Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Historia

7. Mila Pamięci Ofiar Komunizmu. "To ważne, by pamiętać zwłaszcza teraz"
zdjęcia
galeria

7. Mila Pamięci Ofiar Komunizmu. "To ważne, by pamiętać zwłaszcza teraz"

W Ogrodzie Saskim w Lublinie wystartowała „7. Mila Pamięci Ofiar Komunizmu”. Bieg jest symbolicznym uczczeniem 83. rocznicy napaści ZSRR na Polskę podczas II wojny światowej, która miała miejsce 17 września 1939 r.

Róg ulic Krakowskie Przedmieście i Kościuszki w Lublinie, fotografia zbombardowanego we wrześniu 1939 Lublina
Wideo
galeria
film

83 lata temu na Lublin spadły bomby. Zginęły setki mieszkańców

9 września 1939 r. niemieckie bomby burzące i zapalające zniszczyły kwartał Starego Miasta i wiele obiektów w centrum Lublina.

Kilkadziesiąt osób z wykrywaczami metalu przeczesywało pola w powiecie krasnostawskim

Tu śmigały muszkietowe kule. Na tropie bohaterów z 1864 roku, z powstania styczniowego

Przez hektary zaoranych pól przeszła tyraliera detektorystów. Znalezione kule muszkietowe i elementy uzbrojenia są dowodem potyczek, jakie w powiecie krasnostawskim stoczyli styczniowi powstańcy z rosyjskim wojskiem. W niedzielę zakończyła się akcja poszukiwawcza śladów zajść z 1864 roku. Mogli brać w niej udział wszyscy chętni

Pomnik Józefa Franczaka stanie w Świdniku jesienią

Pomnik Józefa Franczaka stanie w Świdniku jesienią

Popiersie ostatniego partyzanta polskiego podziemia niepodległościowego nabiera kształtów. Rzeźba pochodzącego z powiatu świdnickiego – z Kozic Górnych – Józefa Franczaka ps. „Lalek” ma stanąć w Świdniku pod koniec października.

83 lata od wybuchu II wojny światowej. Oddali hołd poległym żołnierzom [zdjęcia]
galeria

83 lata od wybuchu II wojny światowej. Oddali hołd poległym żołnierzom [zdjęcia]

1 września 1939 roku, wczesnym rankiem, niemiecka Trzecia Rzesza zbombardowała Wieluń, a następnie jej pancernik rozpoczął ostrzał Westerplatte. W tym roku mijają 83 lata od wydarzeń, który rozpoczęły II wojnę światową.

Aktualny stan gromadzenia pamiątek po wieloletniej działalności szkoły w Chodlu
galeria

Szkoła, która tak wiele znaczy dla mieszkańców. Wspomnień o niej nie ześlą na wygnanie

Najpierw walczyli o budynek, teraz martwią się losem pamiątek. Likwidowana z końcem sierpnia szkoła jest dla mieszkańców niezwykle ważnym miejscem i budzi wielkie emocje. Ale chyba wszystko dobrze się skończy, sentymenty zostają.

Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej upamiętnia zwycięską bitwę pod Komarowem. Tak wygląda
Zdjęcia
galeria
film

Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej upamiętnia zwycięską bitwę pod Komarowem. Tak wygląda

Doroczne obchody upamiętniające zwycięską dla Polaków bitwę z 1920 roku organizowane są przez Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem” we współpracy z zamojskim oddziałem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W tym roku były połączone z odsłonięciem Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Wolicy Śniatyckiej.

Sławne lublinianki. Zapisz się na spacer po Lublinie

Sławne lublinianki. Zapisz się na spacer po Lublinie

Na spacer śladami sławnych mieszkanek Lublina będzie można się wybrać w dwie wrześniowe niedziele.

Wielka feta w rocznicę wielkiej bitwy. Będzie inscenizacja z udziałem kilkuset koni i śmigłowce
galeria

Wielka feta w rocznicę wielkiej bitwy. Będzie inscenizacja z udziałem kilkuset koni i śmigłowce

Z udziałem m.in. szefa MON i ministra kultury, a także prezesa IPN, wielu innych gości, kawalerzystów z całej Polski oraz mieszkańców regionu odbędą się w ten weekend obchody 102. rocznicy Bitwy pod Komarowem. Kulminacyjnym punktem uroczystości będzie odsłonięcie na polu w Wolicy Śniatyckiej potężnego Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej.

Znaleziska archeologów

Radzyń Podlaski: Kieł wilka pod pałacem. Są też inne znaleziska

Pałac Potockich odzyskuje swój blask. A archeolodzy odkrywają w ziemi ciekawe znaleziska.

Stan przygotowań z połowy lipca
27 sierpnia 2022, 17:30

Lubelskie. W ten weekend odsłonią potężny pomnik

Dwa dni (27-28 sierpnia) potrwają tegoroczne obchody 102. rocznicy Bitwy pod Komarowem. Kulminacyjnym punktem uroczystości będzie odsłonięcie na polu w Wolicy Śniatyckiej potężnego Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej.

Pół setki poszukiwaczy pojawi się w następny weekend na polach Wielkopola. Wśród organizatorów jest mieszkający w okolicy Wiesław Antoniak, założyciel Stowarzyszenia Michalec 1864

W poszukiwaniu powstańczej potyczki. Każdy może szukać śladów po bitwie

Jeszcze do niedzieli trwają zapisy chętnych, którzy będą szukać śladów powstańczej potyczki z lutego 1864 roku. Organizatorzy szacują że pół setki pasjonatów historii przejdzie z wykrywaczami metali po polach Wielkopola i Zamostka

Kilkaset lat temu ktoś zamalował polichromie zdobiące ołtarz
galeria

Kolejne niespodziewane odkrycia w kościele w Lublinie

Kościół ewangelicki w Lublinie nie powiedział ostatniego słowa gdy chodzi o znaleziska i zagadki. Podczas renowacji ołtarza natrafiono na XVIII wieczne polichromie. Gdyby tego było mało, jest kilka warstw malarskich. Możliwe, że dwa pulchne aniołki, które teraz górują nad białym, surowym wnętrzem świątyni, namalowano w różnym czasie.

Tablicę sfinansował powiat bialski

Przywracają pamięć o Batalionach Chłopskich. "Tata byłby wzruszony"

Samorząd powiatu bialskiego przywraca pamięć o Batalionach Chłopskich. – Mój ojciec na pewno byłby tym wzruszony – przyznaje Anna Rosińska-Petruk z Międzyrzeca Podlaskiego.

Tak, według projektu, miał wyglądać budynek, który planowano zbudować w Wiosce Gotów w Masłomęczu

15 mln zł to o wiele za mało. Co z budową archeologicznego muzeum pod Hrubieszowem?

Najtańsza oferta była wyższa od zakładanego budżetu inwestycji aż o 6 mln zł. Najdroższa opiewała na prawie 10 milionów więcej, niż zamierzał wydać samorząd. Co będzie z budową nowoczesnego muzeum w Wiosce Gotów w Masłomęczu?

Nowy pomnik stanie przy ul. Czworobok w miejscu rozebranego niedawno monumentu przedstawiającego polskich i sowieckich żołnierzy.

Wkrótce pokażą nowy pomnik "Rzeczpospolitej Włodawskiej"

Do końca maja przyszłego roku ma być gotowy pomnik upamiętniający tzw. Rzeczpospolitą Włodawską.

Nowy mural w Lublinie. Panorama dla powstańca

Nowy mural w Lublinie. Panorama dla powstańca

Na początku września zostanie oficjalnie odsłonięty mural, który powstaje na jednym z bloków przy ul. Wiercieńskiego. Pomysłodawcy upamiętniają w ten sposób powstańców styczniowych

Postępowanie w sprawie wpisania rzeźby do rejestru zabytków zostało wszczęte w maju. Konserwatorzy odwiedzili nekropolię wraz z proboszczem prawosławnej parafii

Jezus Chrystus zabytkowy. Nie ma dłoni, będzie bardziej chroniony

Ta rzeźba wyszła spod dłuta Konstantego Hegla, autora m.in. pomnika Syrenki na Starym Mieście w Warszawie czy nagrobka Aleksandry i Stanisława Kostki Potockich w Wilanowie. Jego Jezus Chrystus z 1862 roku stoi i niszczeje na cmentarzu prawosławnym w Poturzynie (gm. Telatyn). Los rzeźby powinien się zmienić.

– Jeszcze za cara chłopi mieli prawo wypasać bydło na pańskich łąkach, a z lasu mieli dostawać konkretne ilości surowca tartacznego, żerdzi, drewna opałowego, a według potrzeb pobierać piasek i glinę. Zasada była taka, że to miało służyć do utrzymania albo naprawy budynków – opowiada Jan Pacyk
Magazyn

Carski ukaz i wydawanie serwitutów, czyli drewna. Przywilej z XIX wieku jest teraz na wagę złota

Polska zdążyła wyjść spod zaborów, odzyskać w 1918 roku niepodległość, przetrwać II wojnę światową, a później czasy PRL i stan wojenny, by wreszcie dojść do demokracji, a pod Biłgorajem ludzie nadal mają korzyści z ukazu wydanego przez... cara Rosji w 1864 roku.

Złożenie kwiatów na śródokręciu ORP "Błyskawica" pod tablicą z nazwiskami tragicznie zmarłymi marynarzami.
galeria

Minęło 55 lat od tragedii, która zabrała życie siedmiu osób. Na ORP "Błyskawica" służyli marynarze z woj. lubelskiego [zdjęcia]

Siedmiu marynarzy zginęło w wybuchu na pokładzie niszczyciela ORP „Błyskawica” w 1967 roku. W tym samym czasie na okręcie służyły także osoby z woj. lubelskiego, które próbowały ich ratować. 9 sierpnia minęła 55. rocznica tych wydarzeń, a oficjalne uroczystości odbyły się w Gdyni

Tomaszów Lubelski. Szlakiem Marszałka Piłsudskiego. Otwarcie ścieżki edukacyjnej
14 sierpnia 2022, 12:30

Tomaszów Lubelski. Szlakiem Marszałka Piłsudskiego. Otwarcie ścieżki edukacyjnej

Marszałek Józef Piłsudski był w Tomaszowie Lubelskim dwukrotnie: w 1901 i 1921 roku. Ten drugi pobyt i związane z nim zdarzenia upamiętniać ma ścieżka edukacyjno-historyczna, które zostanie oficjalnie otwarta w niedzielę.

Oddali hołd tym, którzy zginęli na Majdanku. Ceremonia Pamięci podczas Lubliner Festival 2022
Zdjęcia
galeria

Oddali hołd tym, którzy zginęli na Majdanku. Ceremonia Pamięci podczas Lubliner Festival 2022

Szacuje się, że w latach 1941-44 w obozie koncentracyjnym na Majdanku życie straciło około 80 tys. osób, z czego zdecydowaną większość - ok. 59 tys. - stanowili Żydzi. Tradycją trwającego obecnie 3. Lubliner Festivalu jest tzw. Ceremonia Pamięci. W piątek upamiętniono wszystkich tych, którzy stracili życie w strasznych warunkach

Przez kilka tygodni w Chodliku pracowali studenci Wydziału Archeologii UAM, Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Gdańskiiego
galeria

Wykopują skarby i chcą stworzyć stację badawczą. Liczą nie tylko na wsparcie duchów przodków, ale i sponsorów

Archeolodzy w Chodliku byli wcześniej, niż mieszkańcy w czynie społecznym postawili sobie szkołę. Uczniów nie ma w budynku już ze dwadzieścia lat, a naukowcy pracują tu nadal. Jest pomysł, że stworzyć w Chodliku stację badawczą z częścią muzealną i noclegową. – Łatwiej znaleźć wczesnośredniowieczny dom zmarłych niż pieniądze na nasze przedsięwzięcie – ironizują archeolodzy

Lublin. Bliźniak sławnego wazonu wrócił na miejsce

Lublin. Bliźniak sławnego wazonu wrócił na miejsce

Wazony z elewacji kościoła ewangelickiego to jedne ze sławniejszych detali architektonicznych w mieście. O kamiennych ozdobach było głośno, gdy się okazało, że w jednej znaleziono list zostawiony tam 144 lata wcześniej. Drugi wazon był pusty i właśnie wrócił na miejsce.

Napis „Solidarność żyje” na bloku przy ul. Wajdeloty 20 odkryli robotnicy, którzy zdzierali starą elewację

Lublin. Czy "Solidarność żyje" zniknie pod styropianem?

IPN w Lublinie rozpoczął poszukiwania autora napisu „Solidarność żyje!” Instytut chce też, by hasło namalowane na ścianie bloku przy Wajdeloty 20 w Lublinie nie zostało zasłonięte elewacją. Ale tu akurat może pojawić się problem, bo spółdzielnia LSM już rozpoczęła ocieplanie tego budynku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium