Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Historia

Odczytywania świata zaczęło się w Dębicy
Magazyn

Odczytywania świata zaczęło się w Dębicy

Autor tego tekstu, znany bibliotekarz i dziennikarz lubelski, został zaproszony na oryginalną uroczystość aż pod Kołobrzeg: 10-lecie nadania Gminnej Bibliotece w Rymaniu imienia profesora Władysława Panasa. Na uroczystościach „chrztu biblioteki” w 2013 roku byli obecni rodzina, koledzy i nauczyciele z podstawówki do której uczęszczał profesor, oraz dzieci z gimnazjum w Rymaniu i z LO im. Mikołaja.

Wiktoria i Beata, wolontariuszki akcji „Żonkile”
film

Żonkile dla powstańców warszawskiego getta. Pierwsza taka akcja w Lublinie

Nie omijajcie wolontariuszy, których dziś spotkacie na ulicach Lublina. Dostaniecie od nich papierowe żonkile. Pierwszy raz poza Warszawą organizowana jest akcja upamiętniająca uczestników i uczestniczki powstania sprzed 80 lat.

Dotychczas odbyły się już trzy rekonstrukcje historyczne bitwy pod Zaborecznem. W ubiegłym roku GOK w Krynicach zorganizował wystawę zdjęć wykonanych podczas tych widowisk  m.in. przez członków Zamojskiej Grupy Fotograficznej – Grupy Twórczej.
23 kwietnia 2023, 11:00

Partyzanci kontra okupanci. Jak się bili pod Dzierążnią, Zaborecznem i w Róży?

Rocznica już minęła, ale uroczyście przypomniana zostanie za kilka dni. Będzie historyczna rekonstrukcja wydarzeń sprzed 80 lat, pokaz wojskowego sprzętu, a także grochówka dla wszystkich gości.

Członkowie Towarzystwa Nauki i Kultury Libra
Magazyn

Pasjonaci z lubelskiego. Od lat przybliżają lokalną historię

Tworzą je historycy, nauczyciele akademiccy, poeci, graficy, fotograficy, ludzie z uznanym dorobkiem naukowym i tworzący „po godzinach”. To Towarzystwo Nauki i Kultury „Libra” oraz jego radzyński oddział – Instytut Bronisława Szlubowskiego. Grupa pasjonatów, ludzi ciekawych świata od blisko dwóch dekad pokazuje, jak fascynująca potrafi być historia lokalna.

Uroczystość przed II LO

Lublin. Dąb Katyński posadzony przy II LO

Drzewo upamiętnia zamordowanego przez NKWD w 1940 roku żołnierza - wywiadowcę Konstantego Siemionowa.

Od 1953 roku na placyku między blokami ZOR "Zachód" stoi fontanna

Goły chłopiec w kominiarce. Zaskakujące losy lubelskiej fontanny

Kolejne podejście do uruchomienia oryginalnej fontanny w centrum Lublina. Woda przestała lecieć rybom z pysków, gdzieś tak pół wieku temu. – Jeśli miasto tego nie zrobi, wspólnoty mieszkaniowe z sąsiedztwa tym bardziej – oceniają osoby, które kilkanaście lat temu zajmowały się renowacją wodotrysku. Im się nie udało pokonać oporu i niechęci, o wodzie w fontannie wiedzą tylko z relacji.

Ludowe, dla rodzin, dla gospodyń, religijne, satyryczne. UMCS pokazuje wyjątkowe kalendarze

Ludowe, dla rodzin, dla gospodyń, religijne, satyryczne. UMCS pokazuje wyjątkowe kalendarze

XIX-wieczne kalendarze pokazuje muzeum Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Są tam oryginalne polskie wydawnictwa, które przeznaczone były m.in. dla rzemieślników, kobiet, rolników czy o zabarwieniu humorystycznym.

Ratował Żydów, pomagał najsłabszym. Stefan Sendłak ma swoją tablicę w Zamościu
galeria

Ratował Żydów, pomagał najsłabszym. Stefan Sendłak ma swoją tablicę w Zamościu

W piątek, 24 marca w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów w Zamościu oficjalnie odsłonięto tablicę poświęconą Stefanowi Sendłakowi.

Henryk Policzkiewicz z synami: Wacławem, Juliuszem i Janem oraz z bratem Kazimierzem

Lublin. Warsztaty dla rodzinnych archiwistów

Jutro warsztaty archiwalne dla rodzinnych archiwistów i kolekcjonerów. Będzie także okazja by posłuchać rodzinnej historii i zobaczyć archiwum osób związanych z Lublinem.

Lublin. O opiekunkach i dzieciach z żydowskiej ochronki nikt nie zapomni

Lublin. O opiekunkach i dzieciach z żydowskiej ochronki nikt nie zapomni

Począwszy od 2004 roku Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN" organizuje coroczny Marsz Pamięci o ofiarach zastrzelonych w marcu 1942 roku przez niemiecką policję bezpieczeństwa. Na terenie nieczynnej kopalni piasku na lubelskich Tatarach zastrzelono ponad 100 dzieci z żydowskiego sierocińca.

„Woźniak” i „Mordka” zostaną pochowani po latach. Ich szczątki znaleziono zakopane przez UB

„Woźniak” i „Mordka” zostaną pochowani po latach. Ich szczątki znaleziono zakopane przez UB

W Wólce Ratajskiej oraz Janowie Lubelskim rozpoczęły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe żołnierzy podziemia niepodległościowego: Józefa Kłysia ps. „Rejonowy”później "Woźniak" oraz jego podkomendnego Stefana Wojciechowskiego ps. „Mordka”.

Lublin. Misterium Światła i Ciemności dla ofiar Zagłady. Zdjęcia
galeria

Lublin. Misterium Światła i Ciemności dla ofiar Zagłady. Zdjęcia

16 marca uznaje się za początek akcji „Reinhardt”. Była to zagłada ludności żydowskiej na terenie Generalnego Gubernatorstwa.

Wtorkowe podpisanie umowy było bardzo uroczyste. Wzięli w nim udział nie tylko przedstawiciele władz powiatu i wykonawcy, ale również poseł Beata Strzałka, wicemarszałek województwa Michał Mulawa, również reprezentanci Stowarzyszenia Osuchy 44, projektanci i pracownicy Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.
galeria

Stara szkoła będzie muzeum partyzantów. Nowoczesnym jak Muzeum Powstania Warszawskiego

Półtora roku ma firma Romex z Jarosławia na Podkarpaciu na przebudowanie starej szkoły w Osuchach na potrzeby nowoczesnego, multimedialnego Muzeum Partyzantów Polskich. Umowa z wykonawcą została podpisana we wtorek.

Podążać za światłem z miejsca ciemności.  Rocznica likwidacji lubelskiego getta

Podążać za światłem z miejsca ciemności. Rocznica likwidacji lubelskiego getta

Światło podawane z rąk do rąk przemierzy trasę z Podzamcza aż na ul. Zimną, skąd odjeżdżały transporty z mieszkańcami miasta żydowskiego do obozu zagłady w Bełżcu. W czwartek mija kolejna rocznica likwidacji lubelskiego getta

Wojtek Cugowski, Marek Dyjak, Tomasz Spodyniuk, 2001. W Olsenie świetne koncerty były zawsze

"Olsen" w Radzyniu Podlaskim. Tam należało się pokazać

W pamięci wielu mieszkańców Radzynia Podlaskiego w wieku 40+ wciąż tkwi wspomnienie o pewnym wyjątkowym miejscu na miejskiej mapie barów. Choć to ostatnie słowo wydaje się nie oddawać w pełni specyfiki jedynego takiego „lokalu z duszą”.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Salwy, kwiaty, znicze  i apel w Puławach
galeria
film

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Salwy, kwiaty, znicze i apel w Puławach

Puławianie i w tym samorządowcy, harcerze, uczniowie lokalnych szkół, przedstawiciele środowisk patriotycznych i służb mundurowych wzięli udział w uroczystościach na część Żołnierzy Wyklętych. Obchodom towarzyszyła kompania Wojska Polskiego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości w Lublinie. Zdjęcia
galeria

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości w Lublinie. Zdjęcia

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jeszcze dziś koncert „Zakochane w Polsce”.

Część skweru położona bliżej Nadszańca nadal ma nosić imię Stefana Sendłaka.

W Zamościu jest skwer. Jeden, ale ma dwóch patronów, bo tak chcieli radni PiS

Jesienią zeszłego roku radni Zamościa niemal jednogłośnie zdecydowali o nazwaniu skweru przy ul. Partyzantów imieniem Stefana Sendłaka. Uchwała weszła w życie, a mimo tego ostatecznie teren podzielono na nowo i na jego części upamiętniono uczestników Powstania Zamojskiego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzisiaj specjalny dodatek Dziennika Wschodniego

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzisiaj specjalny dodatek Dziennika Wschodniego

Już jutro, 1 marca w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Dziennikowi Wschodniemu towarzyszyć będzie bezpłatny dodatek poświęcony pamięci bohaterów, których odwaga i męstwo były przemilczane przez kilkadziesiąt lat.

Historyczne fotografie z Zamościa odnalezione za oceanem. Teraz trafiły do strażaków

Historyczne fotografie z Zamościa odnalezione za oceanem. Teraz trafiły do strażaków

Te zdjęcia na pewno zostały wykonane w Zamościu. Nie wiadomo, w jakich okolicznościach trafiły za Atlantyk. Pewne jest, że odnalazły się na pchlim targu, zostały odkupione, a następnie podarowane lekarzowi z Zamościa. Teraz wzbogacają archiwum miejscowej komendy straży pożarnej.

Czyj przodek tu się bił? Identyfikacja rycerzy z bitwy pod Grunwaldem

Czyj przodek tu się bił? Identyfikacja rycerzy z bitwy pod Grunwaldem

Ekstremalnie trudne zadanie, ale nie niemożliwe. Naukowcy uważają, że nie można wykluczyć sytuacji, że uda się im zidentyfikować któregoś z przedstawicieli znanych rodów rycerskich z bitwy pod Grunwaldem.

Osiedle współcześnie

Biała Podlaska: Historia Orzechówka w albumie. Podziel się starymi zdjęciami

Osiedle Orzechówek doczeka się albumu historycznego na swój temat. Stowarzyszenie, które wpadło na ten pomył, chętnie przyjmie też archiwalne zdjęcia od mieszkańców.

Bardzo rzadkie znalezisko w lesie. Pochodzi z czasów Cesarstwa Rzymskiego

Bardzo rzadkie znalezisko w lesie. Pochodzi z czasów Cesarstwa Rzymskiego

W lesie w pobliżu Kaznowa Kolonii jedna z mieszkanek znalazła nietypowy przedmiot: żelazny grot z zadziorami. Gdy przyjrzeli mu się specjaliści z Lublina, stwierdzili, że może pochodzić nawet z 70 roku naszej ery. Był częścią oszczepu z czasów Cesarstwa Rzymskiego.

To najstarszy drewniany dom w Białej Podlaskiej. Wkrótce może zniknąć

Drewniany dom Serafinowiczów. Kawał historii do rozbiórki?

Chociaż niepozorny to jednak XVIII–wieczny budynek w centrum Białej Podlaskiej jest skarbnicą wiedzy historycznej. Potomek znanej kiedyś w mieście rodziny Serafinowiczów wystosował list otwarty w sprawie uratowania najstarszego drewnianego domu w mieście. Ale okazuje się, że może być już za późno, bo obecny właściciel chce go rozebrać.

"Tak dziś naród ukraiński wywożony jest na daleki wschód". Rocznica sowieckich zsyłek
galeria

"Tak dziś naród ukraiński wywożony jest na daleki wschód". Rocznica sowieckich zsyłek

W Lublinie odbyły się uroczystości upamiętniające masowe zsyłki Polaków przez władze Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium