom charakterystycznym dla miejscowej ludności. Najstarsze stroje okolicznych włościan można podziwiać na kartach wydawnictwa przygotowanego przez Towarzystwo Przyjaciół ZL Uzdrowiska Nałęczów w oparciu o kolekcjonerskie zbiory Stanisława Tarki ze Strzelec k. Nałęczowa.
W Górniku Łęczna, po spadku z Lotto Ekstraklasy, doszło do prawdziwego trzęsienia ziemi. Najpierw z klubu odeszło kilkunastu piłkarzy, potem zmienił się trener, wreszcie do zmiany doszło na stanowisku prezesa. Po ośmiu latach Artura Kapelkę zastąpił Veljko Nikitović.
Niedawni koledzy partyjni wyrażają ulgę z jego odejścia, opozycja nie kryje radości z tego faktu, ale nie chce go w swoich szeregach. Kim jest radny sejmiku województwa Stanisław Misztal?
Od niedzieli po mieście krążyć ma cyrk podwórkowy, który swoimi występami zapowie nadchodzący Carnaval Sztukmistrzów. Festiwal wystartuje już w najbliższy czwartek i ma być bardziej „wodoodporny” od zeszłorocznej edycji, której ostatni dzień rozmył deszcz.
Niemcy, Czechy, Francja a nawet Islandia. Polacy, którzy myślą o emigracji zarobkowej w Europie Zachodniej mogą liczyć na kilkakrotnie wyższe zarobki niż w kraju
Jeżeli sprowadzi się wszystko do abstrakcyjnej polityki, tylko dlatego, że tak wynika z założeń partyjnych budowanych na podstawie sondaży, to za chwilę będzie totalne nieszczęście - rozmowa z Krzysztofem Żukiem, prezydentem Lublina.
Uśmiechnięty, miły, dobrze ubrany, nie wywyższający się - w takich słowach mieszkańcy Hrubieszowa najczęściej opisują Janara Kokka, estońskiego pokerzystę, który przez miesiąc mieszkał w ich mieście. Trafił tam za karę po przegranym zakładzie. Zapowiada jednak, że wróci za rok: tym razem z własnej chęci.
W weekendy trzeba było mieć dużo cierpliwości, żeby dostać frytki w smażalni ryb. Nieliczne kawiarnie na Rynku były także oblegane przez gości, z których wielu przyjeżdżało specjalnie z Lublina na piwo. W stolicy województwa był z tym często problem. W Kazimierzu natomiast na zimne piwo można było zawsze liczyć.
Rozmowa z Laith Ghandourem, 18-latkiem pochodzącym z Syrii, który od 5 lat mieszka w Lublinie.
Co Gdzie Kiedy. Nad Bugiem, przy drodze od wsi Bubel Granna do Bubla Starego artyści z całego świata stworzyli landarty. W sobotę będzie je można zobaczyć na spacerze wernisażowym.
Ponad 150 tysięcy złotych brakuje jeszcze tancerzom z UDS Junior z Lublina na wyjazd do Stanów Zjednoczonych na finał prestiżowej imprezy tanecznej World Of Dance. 35 pasjonatów ma szansę na mistrzowski tytuł.
W tym tygodniu zapraszamy na liczący prawie 28 km niebieski szlak rowerowy rozpoczynający się w Nałęczowie. Trasa prowadzi przez Wojciechów i Wąwolnicę – najważniejsze miejscowości na Płaskowyżu Nałęczowskim, który zachwyca turystów charakterystycznym krajobrazem z licznymi wzgórzami, dolinami i wąwozami lessowymi. Część szlaku poprowadzono wzdłuż biegu rzeki Bystrej. Na wycieczkę zaprasza Sławomir Łowczak, znany regionalista i historyk.
Z Klaudią Kudełko, pochodzącą z Zamościa pianistką, która została laureatką pierwszej nagrody w Concert Artists International String, Voice and Piano Competition w Nowym Jorku rozmawiamy o życiu, muzyce i występach w Carnegie Hall, najbardziej prestiżowej sali koncertowej na świecie
Pierwszy prototypowy pojazd na wodór w Polsce i jeden z pierwszych w Europie stworzyli młodzi inżynierowie z Politechniki Lubelskiej. Mają na koncie już pierwszy sukces.