Tegoroczni maturzyści poznali wyniki egzaminów maturalnych. Teraz ci niezdecydowani mają ostatnią szansę, by podjąć decyzję o wyborze studiów. Lubelskie uczelnie kończą rekrutację na studia.
Szczególnie mało czasu mają zainteresowani nauką na dwóch największych lubelskich uczelniach. Dziś nabory kończą Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Katolicki Uniwersytet Lubelski.
Nieco dłuższa chwila do namysłu została tym, którzy myślą o studiach na Politechnice Lubelskiej, Uniwersytecie Przyrodniczym i Uniwersytecie Medycznym.
UMCS
Kandydaci do studiowania na największej uczelni w Lublinie mają do wyboru ponad 80 kierunków i niemal 300 specjalności oferowanych przez 13 wydziałów.
– Z jednej strony proponujemy zarówno dobrze znane, od lat obecne w ofercie edukacyjnej kierunki, które niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem, takie jak: prawo, psychologia, anglistyka, finanse i rachunkowość, dziennikarstwo i komunikacja społeczna czy zarządzenie. Są to bowiem kierunki o określonej renomie, wzbudzające zaufanie kandydatów – mówi Katarzyna Skałecka z biura prasowego UMCS. I dodaje: – Z drugiej zaś strony uczelnia reaguje na zmieniające się trendy i zapotrzebowanie rynku pracy, stąd co roku oferta wzbogacana jest o nowe kierunki studiów.
Tegoroczne nowości na studiach pierwszego stopnia to: fizyka techniczna, międzynarodowe stosunki gospodarcze, studia śródziemnomorskie – podróże historyczne i ekobiznes. Ponadto uczelnia umożliwi kontynuację nauki absolwentom studiów licencjackich na kierunku e-edytorstwo i techniki redakcyjne.
Pierwsze listy osób przyjętych UMCS ogłosi 14 lipca.
KUL
Najstarszy lubelski uniwersytet przygotował ponad 2400 miejsc na prawie 60 kierunkach studiów I stopnia i jednolitych magisterskich, na studiach II stopnia ponad 1000 miejsc na 40 kierunkach.
– W tegorocznej rekrutacji proponujemy pięć nowości, są to sztuczna inteligencja, germanistyka, italianistyka w trybie zdalnym, prawo w biznesie i romanistyka – wymienia Monika Stojowska, zastępca rzecznika prasowego KUL. Oficjalne podsumowanie pierwszego etapu rekrutacji nastąpi po 13 lipca, ale tradycyjnie wśród topowych kierunków są: filologia angielska, sinologia, kryminologia, pielęgniarstwo, prawo oraz psychologia.
Zgodnie z przewidywaniami zwiększony ruch na uczelni widać od wtorku, kiedy ogłoszono wyniki matur. – Wreszcie wróciliśmy do sytuacji sprzed pandemii. Stąd też duża aktywność kandydatów, którzy osobiście pojawiają się w punkcie rekrutacyjnym – dodaje Stojowska.
Politechnika Lubelska
Na uczelni technicznej rekordy popularności bije informatyka. Sporym zainteresowaniem cieszą się także: budownictwo, finanse i rachunkowość, mechatronika, architektura oraz inżynieria i analiza danych. W ofercie są także dwie nowości: inżynieria pojazdów na Wydziale Mechanicznym i inżynieria recyklingu na Wydziale Inżynierii Środowiska. Ci, którzy jeszcze nie zarejestrowali się w uczelnianym systemie rekrutacyjnym, czas na to mają do niedzieli włącznie.
Na chętnych czeka 1950 miejsc. Do tej pory zarejestrowano ponad 4200 kandydatów. Wśród nich jest 700 obcokrajowców, głównie obywateli Ukrainy.
– 13 lipca ogłoszone zostaną wyniki rekrutacji. Do 20 lipca osoby zakwalifikowane na studia muszą dostarczyć wymagane dokumenty. Ta czynność jest niezbędna do potwierdzenia chęci studiowania – przypomina Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka Politechniki Lubelskiej.
Uniwersytet Przyrodniczy
Przyrodnicy rekrutację prowadzą do 11 lipca. W ofercie jest 46 kierunków i tradycyjnie nie brakuje nowości.
Po raz pierwszy kandydaci mogą wybierać studia z inżynierii ekologicznej, gospodarki obiegu zamkniętego, kryminalistyki w biogospodarce, zarządzania bezpieczeństwem i jakością produkcji oraz techniki rolnej i agrotroniki.
– Kandydaci cały czas się rejestrują, ale obserwujemy, że i w tym roku popularnością niezmiennie cieszą się kierunki, które od lat są w czołówce najchętniej wybieranych przez przyszłych studentów czyli weterynaria, behawiorystyka zwierząt, dietetyka, geodezja i kartografia – informuje Agnieszka Wasilak z biura rekrutacyjnego uczelni.
Uniwersytet Medyczny
Na uczelni medycznej ostatni dzień rekrutacji wypada w najbliższy wtorek. Nie jest zaskoczeniem, że największym zainteresowaniem cieszą się dwa flagowe kierunki: medycyna i stomatologia. Miejsce na podium wśród najpopularniejszych propozycji uzupełnia jedyna tegoroczna nowość, czyli psychologia.