Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.
Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.
Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.
W Lublinie wszystko zaczęło się w sobotę, 29 marca, około godziny o godziny 11:55. Punkt kulminacyjny to godzina 12:29, kiedy Księżyc zakrył blisko 5 proc. tarczy słonecznej.
Czy zwierzęta mogą korzystać z rozwiązań sztucznej inteligencji? I jak transformacja cyfrowa wpływa na przemysł kosmetyczny? Tego dowiedzą się uczestnicy konferencji, która wkrótce odbędzie się w Lublinie.
Gdzie nowością są studia licencjackie i magisterskie na kierunku Pielęgniarstwo, prowadzone w trybie weekendowym? A gdzie są takie kierunki jak Sport Science & Coaching czy Tworzenie gier komputerowych i technologie interaktywne? Co jeszcze oferują prywatne uczelnie w naszym regionie?
Senat Uniwersytetu Medycznego im. Shupyka w Kijowie jednogłośnie przyznał prof. Robertowi Rejdakowi tytuł doktora honoris causa. Uroczystość, która odbyła się 19 marca, miała szczególny wymiar - mimo nocnego ataku rakietowego na Kijów obrad nie przerwano. Profesor uczestniczył w nich online.
Ryszard Kielar zrezygnował ze stanowiska dyrektora SP ZOZ w Parczewie. Zatrudnienie znalazł w Puławach, gdzie niedawno objął funkcję kierownika działu technicznego jednego z państwowych instytutów naukowych.
W programie Dzień Wschodzi gościliśmy prof. Roberta Rejdaka, kierownika Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. Rozmowa dotyczyła zarówno pomocy Ukrainie, jak i wyzwań współczesnej okulistyki.
Liczymy na państwa pomysłowość i kreatywność, na twórcze zgłębianie wiedzy oraz prowadzenie badań i doświadczeń w poczuciu odpowiedzialności za los ludzi i świata – mówił prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Można było wcielić się w chirurga i sprawdzić, jak sobie poradzimy w zszywaniu ran. Akademia Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola otworzyła swoje drzwi dla przyszłych studentów. Były rozmowy, pokazy oraz zwiedzanie uczelni.
Mam takie marzenie, by w przyszłości każdy biegle posługiwał się językiem angielskim. A od kiedy najlepiej zacząć się uczyć? Od przedszkola - mówi lubelski kurator oświaty Tomasz Szabłowski. W Lublinie rozpoczął się pilotażowy program ,,Przedszkolak w świecie dwujęzyczności".
Pielęgniarstwo czy kryminologia? A może inżynieria lotnicza? UMCS czy KUL? Sprawdzamy, jakie są najpopularniejsze kierunki i jakie nowości oferują publiczne uczelnie w województwie lubelskim. I kiedy mają dni otwarte, i kiedy zaczyna się rejestracja kandydatów na studia.
Zastrzyk gotówki popłynie do najlepszych studentów w Polsce, a w tym także dla tych z Lubelszczyzny. W sposób szczególny wyróżniona została lubelska uczelnia.
Za niecałe dwa miesiace matura. O powtórkach i efektywnej nauce nie tylko do „egzaminu dojrzałości” rozmawiamy z dr Anną Grabowiec z Instytutu Pedagogiki UMCS
Targi Edukacyjne w Lublinie - wydarzenie co roku przyciągające około 19 tysięcy zwiedzających, którymi najczęściej są ósmoklasiści i maturzyści. W dniach 20 i 21 marca Targi zachęcają młode osoby do zapoznania się ze 137 wystawcami promującymi oferty edukacyjne: licea ogólnokształcące, technika, szkoły zawodowe oraz uczelnie wyższe.
W planach jest wykonywanie ekspertyz i zleceń naukowo-badawczych, nowe programy edukacyjne i promujące zdrowie, realizacja polityki senioralnej czy praca nad substancjami o potencjalnym wykorzystaniu w terapii chorób nowotworowych, neurodegeneracyjnych i metabolicznych.
Światowy Dzień Wody i Międzynarodowy Dzień Meteorologii. Ten pierwszy wypada 22 marca, a ten drugi: 23 marca. Co z tej okazji przygotował UMCS? A na przykład analizę map hydrologicznych czy quizy na temat wody.
Wiceminister zdrowia Urszula Demkow zapowiedziała we wtorek w Lublinie, że planowane zmiany w lekarskim egzaminie końcowym (LEK) wejdą w życie za rok. Podała, że trwają prace nad przelicznikiem, żeby zbalansować wyniki ze starego i nowego egzaminu.
Zakup specjalistycznego mikroskopu planują Stowarzyszenie Chirurgów Okulistów Polskich wraz z lubelską Caritas. Sprzęt ma trafić do ukraińskiego wojskowego szpitala w Charkowie. Bez niego operacje okulistyczne są niemal niemożliwe.
W planach są wspólne projekty badawcze, seminaria i konferencje. Skorzystają m.in. studenci, którzy wiążą swoją przyszłość z lotnictwem i transportem.
Wielu z nich ma nie tylko czerwony pasek na świadectwie, ale także osiągnięcia sportowe na skalę światową. Potrzebny był talent i ogrom pracy, co zostało docenione.