Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
W podcieniach archikatedry lubelskiej Instytut Pamięci Narodowej przygotował wystawę pt. „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”.
Handel uliczny w czasach PRL był zjawiskiem samym w sobie. Była to namiastka wolnego rynku. Oddajemy w Państwa ręce zbiór niezwykłych fotografii Jacka Mirosława, które doskonale przedstawiają charakter tej działalności. Widzimy zdjęcia przedstawiające handel na dawnym Placu Zebrań Ludowych (obecnie plac Zamkowy) i na położonym nieopodal Nowym Placu Targowym, po drugiej stronie Alei Tysiąclecia. Sprzedawcy ze swoim towarem, klienci zastanawiający się nad zakupem, czy same stragany z towarami. Zobaczcie koniecznie ten niezwykły dokument z epoki, której nie ma.
Muzeum Narodowe zaprasza na weekend z archeologią. Można spróbować szermierki czy tkactwa.
Frampol. To miasteczko w powiecie biłgorajskim było dzisiaj miejscem narodowych obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej. Chociaż nie dotarł zapowiadany wcześniej prezes PiS, Jarosław Kaczyński, to uroczystość i tak ściągnęła czołowych polityków partii.
Lublin upamiętnił 84. rocznicę agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę. 1 września w wielu miastach w całym kraju zabrzmiały syreny alarmowe na znak pamięci o wydarzeniach z 1939 roku.
Weterani mają swoje święto. To okazja do wręczenia medali.
Protesty, które 43 lata temu zaczęły się w Świdniku, rozlały się na całą Polskę. W Lublinie uczczono rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.
Zarząd województwa lubelskiego przyjął nowy regulamin organizacyjny Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym tworzący nowe stanowisko - wicedyrektora do spraw zamku w Janowcu. Funkcję tę objęła Marzena Brzezicka.
Na placu Wolności można usiąść koła Maliniaka z „Czterdziestolatka”. To nowy, odlany z brązu pomnik Romana Kłosowskiego, który urodził się i wychował w Białej Podlaskiej.
To znaczy, że ludzie żyli w tym w miejscu i wcześniej była tu osada. Osada odpowiada początkowi chrześcijańskiego Lublina, kiedy został włączony w Państwo Piastów – opowiada o nowym znalezisku dr Rafał Niedźwiadek, kierownik prac archeologicznych w Ogrodzie Botanicznym.
Rokrocznie 28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego. Przypomnijmy sobie zatem, jak wyglądało polskie lotnictwo w latach 30-tych ubiegłego wieku oraz jakim sprzętem wtedy dysponowało.
Jak zawsze na polach Wolicy Śniatyckiej w gminie Komarów-Osada, ale dopiero drugi przy odsłoniętym rok temu Pomniku Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej odbyły się doroczne uroczystości z okazji rocznicy Bitwy pod Komarowem.
Zapraszamy was na podróż po Tatarach z początku lat 70. Czy rozpoznacie te miejsca?
W Dniu Niepodległości Ukrainy w wielu miastach Polski odbyły się uroczystości, również w Lublinie.
Niezwykłe odkrycie w kościele Nawrócenia św. Pawła. Archeolodzy odnaleźli pozostałości średniowiecznej wieży.
Wszystko tam było, od agrafki po dezodoranty Bac i bloki rysunkowe. Dla wielu ludzi kiosk stał się kultowym miejscem. I jeszcze ta nazwa – Ufo. Dlatego mieszkańców zmartwiło jego nagłe zamknięcie.
Zabieramy was w podróż w czasie po osiedlach i ulicach Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Zobaczcie jak wyglądał LSM w ubiegłym stuleciu.
Radzyński ratusz urządza pałac Potockich. Szuka mebli, sprzętu elektronicznego, a nawet ekspresu do kawy.
PWS 26 już wylądował. A dokładnie replika samolotu produkowanego w Podlaskiej Wytwórni Samolotów stanęła właśnie na skarpie przy ulicy Łomaskiej.
Pięćdziesiąt lat temu Polskie Linie Lotnicze LOT rozpoczęły regularne latanie do Stanów Zjednoczonych uruchamiając rejsu na trasie Warszawa-Nowy Jork. Jak do tego doszło jest zdecydowanie warte przypomnienia.
W sierpniu 1981 roku, jedyny raz w historii, przez dwa dni z rzędu nie ukazały się wydania lubelskich gazet codziennych, wydawanych wówczas przez komunistyczne władze. Tamte wydarzenia wspomina Zbigniew Furman, jeden z ich uczestników.
35 lat wstecz, 31 lipca 1988 roku pierwszy raz o ligowe punkty zagrali piłkarze Górnika Łęczna i Motoru Lublin, sobotni rywale w pierwszej lidze.
W latach 70. ubiegłego wieku rozpoczęto przebudowę terenów pofolwarcznych na tzw. Rurach. Charakterystyczna zabudowa podmiejska ustąpiła miejsca blokom mieszkalnym. Obecnie Czuby są największą lubelską dzielnicą mieszkaniową.
Święta Góra Grabarka (województwo podlaskie) to najważniejsze miejsce dla prawosławnych w Polsce. Z całej Polski zmierzają tam teraz pielgrzymi na święto Przemienienia Pańskiego. Służby mundurowe zawiozą tam symboliczny krzyż z odłamkami rakiet z pola walki na Ukrainie.
Mieszkańcy Lublina polubili potańcówki w skansenie. Taniec pod gwiazdami, szlagiery miejskiego folkloru, zabawy i walczyk kotylionowy. Tak było również i tym razem.