Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Historia

Lublin. W tym wąwozie rozstrzelano ponad 500 osób
galeria

Lublin. W tym wąwozie rozstrzelano ponad 500 osób

W 82. rocznicę egzekucji w wąwozie na lubelskich Rurach Jezuickich odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia, jakie miały miejsce od 29 czerwca do 15 sierpnia 1940 roku. W wąwozie zostało rozstrzelanych ponad 500 osób, głównie lubelskiej inteligencji.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady [zdjęcia]
galeria

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady [zdjęcia]

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady obchodzony jest 14 czerwca. Do jego obchodów dołączyło również Państwowe Muzeum na Majdanku.

Prace archeologiczne były prowadzone przez około dwa tygodnie

Podczas prac przy budowie szpitala znaleziono ludzkie kości. To byli żołnierze, tylko jacy?

Na razie nie można wykluczyć ani żołnierzy walczących podczas I, ani tych z II wojny światowej. Szkielety ludzkie, odkryte podczas prac przy szpitalu powiatowym w Kraśniku, gdzie w przeszłości mieściły się koszary 24. Pułku Ułanów, muszą być poddane jeszcze analizie antropologicznej, bo archeolodzy zakończyli już swoje prace na miejscu znaleziska.

Po spotkaniu z córkami Róży i Jana Zamoyskich był czas na autografy, chwilę rozmowy i wspólne zdjęcia

Róża i Jan Zamoyscy wpadali do córki na prywatkę. Mają swoją tablicę w Alei Sław

Jan Zamoyski uwielbiał kobiety, ale kochał wyłącznie swoją żonę. Był wspaniałym ojcem dla córek, ale o polityce rozmawiał wyłącznie z... synem. Róża Zamoyska w mrocznych czasach PRL stworzyła ciepły, pełen miłości dom i wychowała dzieci tak, by nie skazić ich nienawiścią ani do systemu, który na 8 lat zamknął jej męża w więzieniu, ani do winnych temu ludzi.

Remontowane wnętrze dawnej cerkwi, z miejscem, gdzie było ukryte przejście

Lubelskie. Tajemnicze znalezisko w murze

Zagadka goni zagadkę. Po ostatnich znaleziskach na dachach kościołów, teraz tajemnicza wnęka w chełmskim muzeum. W czasie remontu dawnej kaplicy odsłonięto wejście do schowka z zaskakującą zawartością

Tablicę odsłaniali dzisiaj: Elżbieta Daszewska, Maria Róża Ponińska, Gabriela Bogusławska i Agnieszka Rożnowska oraz ich brat, były prezydent Zamościa, Marcin Zamoyski
galeria

Wszystkie dzieci ordynata na odsłonięciu tablicy Róży i Jana Zamoyskich [zdjęcia]

Umiejscowiona została już jakiś czas wcześniej, ale od dzisiaj oficjalnie w Zamojskiej Alei Sław jest nowa tablica. Upamiętnia Jana Zamoyskiego, ostatniego, XVI ordynata i jego żonę Różę. W uroczystości wzięły udział ich wszystkie dzieci.

Archiwa szeroko otwarte. W czwartek dzień otwarty

Archiwa szeroko otwarte. W czwartek dzień otwarty

W czwartek Międzynarodowy Dzień Archiwów.

Tak wyglądała SP 29 w 1971 roku. Pozdrawiam wszystkich, którym na widok tych murów wilgotnieją oczy a serce bije szybciej – napisał autor archiwalnej fotografii

Urodziny u „Mickiewicza”. Szkoła na LSM ma 60 lat. Będzie świętowanie

Dyrekcja podstawówki żartuje, że gdyby placówka chciała zaprosić wszystkich swoich absolwentów i pracowników, to by był potrzebny stadiom Areny. To bardzo prawdopodobne, bo były czasy gdy w „29” uczyło się 1400 uczniów!

Róża i Jan Zamoyscy w Alei Sław. Będą wszystkie dzieci ostatniego ordynata
10 czerwca 2022, 16:00

Róża i Jan Zamoyscy w Alei Sław. Będą wszystkie dzieci ostatniego ordynata

To będzie wyjątkowe wydarzenie. W piątek 10 czerwca w bruku ulicy Grodzkiej na Starym Mieście w Zamościu pojawi się kolejna tablica. W Alei Sław uhonorowani zostaną ostatni ordynat Jan Zamoyski i jego żona Róża. Uroczystości z tej okazji planowane są na dwa dni.

Moment otwierania "kapsuły czasu" z kościoła ewangelickiego w Lublinie
galeria

Jaki sekret skrywała butelka po piwie sprzed 144 lat? Znaleziono ją przypadkiem w Lublinie

144 lata czekał na przeczytanie dokument jaki zostawili ówcześni zwierzchnicy i parafianie kościoła ewangelickiego w Lublinie. W butelce po piwie, którą znaleziono w wazonie na elewacji świątyni, schowali pismo sygnowane XVIII-wieczną pieczęcią, pamiętającą początki istnienia lubelskiej parafii.

Oprócz informacji o butelce, konserwatorzy mieli dla proboszcza drugą wiadomość, że wazonu z tajemniczą przesyłką z przeszłości nie da się uratować.

Co chciał powiedzieć tajemniczy piwosz? Zagadka butelki z dachu kościoła do rozwiązania

W piątek powinno się wyjaśnić, co jest w butelce znalezionej w jednym z kamiennych wazonów stojących na kościele ewangelickim w centrum miasta. Zakurzona flaszka po piwie zapewne tkwiła tam od początku XIX wieku. Pierwsza próba jej otwarcia się nie powiodła.

Ulicami Lublina przeszedł marsz poświęcony rotmistrzowi Pileckiemu
zdjęcia
galeria

Ulicami Lublina przeszedł marsz poświęcony rotmistrzowi Pileckiemu

Pochód rozpoczął się na placu Wolności, a jego uczestnicy przeszli na zamkowy dziedziniec. Marsz to sposób uczczenia rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego.

Kościół św. Jakuba Większego Apostoła przy ul. Głuskiej 145 w Lublinie po renowacji nagrodzonej Laurem Konserwatorskim 2022
Zdjęcia
galeria

Tak powinno remontować się zabytki. Te miejsca dostały Laur Konserwatorski 2022

Przedszkolaki siedzące na oryginalnym XIX-wiecznym parkiecie? Tak teraz jest w bibliotece gminnej w Rybczewicach, mieszczącej się w dawnej ziemiańskiej siedzibie. Gmina wyremontowała dwór tak dobrze, że właśnie został wyróżniony Laurem Konserwatorskim. Nagród jest więcej.

Podejmując decyzję o usunięciu nagrania „Czerwonej kaliny” z sieci, dyrektor ZDK wydał oświadczenie, w którym zapewnił, że robi to ze względu na „tworzące się (niejednokrotnie głębokie) podziały w interpretacji klipu”

Młodzież z Polski i Ukrainy propagowała banderyzm? Prokuratura: "Czerwona kalina" to nie przestępstwo

Według Wołyniaków, pracownicy Zamojskiego Domu Kultury, nagrywając i publikując teledysk do piosenki „Czerwona kalina”, propagowali banderyzm. Stąd doniesienie do prokuratury. Ale śledczy w ogóle tą sprawą się nie zajmą, bo w klipie nie dopatrzono się przestępstwa.

Wydawnictwo dumnie zaprezentowali podczas konferencji prasowej starosta Stanisław Grześko, prezydent Andrzej Wnuk i st. bryg. Jacek Sobczyński, komendant miejski PSP w Zamościu.

140 lat walki z ogniem minęło. Strażacy napisali o tym książkę i szykują imprezę

Od tego, jak farmaceuta Karol Kłossowski założył Towarzystwo Ogniowe zaczyna się 140-letnia historia straży pożarnej w Zamościu. Została właśnie spisana i wydana. Autorami są strażacy, którzy swój wyjątkowy jubileusz będą świętować w tym tygodniu.

Zlecenie na renowację rzeźby przyjął w zeszłym roku Łukasz Bulewicz

Michał Archanioł jak nowy. I wróci na swoje miejsce w Zamościu

To będzie ważne wydarzenie. Bo rzeźba, która kilkaset lat temu zdobiła Bramę Szczebrzeską w Zamościu, a później przez lata niszczała na prywatnej posesji, została za samorządowe pieniądze odnowiona, a za kilka dni wróci na swoje pierwotne miejsce.

Pomnik w centrum Włodawy musi zniknąć? Mieszkańcy powiedzieli czego chcą

Pomnik w centrum Włodawy musi zniknąć? Mieszkańcy powiedzieli czego chcą

Mieszkańcy nie chcą pomnika „walk i męczeństwa żołnierzy polskich i sowieckich” w centrum miasta. Tak wynika z przeprowadzonej przez magistrat ankiety. Decyzja w sprawie przyszłości monumentu ma zapaść w najbliższych dniach

Pali się, moja panno! Na pewno nie w tej izbie w Bełżycach
Zdjęcia
galeria

Pali się, moja panno! Na pewno nie w tej izbie w Bełżycach

W naszym województwie nie ma wielu takich miejsc, co podkreśla wyjątkowość bełżyckiej Izby Pożarniczej – ocenia Barbara Stolarz, zastępca Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Róża i Jan Zamoyscy w dniu swoich zaręczyn.

Ostatni ordynat i jego żona w Zamojskiej Alei Sław

Róża i Jan Zamoyscy herbu Jelita – taki napis znajdzie się na kolejnej, piętnastej już tablicy wmurowanej w nawierzchnię ulicy Grodzkiej na Starym Mieście w Zamościu, gdzie funkcjonuje Zamojska Aleja Sław.

Z tych książek ukraińskie dzieci mają sie uczyć historii Polski

Z tych książek ukraińskie dzieci mają sie uczyć historii Polski

120 stron, 150 ilustracji i 20 map – tak w liczbach prezentuje się „Przewodnik po historii Polski 966-2016”. Wydawnictwo IPN trafia właśnie do polskich szkół. I do ukraińskich uczniów.

Archeolodzy prześwietlili wzgórze w Nałęczowie. Mógł tu być grodek z fosą

Archeolodzy prześwietlili wzgórze w Nałęczowie. Mógł tu być grodek z fosą

Przy okazji rewitalizacji Góry Poniatowskiego, wzniesieniu przyjrzeli się archeolodzy. Badacze uważają, że na szczycie „Poniatówki” w przeszłości mógł istnieć gród z XII wieku oraz dawny piec do wypalania gliny

Porytowe Wzgórze to miejsce jednej z największych bitew partyzanckich okresu II wojny światowej. 9-14 czerwca 1944 roku z hitlerowskimi żołnierzami walczyli partyzanci polscy i radzieccy. Pomnik dłuta Bronisława Chromego przedstawia pięciu biegnących partyzantów, pomiędzy którymi wybucha granat
sonda

Gwiazda, sierp i młot na pomniku. Nie każdemu to przeszkadza i chcą przy nim świętować

Tegoroczne obchody bitwy na Porytowym Wzgórzu odbędą się w innym miejscu niż zazwyczaj. Powód? Na upamiętniającym to wydarzenie pomniku znajdują się gwiazda radziecka, sierp i młot. – Nie wyobrażam sobie dziś świętowania w takich okolicznościach – tłumaczy starosta janowski.

Puszno Skokowskie, odsłonięcie pomnika na cmentarzu

Nieopodal gruszy stał kiedyś dom. Niemcy zabili całą rodzinę

Podobno ich ostrzegali, że czekają na nich Niemcy. Wracali z jarmarku i mówili, że co tam Niemcy mogą do nich mieć. Mieli. 80 lat później, lokalna społeczność upamiętniła rodzinę Wojciecha Zawadzkiego zamordowaną za pomaganie Żydom. W Pusznie Skokowskim miejsce po spalonym wówczas gospodarstwie do dziś jest puste. Rośnie jeszcze grusza, pod którą leżały ciała zabitych.

Pomnik powstał w drugiej połowie lat 60. ubiegłego wieku i od dawna dzielił mieszkańców
galeria

Pomnik z żołnierzami czeka na wyrok. Zdecydują sami mieszkańcy

Mieszkańcy Włodawy zdecydują o losach wywołującego kontrowersje pomnika na Czworoboku. Do 16 maja mogą wyrazić swoje zdanie w specjalnej ankiecie.

Dla jednych te fotografie to piękne miraże, dla innych oszustwo. Sztukmistrz z kolodionu
Magazyn
galeria

Dla jednych te fotografie to piękne miraże, dla innych oszustwo. Sztukmistrz z kolodionu

Próbujemy cofnąć się w czasie. Z pomocą żyjących ludzi, kostiumów i rekwizytów przenieść się w tamten czas. Jedni sądzą, że to piękne miraże, inni, że to „oszustwo”. Dużo radość sprawia nam dobieranie „fizyczności” portretowanych osób do tematyki zdjęć. Ludzie sprzed wieków wyglądali zupełnie inaczej – rozmowa z Tomaszem Wójcickim „Sweetkiem”, grafikiem, mistrzem szlachetnych technik fotograficznych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium