Na Skwerze im. Grażyny Chrostowskiej, w pobliżu dworca PKP w Lublinie ma stanąć pomnik Lecha Kaczyńskiego. W miejscu gdzie stanie monument, ogłosił to dzisiaj wicepremier Jacek Sasin, któremu towarzyszyli m.in. poseł Przemysław Czarnek, marszałek Jarosław Stawiarski i wojewoda Lech Sprawka.
W tym roku minęła 10. rocznica tragicznej śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego w katastrofie pod Smoleńskiem.
– Dzisiaj już nie ma najmniejszej wątpliwości, również ci którzy byli w opozycji do pana prezydenta, krytykowali jego działania, dzisiaj już takiej wątpliwości nie mają, że prezydent Lech Kaczyński był wybitnym Polakiem XX wieku, wybitnym patriotą, jednym ze współtwórców naszej współczesnej niepodległości po okresie komunizmu – wyliczał wicepremier Jacek Sasin.
Wicepremier Sasin mówił także o związkach Lecha Kaczyńskiego z Lublinem.
– Prezydent Lech Kaczyński był tym prezydentem, który nie tylko w Lublinie bywał, i spotykał się z mieszkańcami, nie tylko przypominał rolę jaką Lublin odgrywał w naszej polskiej historii, chociażby współorganizując obchody rocznicy Unii Lubelskiej, zapraszając tutaj do Lublina przywódców naszej części Europy – mówił Jacek Sasin. – Był tym, który przypominał, jak ogromną rolę Lublin wniósł w odzyskanie niepodległości w 1918 roku jako to miasto, w którym powstał jeden z pierwszych ośrodków władzy państwowej nowej, rodzącej się Rzeczypospolitej – dodał.
Sasin ogłosił, że tworzy się społeczny komitet budowy pomnika. – Będziemy zwracać się do osób cieszących się autorytetem w Lublinie i na Lubelszczyźnie, aby do tego społecznego komitetu zechciały wejść i być tymi, którzy będą pilnować procesu budowy pomnika – powiedział Sasin, który zapowiedział, że pomnik powstanie z pieniędzy zebranych z publicznej zbiórki.
Jacek Sasin zachwalał lokalizację pomnika, tuż obok dworca kolejowego, na nowo powstałym skwerze im. Grażyny Chrostowskiej, należącym do PKP: – To miejsce, gdzie będzie mógł być oglądany przez bardzo wielu mieszkańców Lublina, ale również przyjezdnych.
Pomysł na budowę pomnika Lecha Kaczyńskiego w Lublinie nie jest nowy. Dwa lata temu inicjatywę budowy zgłosili miejscy radni PiS, przedstawili nawet wstępną koncepcję pomnika prezydenta oraz jego małżonki Marii Kaczyńskiej. Tamten pomnik miał stanąć tuż obok głównego wejścia do Centrum Kultury w Lublinie. Pomysł, aby zdecydować o budowie pomnika bez konkursu na jego wygląd nie spodobał się jednak większości rady miasta, która nie przyjęła uchwały zaproponowanej przez radnych PiS.
– Od 2018 roku nie zrobiono kompletnie nic w tej sprawie. No więc mogłoby to zdradzać ewentualnie poglądy na ten temat władz miasta, że nie chce się tego pomnika. No chyba, że będą chciały władze miasta robić ten pomnik, nie ma żadnego problemu – mówił dzisiaj poseł PiS Przemysław Czarnek.
– Nie chcemy dłużej czekać, chcemy wobec bezczynności władz miasta Lublina wziąć inicjatywę w swoje ręce i doprowadzić do tego, że ten pomnik powstanie. Mamy nadzieję na współpracę z władzami miasta Lublina. Nie chcemy tutaj żadnego konfliktu, ani nie chcemy działać w kontrze do kogokolwiek inicjatyw – zadeklarował Sasin.