Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Czas spotkać się na nowo. Pod takim hasłem organizowany jest Zjazd Lublinerów, osób których rodziny związane są z żydowskim Lublinem i Lubelszczyzną. Niemal wszystkie wydarzenia są ogólnodostępne. W dziesięciu lubelskich domach trwają już przygotowania do wspólnych posiłków na jakie gospodarze zaprosili uczestników pilotażowego programu Lubliner dinner
Wydłuża się szlak koziołków, figurek, które wyeksponowano w różnych rejonach miasta. Od wczoraj koziołek Marianna stoi przed gmachem szpitala przy ul. Staszica 16.
Dzisiaj okolice ulic Czechowskiej, Lubomelskiej albo Wodopojnej to ścisłe centrum miasta. Zobaczcie, jak wyglądały te ulice w 1935 roku.
Święto 24. Pułku Ułanów na stałe już wpisało się w Dni Kraśnika. W najbliższy weekend, podczas corocznej imprezy, pamięć wróci za sprawą odrestaurowanego pomnika oraz wizyty pancerniaków z 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. generała Stanisława Maczka ze Świętoszowa.
Od 2019 roku budynek dawnego sądu w Białej Podlaskiej ma nowego właściciela. Ale ten monumentalny obiekt wciąż stoi pusty. Firma, która go nabyła zapewnia jednak, że rozpoczęła już remont.
W Tyśmienicy (pow. parczewski) odsłonięto tablicę upamiętniającą mieszkańców miejscowości, których schwytano 19 czerwca 1943 r. i osadzono w obozie na Majdanku.
Całe szczęście, że była tam łąka, a nie pole orne. Dzięki temu skarby znajdujące się ledwie ok. 20 cm pod powierzchnią przetrwały. Znalazł je pasjonat archeologii i od razu powiadomił zawodowców. Wykonane z brązu ozdoby datowane na setki lat przed naszą erą trafiły do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.
Zamość pod zaborami – taki jest temat 3-godzinnej wycieczki, na którą w niedzielę będzie można wybrać się z przewodnikami. Zwiedzanie jest darmowe.
Popadający w ruinę budynek dawnej gorzelni w Cieleśnicy znowu zacznie żyć. Właściciele pałacu otworzyli tu Muzeum Fabryki Wódek i Likierów.
Rozmowa z dr Joanną Kowalik-Bylicką, kierownikiem radzyńskiego oddziału Archiwum Państwowego w Lublinie.
Co prawda Dzień Dziecka wypadł w tym roku w czwartek, ale to w weekend (3-4 czerwca) Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu zorganizuje imprezy z tej okazji. Gra miejska „Anatomia miasta” jest planowana na sobotę, a historyczny piknik „Ożywiamy historię” na niedzielę.
Chciał być pochowany w rodzinnym Międzyrzecu Podlaskim. I ta ostatnia wola zmarłego kapitana Władysława Szwendera, weterana spod Monte Cassino w środę się dopełniła.
Zdjęcia Lublina w czasie okupacji wykonał anonimowy niemiecki oficer. Zdaniem specjalistów, część kolekcji to wyjątkowo cenne kadry.
Na czwartek 1 czerwca w Sochach (gm. Zwierzyniec) zaplanowano doroczne uroczystości upamiętniające brutalną pacyfikację tej wioski przez Niemców w czasie II wojny światowej.
Czego jak czego, ale muzyki podczas tego wydarzenia nie brakowało. Były też wspomnienia, podziękowania, gratulacje i wiele życzeń na przyszłość. W czwartkowe popołudnie galę z okazji jubileuszu swojego 75-lecia zorganizowała Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego.
Tankowały na CPN, brały pasażerów stojących w kolejkach na postojach i wprost z ulicy. Lubelskie taksówki, gdy były nimi fiaty 125p, wołgi i warszawy, są bohaterkami wystawy fotograficznej. Autorem zdjęć pokazujących Lublin i jego mieszkańców z czasów PRL jest Wojciech Turżański
Archeologiczna niespodzianka czekała na mieszkańców Białej Podlaskiej podczas Nocy Muzeów. W ekspozycyjnych gablotach po raz pierwszy zaprezentowano odkrycia z trwających jeszcze prac wykopaliskowych przy dawnej oranżerii Radziwiłłów.
Rok 1648 lubi się powtarzać. W Zamościu dość regularnie. I zawsze wtedy Kozacy usiłują zdobyć miasto bronione przez polskie oddziały. Tak też było w sobotę, drugiego dnia Szturmu Twierdzy Zamość.
Fundacja Most the Most organizuje kolejną edycją konkursu „Nasz Zabytek”, tym razem skierowaną do mieszkańców województw świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Wśród zgłoszonych obiektów znalazł się dworzec autobusowy na lubelskim Podzamczu.
Podczas mszy odprawionej 9 czerwca 1987 Jan Paweł II uczestniczył w święceniach kapłańskich. W jej trakcie wielokrotnie zwracał się do zebranych diakonów. Prezentujemy wybrane fragmenty homilii.
Policzyłem, że gdybym sprzedał wszystko, co przez te 20 lat zgromadziłem, to mógłbym sobie kupić nowego mercedesa – mówi Leszek Sobuś, szef Zamojskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Jana Sobiepana Zamoyskiego. A ma nie tylko najróżniejsze stroje z epoki, ale i szable, broń palną, a nawet armaty. Jeździ natomiast... rowerem. Kiedyś miał skuter, ale mu go ukradli.
9 czerwca Jan Paweł II w ramach trzeciej pielgrzymki do Polski Jan Paweł II gościł w Lublinie. Ten dzień wspomina wieloletni fotoreporter Sztandaru Ludu i Dziennika Wschodniego Jacek Mirosław, który jako jedyny lubelski dziennikarz z bliska relacjonował to wydarzenie.
Fragmenty kroniki parafii św. Rodziny w Lublinie z lat 1986-87, pisanej przez ówczesnego proboszcza, ks. Ryszarda Juraka.
Już wiadomo, co zajmie miejsce zdemontowano w ubiegłym roku pomnika Armii Radzieckiej w Terespolu. Zgodę musiał wydać Instytut Pamięci Narodowej.
Zapraszamy na drugą część quizu o lubelskich legendach. Jeżeli ktoś przeszedł pierwszą odsłonę zabawy, to może się sprawdzić w kontynuacji.