Nawet sześć tysięcy złotych może wynieść dofinansowanie na wymianę centralnego ogrzewania. Pieniądze będą z budżetu Zamościa.
W tegorocznym budżecie miasta na wymianę c.o. zaplanowano 300 tys. zł. Urzędnicy szacują, że pozwoli to zrealizować ponad 50 wniosków, przy czym ich dokładna liczba zależeć będzie od wysokości dopłat.
Osoby fizyczne, które zdecydują się wymienić stary kocioł lub piec węglowy na nowoczesny, ekologiczny kocioł opalanym paliwem gazowym, biomasą (m.in. pellet, drewno, brykiety, zrębki wierzby energetycznej itp.) lub paliwem stałym (węgiel typu orzech, ekogroszek, z automatycznym podawaniem paliwa, klasa 5) mogą otrzymać do 60 proc. dofinansowania kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 6 tys. zł.
– Zgodnie z regulaminem, pierwszeństwo będą mieć wnioskodawcy z poprzedniego naboru, którzy nie otrzymali dotacji z powodu wyczerpania środków finansowych i znajdują się na tzw. liście rezerwowej, ale tylko pod warunkiem, że złożą aktualny wniosek – tłumaczy Marek Gajewski, rzecznik prezydenta miasta. – Pozostałe wnioski będą realizowane na podstawie kolejności zgłoszenia.
Wnioski o udzielenie dotacji celowej będą przyjmowane od 1 do 14 lutego w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Zamość (Rynek Wielki 13) w godzinach pracy (poniedziałek, środa, czwartek 7.30-15.30, wtorek 8.00-16.30, piątek 7.30-15.00) lub za pośrednictwem poczty (za termin złożenia, uważa się dzień doręczenia wniosku do siedziby tut. urzędu).
– Systemem wsparcia finansowego na wymianę kotłów w Zamościu funkcjonuje od roku – dodaje Gajewski. – Oceniamy, że tylko w wyniku realizacji 32 wniosków w ubiegłym roku zredukowano dwutlenek węgla w ilości ok. 188,6 Mg/rok, tlenek siarki ok. 1,5 Mg/rok, tlenek węgla 6,6 Mg/rok oraz pyłów, których dopuszczalne poziomy są przekraczane – w ilości ok.1,4 Mg/rok.