Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Erntefest (Dożynki) – tak bezczelnie i cynicznie Niemcy nazwali akcją mordowania Żydów w dystrykcie lubelskim Generalnego Gubernatorstwa. Przez dwa dni listopada 1943 rozstrzelali 42 tysiące żydowskich więźniów obozów na Majdanku, w Trawnikach i Poniatowej. Ku pamięci ofiar Państwowe Muzeum na Majdanku przypomni o tych wydarzeniach w miejscowościach, gdzie doszło do egzekucji.
To już 37. kwesta w Lublinie. Wolontariusze z puszkami zbierają na remonty zabytkowych nagrobków.
Zaczęli wcześnie rano. Skończą wieczorem. Ponad 100 kwestarzy zbiera dzisiaj pieniądze do puszek na cmentarzu parafialnym w Zamościu.
Jak zawsze z okazji Wszystkich Świętych wspominamy te ważne postaci z życia politycznego, społecznego, świata sportu, muzyki, nauki, które zmarły w ciągu ostatniego roku. To część pierwsza naszego przeglądu.
Koło Bialczan już po raz szesnasty prowadzić będzie kwestę na renowację zabytkowych nagrobków. Z puszkami na cmentarz wyjdą uczniowie, ale również społecznicy i urzędnicy.
Trzy dni będzie trwała tegoroczna kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ul. Lipowej. Organizatorzy liczą, że za zebrane w tym roku pieniądze uda się wyremontować trzy pomniki.
Lublinianie wykorzystują weekend i tłumnie ruszyli na lubelskie nekropolie by posprzątać groby bliskich.
Puławianie ruszyli na miejscowe nekropolie. Kierowcy powinni uważać zwłaszcza na Piaskowej, gdzie skrajne pasy zostały już wyłączone z ruchu. Tłoczniej robi się także na Włostowickiej. Powoli rośnie sprzedaż kwiatów i zniczy. Ceny? Zdaniem sprzedawców, mimo inflacji pozostają przystępne.
W sobotę, 4 listopada o godz. 11 będzie można się wybrać na sentymentalny spacer po cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie. Motywem przewodnim wydarzenia będzie twórczość Bolesława Prusa.
Chcesz odszukać grób? Na dwóch lubelskich cmentarzach można to zrobić przez internet.
Zabieramy Was w kolejną podróż w czasie. Tym razem odwiedzamy Sławin i Sławinek. Aż trudno uwierzyć, że na przestrzeni ostatnich 50 lat te miejsca aż tak się zmieniły. Dzięki uprzejmości Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lubinie możemy cieszyć się tymi niesamowitymi zdjęciami.
Tylko dwa piłkarskie zespoły Lubelszczyzny grały na najwyższym ligowym poziomie. Motor spędził w ekstraklasie dziewięć sezonów, a Górnik Łęczna o jeden mniej. Na trenerskich ławkach obu klubów zasiadało wielu szkoleniowców. Dziś na naszych łamach wspominamy szkoleniową elitę lublinian; wkrótce o łęcznianach.
Każdy był na nim chociaż raz. Na pewno ma tam pochowanego jakiegoś krewnego, przodka lub znajomego, ale mało kto wie, jaka jest jego historia. Właśnie, jego czy ich? Cmentarz na Lipowej skrywa wiele tajemnic i perełek architektonicznych.
Kultywują tradycje, od tych średniowiecznych począwszy i realizują cele: popularyzacja strzelectwa i edukacja historyczna. Dlatego zawody Lubelskiego Bractwa Strzelców Kurkowych Św. Jana Kantego odbywają się w specjalnej oprawie i są łączone np. z prelekcjami. Tak było też ostatnio.
W Krakowie zmarła Wanda Półtawska, urodzona w Lublinie przyjaciółka i wieloletnia współpracowniczka Jana Pawła II. 2 listopada skończyłaby 102 lata.
Kolejny etap prac w Czermnie pozwolił odsłonić fosę, która okalała wczesnośredniowieczny gród Czerwień – będący stolicą historycznych grodów.
Nagroda Giedroycia została przyznana po raz 23. W tym roku otrzymał ją Grzegorz Piątek za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”
Zwrot "Proszę ja ciebie" wygrał w plebiscycie na Boomerskie Słowo Roku 2023 pokonując takie wyrażenia, jak "facetka", "serwus" czy "za moich czasów".
Żołnierze Wehrmachtu rozebrali wszystko, nawet fundamenty synagogi. Tak wynika z prowadzonych właśnie badań archeologicznych na placu Szkolny Dwór w Białej Podlaskiej. Ale udało się znaleźć kilka zabytków. Najcenniejszy z nich to fragmenty pisma po hebrajsku, prawdopodobnie Tory.
21 października 1963 roku został schwytany i zamordowany ostatni poległy w walce Żołnierz Niezłomny - Józef Franczak, ps. "Laluś".
Kazimierz Dolny to perełka Lubelszczyzny. Jedno z najpopularniejszych i urokliwych miejsce w Polsce, które ze względu na swoją malowniczość upodobali sobie artyści malarze. Z kolei pobliski Nałęczów ze względu na panujący tam mikroklimat jest popularnym uzdrowiskiem. Jeśli chcecie wiedzieć jak oba miasteczka wyglądały w latach 30, to koniecznie obejrzyjcie te unikatowe zdjęcia, które pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego.
17 października minęło 50 lat od historycznego „zwycięskiego” remisu piłkarskiej reprezentacji Polski z Anglią. Pół wieku temu na Wembley synów Albionu zatrzymał Jan Tomaszewski, który dwoił się i troił w polskiej bramce. Niemal do ostatniej chwili z bramkarzem ŁKS Łódź o miejsce między słupkami rywalizował Zygmunt Kalinowski, legenda Śląska Wrocław i Motoru Lublin.
Przy ulicy Lwowskiej w Chełmie aktualnie trwa budowa biurowca. Wcześniej był tam dworzec PKS, a w okresie międzywojennym targowisko. A teraz, podczas prac archeologicznych odkryto cmentarzysko.
Jak co roku, na 16 października planowany jest w Zamościu Marsz Pamięci. Ma przypomnieć o likwidacji getta w 1942 roku. Wydarzenie przywróci też pamięć o Żydach, którzy jeszcze przed wojną stanowili ok. 40 procent mieszkańców miasta.
Wiemy, że lubicie nasze galerie. Dziś kolejna podróż w czasie. Tym razem przenosimy się w lata 80., do Puław, które na prezentowanych zdjęciach są nie do poznania.