Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Historia

Militarny weekend
galeria

Militarny weekend

Pułkownik Tadeusz Nastarowicz z fasonem zajechał na czele kolumny wojskowych transporterów przed halę Targów Lublin, gdzie w piątek rozpoczął się Militaria Pro Arma - Zlot Miłośników Broni, Militariów i Survivalu. W hali wystawowej nie brakuje prawdziwych perełek. Lubelska delegatura ABW pokazuje oryginalną Enigmę z 1936 roku, która, na co dzień jest ukryta w pilnie strzeżonym magazynie agencji.

Politechnika Lubelska kończy 70 lat. Sentymentalne zdjęcia
galeria

Politechnika Lubelska kończy 70 lat. Sentymentalne zdjęcia

Politechnika Lubelska świętuje 70-lecie istnienia. Na archiwalnych zdjęciach prezentujemy pierwsze lata funkcjonowania uczelni

Lublinianie mieli nie lada frajdę; pokaz sprzętu strażackiego zachwycał
galeria

Wojewódzki Dzień Strażaka

Strażacy świętowali 150. lecie utworzenia ich formacji w Lublinie

Marszałek, wódz, ojciec wolności. 88. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. Zdjęcia
galeria

Marszałek, wódz, ojciec wolności. 88. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. Zdjęcia

Obchody 88. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się w piątek w Lublinie.

Odkrycia IPN na terenie dawnego poligonu

Odkrycia IPN na terenie dawnego poligonu

Na terenie dawnego poligonu w Lublinie przy ulicy Poligonowej, IPN odnalazł szczątki ludzkie. Poszukiwania mają związek z przerwanymi jesienią ubiegłego roku pracami instytutu w tym miejscu

Pomnik w Emilcinie

45 lat temu w Emilcinie wylądowało UFO. Nawet jak Jankowi nie wierzyli, to się nie śmiali

Około godziny 5 nad ranem Jan Wolski jechał wozem konnym od strony Komaszyc Nowych w kierunku Emilcina. Zobaczył dwie dziwne postacie. Zabrały go na swój statek kosmiczny. O małej miejscowości w Lubelskiem usłyszała cała Polska.

Quiz z lubelskich legend. Łatwych pytań nie ma

Quiz z lubelskich legend. Łatwych pytań nie ma

Sprawdzamy wiedzę z zakresu legendarnego Lublin. Kto i o czym śnił pod dębem? Czemu łapa jest czarcia? Skąd wziął się kamień nieszczęścia?

Lublin. Obchody Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności. Zdjęcia
galeria

Lublin. Obchody Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności. Zdjęcia

Jeszcze kilka lat temu rocznicę zakończenia II wojny światowej obchodziliśmy innego dnia. Zmiana nastąpiła w 2015 roku.

Ze wzgórza Czwartek rozpościera się przepiękna panorama Lublina. Niestety, przez to jak wygląda teren dworca i jego okolica, nie jest ona wyeksponowana – mówi Michalina Zyga
Magazyn
galeria

Projektuje w Rzymie. Ma pomysł na Podzamcze

Lublinianka, Michalina Zyga, wybitnie uzdolniona architektka, która po skończeniu studiów na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej znalazła od razu pracę w pracowni architektonicznej w Rzymie w ubiegłym tygodniu odebrała prestiżowe wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie. Zgłoszono do niego jej pracę o zagospodarowaniu lubelskiego Podzamcza. Pomysł zrodził się w jej głowie dawno przed studiami, w codziennej drodze z przystanku autobusowego do Gimnazjum Nr 19 im. Józefa Czechowicza

Tegoroczny Szturm Twierdzy Zamość tradycyjnie rozpocznie się piątkowym, wieczornym przemarszem rekonstruktorów przez miasto.
19 maja 2023, 18:00
galeria

Kozacy znów ruszą na Twierdzę Zamość. To trzeba zobaczyć!

Na pewno 250, a może nawet 300 rekonstruktorów nie tylko z naszego regionu i całej Polski, ale też Czech, Słowacji i Węgier przyjedzie już niedługo do Zamościa, aby wziąć udział w jubileuszowym, 20. Szturmie Twierdzy Zamość. Z powodu sytuacji na Wschodzie w tym roku nie dotrą niestety grupy ukraińskie.

Moneta datowana na 81. rok przed naszą erą

Niezwykłe znalezisko w sadzie. Moneta, którą płacono w czasach przed Chrystusem

Srebrna moneta znaleziona w gminie Józefów nad Wisłą jest mniej więcej, wielkości naszej 50-cio groszówki. Stopień zużycia świadczy, że przeszła przez wiele rąk, kieszeni i sakiewek ale miała na to czas, wszak weszła do obiegu 2104 lata temu. Dzięki panu Krzysztofowi, amatorowi poszukiwań z wykrywaczem metali mamy większy zbiór rzymskich zabytków numizmatycznych

 (Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN)
galeria

Unikatowe zdjęcia ze starego Lublina. Zostały znalezione na strychu. Galeria

Unikatowa kolekcja zdjęć przedwojennego Lublina. To zbiór 2700 szklanych negatywów. Przetrwały dziesięciolecia, ukryte na strychu kamienicy przy Rynku 4.

Dawne pochody pierwszomajowe w Puławach. W kolorze. Zdjęcia
galeria

Dawne pochody pierwszomajowe w Puławach. W kolorze. Zdjęcia

Święto Pracy w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej było obchodzone nieco inaczej, niż dzisiaj. Pierwszego maja w całym kraju organizowane były paradne pochody. Nie inaczej było w Puławach, o czym świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Lublin stary i nowy. Zobacz niezwykłe fotokolaże
galeria

Lublin stary i nowy. Zobacz niezwykłe fotokolaże

Zobacz kolejne kolaże łączące stare i nowe zdjęcia tych samych miejsc. Ich autorem jest Patryk Pawluczuk.

Zamojska Lewica będzie walczyła o przywrócenie pamięci Róży Luksemburg
Zdjęcia
galeria

Zamojska Lewica będzie walczyła o przywrócenie pamięci Róży Luksemburg

Wielotysięczne pierwszomajowe pochody przeszły do historii wraz z PRL-em, ale 1 maja jako Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy pozostał. Członkowie i sympatycy Nowej Lewicy z Zamościa uczcili do święto.

1 maja w PRL. Zdjęcia z ostatniego pochodu w Lublinie
galeria

1 maja w PRL. Zdjęcia z ostatniego pochodu w Lublinie

Już tylko starsi pamiętają, że 1 maja było wielkim świętem w PRL. Z tej okazji sklepy były lepiej zaopatrzone, wyróżniający się pracownicy dostawali nagrody a w całej Polsce odbywały się pochody.

Remont kościoła p.w. Św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie
galeria

Dwa kościoły, zamek i pałac. Laur Konserwatorski 2023 przyznany. Zdjęcia

Znamy laureatów tegorocznej edycji konkursu „Laur Konserwatorski”. Z siedmiu kandydatów nagrodą wyróżniono cztery realizacje. Najpiękniej odnowione zabytki są w Krasnymstawie, Zamościu, Jastkowie i Białej Podlaskiej

Urszula Maria Radek (1934-2021)

Legenda „Solidarności” z tytułem Zasłużony dla Miasta Świdnik

Gdy zmarła, pisano o Niej: Coraz mniej takich Ludzi spotyka się na tym świecie. W czwartek powiększy się grono osób uhonorowanych tytułem „Zasłużony dla Miasta Świdnika”. Na wniosek grupy radnych zostanie on przyznany legendzie świdnickiej „Solidarności”, pani Urszuli Radek

Obecny stan parku w Leśnej Podlaskiej/

Park jest już zabytkiem. Teraz czas przywrócić jego świetność

Niszczejący od lat 90–tych park w Leśnej Podlaskiej (powiat bialski) znowu zacznie tętnić życiem. Niedawno teren został wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego, a władze gminy mają ambitne plany przywrócenia świetności tego miejsca.

Ciągnik wiedzie życie luksusowe, pracuje 20 minut wiosną i 20 minut na jesieni
galeria

Nie uwierzycie, że to PRL-owski ciągnik uratowany przed kasacją [zdjęcia]

Brawo, kawał ciężkiej roboty, efekt końcowy super. Fajna inicjatywa. Tak chwaleni są uczniowie Szkoły Branżowej I stopnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Karczmiskach, którzy kilka miesięcy pracowali przy renowacji starego ciągnika. Ursus C-325 wygląda lepiej niż gdy w 1962 roku zjeżdżał z taśmy produkcyjnej

Harcerze, żołnierze, strażacy i całe rodziny. Kolejny raz upamiętnili "Zaporę"
galeria

Harcerze, żołnierze, strażacy i całe rodziny. Kolejny raz upamiętnili "Zaporę"

Szli ścieżkami partyzanckimi i odwiedzali miejsca lokalnych bitew z czasów II wojny światowej. W sobotę wyruszył 10. Rajd majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

Na samym początku al.Lotników Polskich jest komenda policji. Niektórzy uważają, że to daleko

Policjant w centrum, czyli bliżej. Pomysł na powrót funkcjonariuszy

Będą społeczne konsultacje, żeby sprawdzić czy to dobry pomysł. Jest idea, żeby w centrum Świdnika powstał punkt przyjęć interesantów obsługiwany przez funkcjonariuszy policji. Prawie ćwierć wieku temu mundurowi wyprowadzili się do dawnego biurowca WSK. Może mieszkańcy by chcieli, żeby wrócili na dyżury?

Henio byłby dziś Henrykiem. Ludzie co roku piszą do niego listy. Zdjęcia
galeria

Henio byłby dziś Henrykiem. Ludzie co roku piszą do niego listy. Zdjęcia

Dziś miałby ok. 90 lat i z pewnością byłby chodzącą lekcją historii. Henio Żytomirski. Był radosnym sześciolatkiem, biegał i skakał a koledzy go uwielbiali. Gdy przyszła wojna, właśnie tego roku chłopiec miał iść pierwszy raz do szkoły.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium