Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
W obecnym sezonie puławska Wisła świętuje stulecie klubu. Drugi jubileusz to 55-lecie debiutu w rozgrywkach na trzecim poziomie rozgrywkowym.
Na placu Szkolny Dwór nie zaparkujesz. Archeolodzy będą szukać tam śladów synagogi.
Plac Litewski to centralne miejsce Lublina. W przeszłości i obecnie jest to miejsce uroczystości państwowych, defilad i festynów. W latach PRL plac bywał też miejscem protestów środowisk opozycyjnych i starć ze służbami porządkowymi. Pomijając historię i politykę, plac Litewski to przede wszystkim miejsce spotkań - pod Baobabem - i wypoczynku mieszkańców Lublina.
Taka okazja zdarza się raz na 100, a w tym przypadku nawet na 102 lata. Dlatego impreza dla uczczenia jubileuszu musiała być zorganizowana z pompą. Właśnie tak od piątku do soboty swoje 100-lecie świętuje Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Zamościu, czyli popularny Ekonomik.
Urząd Miasta zachęca mieszkanki i mieszkańców Lublina do współtworzenia kapsuły czasu z okazji zdobycia przez miasto tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży.
Podczas prac konserwatorskich w kościele pobrygidkowskim w kopule znajdującej się nad dzwonnicą odnaleziono kapsułę czasu.
Chyba większość lublinian, na co dzień korzysta z komunikacji miejskiej. Przypomnijmy sobie, jak na przestrzeni lat zmieniło się otoczenie (ulice), infrastruktura (przystanki autobusowe) oraz tabor (autobusy i trolejbusy). Na prezentowanej przez nas galerii widać korki na ulicach, mieszkańców Lublina, którzy jadą autobusem albo czekają na przystanku. Jest też seria niezwykłych zdjęć przedstawiających pożar autobusu w centrum Lublina.
W niedzielę do muzeum? W Białej Podlaskiej tylko za złotówkę. Taka akcja potrwa do grudnia.
– Trzeba nam wsparcia świętych – przekonuje Jerzy Rębek (PiS), burmistrz Radzynia Podlaskiego, proponując nazwanie ulicy imieniem św. Andrzeja Boboli. Ale radna Bożena Lecyk miała inny pomysł. – Radzyń to nie tylko katolicy – podkreśla.
Ma kosztować ok. 160 tys. zł, zapłaci za to głównie IPN. Z inicjatywy zamojskiego ddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, w Bondyrzu, przed muzeum AK powstanie pomnik Powstania Zamojskiego. Ma być gotowy na koniec listopada.
Stare Miasto jest wizytówką Lublina. W ponad 70% posiada oryginalną zabudowę. Najstarsze zabytki pochodzą z XIII w. Unikalność Starego Miasta związana jest z tym, że budynki zachowały się w ich historycznym kształcie. Stare Miasto nie zawsze wyglądało tak ładnie jak teraz.
Krakowskie Przedmieście to reprezentacyjna ulica Lublina. Można powiedzieć, że od zawsze pełniła bardzo ważną rolę w życiu miasta. Kiedyś trakt krakowski obejmował także teren dzisiejszych placów Łokietka i Litewskiego.
Ogromne drzewo opiera się o dach pałacu Sonnenbergów w Kijanach. Wokół piętrzą się kępy samosiejek, a wybite szyby w oknach dopełniają obrazu dewastacji tego pięknego obiektu. Kilka dni temu pałac został odkupiony przez Starostowo Powiatowe w Łęcznej.
100 lat od momentu, gdy pierwsi uczniowie zasiedli w lekcyjnych salach minęło dwa lata temu, ale z powodu pandemii uroczystości z tej okazji były przekładane. Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Zamościu czyli tzw. Ekonomik będzie swój jubileusz świętować w październiku.
Senator Grzegorz Bierecki chce zmian w procedurze repatriacji. – Dzisiaj, w wojennym czasie, nasi rodacy na wschodzie powinni być ewakuowani – powiedział w Białej Podlaskiej w rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę polityk.
Miasto zorganizowało uroczyste obchody 84 rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę, połączone ze Światowym Dniem Sybiraka.
Położona w Śródmieściu wąska ulica łączy Centrum z terenami położonymi na Rusałce. Stara, zapomniana i zniszczona zabudową, była idealnym tematem dla fotografa. Prezentowane zdjęcia mają nie tylko wartość artystyczną, ale i historyczną - wiele z tych miejsc już nie istnieje, z kolei inne bardzo się zmieniły na przestrzeni ostatnich 30 lat.
W piątek 15 września msza w kościele na Poczekajce i program artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych rozpoczęły obchody 84. rocznicy Bohaterskiej Obrony Lublina. Następnie delegacje przemaszerowały pod pomnik Obrońców Lublina gdzie odbył się apel pamięci. Uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i zapalili znicze.
Jest ogromny i nawiązuje do historii. W Zamościu powstał nowy mural.
Święto lotnictwa w Białej Podlaskiej będzie miało muzyczną oprawę z górnej półki. W sobotę po uroczystościach bardziej formalnych, będzie można posłuchać koncertu Marcina Wyrostka. To pan od mistrzowskiej gry na akordeonie.
Jego ostatnią wolą był pochówek w rodzinnym Międzyrzecu Podlaskim. Tak się stało w maju. A teraz miasto nazwało nową ulicę jego imieniem.
Obiekt z bogatą historią przez wiele lat niszczał. Ale w końcu Placencja w Kodniu zyskała drugie życie. Będzie służyć mieszkańcom.
W Ogrodzie Saskim w Lublinie odbyła się 8. Mila Pamięci Ofiar Komunizmu. Sobotni bieg miał znaczenie symboliczne, uczczono nim 84. rocznicę napaści ZSRR na Polskę, która miała miejsce 17 września 1939 roku podczas II wojny światowej.
Przez długie lata targ przy ul. Świętoduskiej był prawdziwym centrum gospodarczym miasta – to dzięki jego obecności rozwijały prężnie się pobliskie ulice: Nowa, Lubartowska, Kowalska i Świętoduska. Było to też miejsce spotkań mieszkańców Lublina i chłopów z okolicznych wsi oraz żydowskich handlarzy. Niezwykłe zdjęcia Narodowego Archiwum Cyfrowego oddają klimat i atmosferę tego miejsca. Zapraszamy do ich oglądania.
W sobotę mija 84. rocznica najbardziej niszczycielskiego nalotu bombowego na Lublin, jaki 9 września 1939 roku przeprowadziło niemieckie lotnictwo. Tego dnia odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary tego wydarzenia.