Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
ROZMOWA z dr. Andrzejem Gładyszem, historykiem i muzykologiem z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
Jedno z nielicznych prywatnych muzeów w Polsce i pierwsze w województwie lubelskim muzeum bez siedziby. Mowa o Muzeum Znaki Czasu założonym z pasji do historii.
ROZMOWA z dr hab. Markiem Siomą, prof. UMCS z Katedry Metodologii i Badań nad XX-XXI wiekiem
Pradziadek brał udział w bitwie pod Komarowem, gdzie został ranny. Pamięć o mężczyźnie i jego walce o wolną Polskę jest tak ważna dla jego potomków, że kultywują ułańskie tradycje
Defilada wojskowa na pl. Litewskim oraz internetowy koncert patriotyczny znalazły się w tegorocznym programie obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada
Rozmowa z dr. Robertem Derewendą, z Katedry Źródłoznawstwa, Archiwistyki i Dydaktyki Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
103 km liczy trasa rajdu rowerowego w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Rajd wystartuje w czwartek o godz. 9 z Mostu Kultury przy ul. Zamojskiej. Może w nim wziąć udział każdy, kto ma rower i pewność, że jest w stanie pokonać taki dystans.
W nocy z 6 na 7 listopada 1918 roku w Lublinie powstał Tymczasowy Rząd Ludowy z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Jak bardzo miasto zmieniło się od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości? Czy wciąż oglądać możemy miejsca związane z tamtymi wydarzeniami?
Przed odłamkami pocisków lub skutkami zrzucenia bomby atomowej miała dawać schronienie budowla, która wkrótce będzie wpisana na listę zabytków Lublina. Szczelina przeciwlotnicza przy ul. Krochmalnej jest jedynym takim obiektem w mieście.
Jeszcze w latach 70. babcie mówiły pannom, które szły na zabawę do Nabroża: „Tylko nie wracajcie koło cmentarza, bo tam nieboszczyki chadzają” – Rozmowa z Robertem Horbaczewskim, autorem książki „W pańskim Sadzie. Opowieści tyszowieckie”.
Trwa zbiórka eksponatów, które znajdą się w kraśnickiej Izbie Pamięci, w przebudowanej i wyremontowanej kamienicy przy ul. Kościuszki 26
W listopadzie ruszą nowe poszukiwania ofiar masowych zbrodni na górkach czechowskich w Lublinie. Wczoraj poznaliśmy tzw. raport Ostrzyńskiego, który – jak przyznaje Instytut Pamięci Narodowej – dostarcza wiele wiedzy o dramacie sprzed lat.
Historia Twierdzy Brzeskiej i jazda rowerem w jednym. To projekt VeloFort, który Polacy przygotowali wspólnie ze stroną białoruską. W ten sposób powstała aplikacja mobilna z trasą rowerową.
W tym tygodniu planowane jest podpisanie aktu notarialnego i gmina Hrubieszów będzie właścicielką kilku hektarów pola. Działka w Gródku nie jest potrzebna pod żadną inwestycję. To inwestycja w naukę. Od wielu lat trwają tu badania archeologiczne. Specjaliści szacują, że jeszcze kilka pokoleń naukowców będzie miało co robić. Skarpa nad Bugiem to niezwykłe miejsce.
Pochodzącemu z 1930 roku domu grozi rozbiórka. To jeden z nielicznych, zachowanych do dzisiaj budynków z tego okresu w Puławach. Żeby go ochronić, lokalne stowarzyszenie „Puławianie” wystąpiło o wpisanie nieruchomości do rejestru zabytków.
„Do złotego medalu zabrakło niewiele” – mogli powiedzieć kibice i działacze Motoru Lublin po tym, jak zespół wywalczył ostatnio upragniony medal Drużynowych Mistrzostw Polski. Dokładnie takie same odczucia sympatycy „czarnego sportu” mogli mieć 30 lat temu, kiedy lublinianie również sięgnęli po srebro – pierwsze w historii dla swojego miasta.
Na razie jest krzyż pojednania i latarnia umarłych. W planach jest budowa kopii średniowiecznego dworu obronnego z wieżą na kopcu, domów i warsztatów rzemieślniczych oraz oprowadzanie gości w strojach z epoki. Na pograniczu Lublina i Dąbrowicy powstaje średniowieczny skansen.
Minęło niemal 79 lat, bez jednego dnia, od momentu rozpoczęcia likwidacji getta w Zamościu. Dzisiaj spotkali się uczestnicy rocznicowych obchodów, którzy wzięli udział w „Marszu pamięci dla naszych Sąsiadów”
Nie zachowała się żadna fotografia z 16 października 1942 roku, dnia, kiedy cała dzielnica żydowska została otoczona gęstym kordonem niemieckich oddziałów. Zaczęła się likwidacja getta. W przeddzień rocznicy tych wydarzeń, przez miasto przejdzie marsz pamięci.
Trwają przygotowania do uczczenia 130. rocznicy urodzin Janusza Wincentego Petera. Lekarza i regionalisty, którego postać zna całe miasto i okolica. – Czasami się zastanawiamy jak to możliwe, że na to wszystko znajdował czas – mówi kuratorka wystawy poświęconej Peterowi.
Mało kto wie, że pułkownik pilot Zdzisław Krasnodębski, twórca Dywizjonu 303, urodził się w Woli Osowińskiej. Władze gminy Borki wraz z fundacją My Słowianie chcą przypomnieć o tym bohaterze. Szykują film.
Błogosławiony ksiądz Emilian Kowcz nazwany został „proboszczem Majdanka”. Jego pomnik stanął przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ulicą Cmentarną.
Niemiecki artysta Christian Kasners podąża śladem archiwalnych zdjęć swojego dziadka. Niedawno dotarł do Kaliłowa, gdzie w czasie II Wojny Światowej Niemcy stworzyli obóz jeniecki. Ta historia przypomina scenariusz filmowy, ale nim nie jest.
Władze Radzynia Podlaskiego zapraszają na odsłonięcie patriotycznego muralu. Podczas remontu elewacji budynku dawnego aresztu Gestapo i UB dokonano kolejnego odkrycia.
Tadeusz Adamski stoi przed stołem pełnym fotosów i plakatów. Na jednym z nich gokart prowadzi paradę motocykli. Inne zaprasza na uliczne zawody w Lublinie. Na zdjęciach młodzi uśmiechnięci ludzie stoją przy swoich maszynach. Aż dziw, jak szybko zleciało ponad 60 lat współpracy z Automobilklubem Lubelskim. Mimo „80” na liczniku, pan Tadeusz pamięta każdy rajd i wyścig.