Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
480 lat temu, 19 marca 1542 roku na świat przyszedł Jan Zamoyski, późniejszy kanclerz i hetman wielki koronny, założyciel Zamościa i Akademii Zamojskiej. Rocznicę jego urodzin uczczono konferencją naukową.
Dokładnie 80 lat minęło, od kiedy Niemcy rozpoczęli Akcję "Reinhardt" – likwidowali getta i wymordowali ludność żydowską. Oficjalne obchody tej rocznicy rozpoczęły się w Lublinie w środę
Dziś z al. Tysiąclecia na ul. Zimną przejdzie młodzież oraz potomkowie rodzin ofiar Akcji „Reinhardt”. Pokonanie z lampionami Szlaku Pamięci „Droga na Umschlagplatz” będzie jedną z form upamiętnienia wydarzeń z marca 1942 roku
Kolej sprzętu już nie wykorzystuje, ale zamiast na śmietnik, przekazuje go do organizacji popularyzujących historię. Prochownia Terespol wzbogaciła się tym sposobem w aparaty blokowe.
– Ich śmierć była tragiczna i przedwczesna – mówi Danuta Stasiak-Lipowska z Warszawy. Szuka informacji o członkach swojej rodziny, Teodorze i Halinie Sokaczach, którzy w czasie wojny przyjechali do Białej Podlaskiej. Muzeum Południowego Podlasia włączyło się do poszukiwań.
Jak budynek po areszcie Gestapo i Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Radzyniu Podlaskim widzą przedszkolaki? Takie pytanie, w ramach „edukacji patriotycznej” zadali dzieciom organizatorzy konkursu plastycznego. Rodzice nie kryją oburzenia.
1 marca czcimy pamięć po żołnierzach wyklętych. Były wieńce składane pod pomnikami, a na popołudnie zapowiadany jest w Lublinie marsz.
W niedzielę do Parchatki koło Puław przyjechała ekipa programu telewizyjnego „Było, nie minęło”. Z pomocą dawnych rycin i georadaru podjęto próbę odszukania pozostałości historycznego ogrodu ks. Izabeli Czartoryskiej. W szczególności: fragmentów ufundowanego przez nią obelisku,
Rozmowa z Katarzyną Utracką, zastępcą kierownika Działu Historycznego Muzeum Powstania Warszawskiego.
Jest pomysł, by figura Matki Boskiej, która zniknęła ze skarpy na Kalinowszczyźnie w Lublinie, wróciła na miejsce. Parafia, która przechowuje figurę, popiera ideę. Jest tylko problem, kto sfinansuje renowację statui i rzeźby. Proboszcz uważa, że Matka Boska jest własnością miasta. Innego zdania jest miasto.
Gdy w 1942 roku powstawała Armia Krajowa, młody Bogdan Marian Walas dopiero wchodził w dorosłe życie. Szeregi największej podziemnej formacji wojskowej w Europie zasilił rok później. W poniedziałek, już w wieku 98 lat, na pl. Litewskim w Lublinie wspominał tamte dni. Wciąż w mundurze, i wciąż z werwą.
Pani Wanda świętuje 100. urodziny. Została odznaczona medalem Zasłużony dla Miasta Lublin.
Po mszy św. w intencji Polaków zmarłych i pomordowanych na zesłaniu odprawionej w kościele pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej uczestnicy uroczystości przeszli w asyście pocztów sztandarowych przed pomnik Matki Sybiraczki.
W Świdniku rozpoczęły się obchody 40. rocznicy wydarzeń, które przeszły do historii pod nazwą „Świdnickie spacery”.
Władze miasta nazywają kamienicę przy ulicy Krótkiej 1 „straszydłem” i chwalą się planami inwestycyjnymi, które zakładają m.in. rozbiórkę budynku. Tymczasem, okazuje się, że toczy się postępowanie administracyjne o zwrot dawnym właścicielom tej wywłaszczonej kiedyś nieruchomości.
Rozdzielone ponad 80 lat temu, siostry Krystyna i Halina dopiero niedawno dowiedziały się o swoim istnieniu i żydowskim pochodzeniu. Teraz, rodzina szuka informacji o przodkach i krewnych. Niewykluczone, że również z województwa lubelskiego.
W kabinie jest zamocowany aparat telefoniczny. Zadzwonić jednak nigdzie się nie da. Będzie można za to posłuchać ciekawych opowieści. Pierwsza w Lubelskiem budka „nietelefoniczna” zostanie oficjalnie otwarta za kilka dni w Trawnikach (powiat świdnicki). Druga stanie w oddalonych o ok. 15 km Piaskach. Zostanie ustawiona wiosną.
Józef Dechnik urodził się 112 lat temu, nie żyje od blisko 40., a nadal budzi emocje. Środowiska lewicowe szykują apel do wojewody lubelskiego, bo chcą przywrócenia usuniętego z Biłgoraja pomnika I sekretarza KW PZPR. Uważają, że zasługi dawnego partyjnego działacza dla powojennego rozwoju tego miasta są tak istotne, że nie wolno o nich zapominać.
Dzisiaj minęło dokładnie 159 lat od wybuchu Powstania Styczniowego. W tym ogólnokrajowym zrywie przeciwko Imperium Rosyjskiemu wzięło udział ponad 200 tysięcy powstańców. O tym historycznym wydarzeniu pamiętano także w naszym regionie.
Na piątek zaplanowano Obchody 159. rocznicy zwycięskiej bitwy o Kodeń. Po tym apelu wojewody program imprezy został zmieniony.
W pierwszym momencie myślałam, że to obraz – komplementują internauci fotografie, na których dwie kobiety i dwóch mężczyzn prezentują się jak magnateria kilkaset lat temu. Skojarzenie z malarstwem jest jak najbardziej słuszne. Autorka kostiumów inspirowała się portretami historycznych postaci związanych z Zamościem. Nawet trumiennymi
Kolejny budynek został wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego. To modernistyczna willa przy ul. Ogrodowej 8a. Od teraz kolejni właściciele budynku będą musieli zachować nie tylko jej wygląd zewnętrzny, ale również wystrój.
Puławscy działacze Ruchu Narodowego chcieliby zmienić patrona jednej z ulic. Zamiast Waryńskiego na tabliczkach widzą Dmowskiego. Fakt, że Waryński mieszkał i uczył się w Puławach, lokalni narodowcy uważają za nieważny.
Kolejne dni obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Z tej okazji w Tarnogrodzie odbywały się uroczystości regionalne.
Na briefingu prasowym, w otoczeniu obwieszonej biało-czerwonymi bombkami choinki, dyrektor IPN przedstawił nowego szefa lubelskiego oddziału instytutu. To miejski radny PiS i jeden z dyżurnych ekspertów „Wiadomości” TVP.