Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

26 marca 2024 r.
14:38

Mieszkania poszły na raty i za pół ceny. Radni Zamościa: To wina prezydenta i jego zastępcy

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Kontrolerzy RIO stwierdzili, że władze Zamościa sprzedawały mieszkania z upustami bez podstawy prawnej, ale po przyjęciu wyjaśnień, w wystąpieniu pokontrolnym nie nałożono na samorząd żadnych sankcji.
Kontrolerzy RIO stwierdzili, że władze Zamościa sprzedawały mieszkania z upustami bez podstawy prawnej, ale po przyjęciu wyjaśnień, w wystąpieniu pokontrolnym nie nałożono na samorząd żadnych sankcji. (fot. Anna Szewc)

Miasto mogło udzielić 50-procentowej bonifikaty sprzedając mieszkania komunalne, ale nie powinno tego robić w sytuacji rozkładania płatności na raty. A tak się stało. Dlatego większość radnych Zamościa uznała za zasadną skargę złożoną na prezydenta i jego zastępcę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Napisał ją Maciej Spozowski, przewodniczący zarządu osiedla Stare Miasto w Zamościu po tym, jak zapoznał się z protokołem po kontroli przeprowadzonej w zeszłym roku przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

Mogło być 765 tys. więcej

Wykazała ona m.in, że sprzedając w 2022 roku mieszkania komunalne kilku najemcom, miasto zastosowało 50-procentową bonifikatę. Taki upust jest co prawda możliwy na mocy obowiązującej uchwały, ale tylko w sytuacji, gdy płatność za mieszkanie jest dokonywana jednorazowo. Tymczasem pewnej grupie osób sprzedano mieszkania za połowę ceny, rozkładając jednocześnie płatność na raty. W protokole RIO znalazło się więc stwierdzenie, że bonifikat w wysokości 765 500 zł udzielono bez podstawy prawnej, a jako osoby odpowiedzialne za tę sytuację wskazano prezydenta Andrzeja Wnuka oraz wiceprezydent Annę Marię Antos.

„Takie działanie nosi znamiona łamania prawa i niesprawiedliwości społecznej” – napisał w skardze Spozowski, a działania prezydenta i jego zastępczyni nazwał nieuprawnionymi i szkodliwymi dla interesu publicznego, „na co nie może być przyzwolenia w demokratycznym państwie prawa”.

Skargą zajęła się odpowiednia komisja, przeanalizowała ją, uznała za zasadną i przygotowała stosowny projekt uchwały. Stwierdzono w niej, że w wyniku złego gospodarowania mieniem doszło do „uszczuplenia zasobów finansowych miasta na znaczną kwotę”. Uchwała trafiła pod obrady na ostatniej poniedziałkowej sesji. Temat był długo i dość burzliwie dyskutowany.

Upusty dla wieloletnich najemców

Krzysztof Stopyra, dyrektor Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami przyznał, że przyjmowane na przestrzeni lat uchwały zakładały bonifikaty tylko przy jednorazowej wpłacie, ale tłumaczył, że w przeciwieństwie do RIO czytającej te przepisy literalnie, urzędnicy przyjęli „wykładnię celowościową”, a celem wprowadzania upustów było to, aby jak największej liczbie wieloletnich najemców mieszkań umożliwić zakup ich na własność.

Podobnych argumentów w swoich wystąpieniach używała wiceprezydent Antos.

Przypomniała m.in., że pierwszą uchwałę uchwałę w sprawie zasad udzielania bonifikaty przy sprzedaży mieszka komunalnych radni Zamościa przyjęli w 2004 roku. Później zmieniali ją czterokrotnie, ale wzór wniosku o nabycie mieszkania nie zmieniał się w tym czasie i zainteresowany kupnem najemca zawsze mógł wybrać opcję kupna z wpłatą jednorazową lub ratalną i w każdej z tych sytuacji zakładano możliwość skorzystania z bonifikat.

– Pierwszy wniosek o wykup z ratami pojawił się w 2019 (od 2010 w Zamościu sprzedano łącznie 221 lokali komunalnych – red.), w 2020 doszło do podpisania umowy. Od 2020 doszło do zawarcia 29 aktów notarialnych z rozłożeniem płatności na raty z bonifikatą – informowała Anna Maria Antos.

Podkreśliła, że dotyczyło to osób, które średnio zamieszkiwały w danym lokalu ponad 24 lata, zaś płatność za te mieszkania rozkładano średnio na 6 rocznych rat. Jednocześnie od 2019 roku aż 27 najemców wstępnie zainteresowanych wykupem mieszkania, ostatecznie się z tego wycofało. – Bo mimo że mieli możliwość rozłożenia na raty, to te raty również okazały się dla nich zaporowe – tłumaczyła wiceprezydent.

Stwierdziła również, że w jej ocenie trudno mówić o tym, że dając upust przy płatności ratalnej miasto straciło jakiekolwiek pieniądze. – Bo po pierwsze raty są oprocentowane, a poza tym, do tych transakcji w ogóle by nie doszło, gdyby nie było możliwości rozłożenia transakcji na raty – przekonywała Antos.

Radni: Skarga jest zasadna

– Pani prezydent pokazała materiały dosyć ciekawe, natomiast skarga nie dotyczyła opcji sprzedaży tylko tego, że była bezpodstawnie udzielona bonifikata. Ani słowa nie ma w uchwale o tym, że mieszkania były sprzedawane bezprawnie czy bezpodstawnie. Jeżeli mieliście informacje, że mieszkańcy chcą innych warunków, a chcieliby kupić mieszkanie, to wystarczyłoby przygotować projekt uchwały i wtedy w ogóle byśmy o tym temacie nie rozmawiali – odpowiedziała jej Jolanta Fugiel, przewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.

Ostatecznie większość radnych zdecydowała, że skargę należy uznać za zasadną. Tak zagłosowało 12 osób, przeciwnego zdania były 4, a 7 od głosu się wstrzymało.

Co teraz? – Przyjęta uchwała poza stwierdzeniem, że skarga jest zasadna, bo prezydent i zastępca podejmowali decyzje niezgodnie z obowiązującymi przepisami, co stwierdziła kontrola RIO, nie pociąga za sobą żadnych skutków – odpowiada Piotr Błażewicz, przewodniczący RM Zamość. Ale dodaje, że być może w przyszłości ktoś całą sytuacją zdecyduje się zainteresować np. prokuraturę. - Rada Miasta takiej decyzji nie podjęła, choć teoretycznie mogła to zrobić stosowną uchwałą. Tak było np. w przypadku Hetmana Zamość, gdy po stwierdzeniu nieprawidłowości w rozliczeniach finansowych zostałem zobowiązany do poinformowania prokuratury – ucina Błażewicz.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium