Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Warszawa. To lekcja odwagi, oddania ojczyźnie i dowód ogromnej tęsknoty za wolnością. Jak co roku, 1 sierpnia od warszawskich powstańców uczymy się tego, co w życiu najważniejsze. Walcząc o wszystko, nie zawahali się zaryzykować wszystkiego. W stolicy trwają uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
W niedzielę obchodzić będziemy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oraz 77. rocznicę Akcji "Burza" na Lubelszczyźnie. Poniżej przedstawiamy program uroczystości w Lublinie
W niedzielę będziemy obchodzić 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i akcji „Burza” na Lubelszczyźnie.
Zaskoczenie i dezaprobata, że komuś taki pomysł przyszedł do głowy – Towarzystwo Przyjaciół Puław reaguje na artykuł Dziennika Wschodniego o sprawie przenosin stołu związanego Józefem Piłsudskim z Pałacu Czartoryskich w Puławach do Muzeum w Sulejówku.
Powstanie katalog numizmatyczny z naukowym opracowaniem zespołu monet odkrytych w kazimierskiej Farze, wystawa prezentująca całość znaleziska oraz blok zajęć edukacyjnych towarzyszących wystawie.
77 lat temu zlikwidowano niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny na Majdanku. Tego samego dnia Niemcy zamordowali więźniów przetrzymywanych na Zamku.
Stół, przy którym, będąc w Puławach, marszałek Józef Piłsudski planował kluczowe kontruderzenie w Bitwie Warszawskiej może zniknąć z miasta. O eksponat stara się Muzeum w Sulejówku, które podkreśla, że chce go ratować i pokazywać tysiącom zwiedzających.
Pierwsze mury już są. Komora wypału wreszcie nabiera jakiegoś kształtu. Odbudowuje się ją z oryginalnego materiału historycznego – relacjonuje dr Dominik Szulc, społeczny opiekun zabytków powiatu kraśnickiego. Chodzi o rekonstrukcję średniowiecznego pieca do wypału cegieł, który znajduje się w pobliżu zalewu w Kraśniku.
- Siła zjednoczonego narodu, wolność odzyskania swobód obywatelskich i przywrócenia godności ludzkiej pracy, były większe niż przemoc i terror, którymi dysponował aparat bezpieczeństwa – napisał prezydent w liście odczytanym podczas 41. rocznicy strajku kolejarzy.
Koniec przebudowy nieruchomości przy Rynku „Sutki” 15 i 17. W przedwojennych Sutkach powstała nowoczesna przestrzeń dla przyjezdnych. Znajdą tu informacje, będą mogli kupić pamiątki i artystyczne rękodzieło.
W 78. rocznicę "krwawej niedzieli" w Lublinie uczczono pamięć ofiar marszem.
Na terenie PZL Świdnik odbyły się rocznicowe obchody protestu robotników w 1980 roku. Zaczęło to Lubelski Lipiec.
W niedzielę świdniczanie uczczą kolejną rocznicę wybuchu strajku w WSK.
Okoliczni mieszkańcy latami opowiadali o niemieckim samolocie, który rozbił się na łące niedaleko Mokrego. W końcu, po blisko 80 latach, postanowiono go odkopać. Efekt poszukiwań przeszedł oczekiwania. W torfie znaleziono elementy testowej rakiety balistycznej V2. Będzie je można zobaczyć w zamojskim muzeum.
Na placu Teatralnym w Lublinie od dzisiaj można oglądać wystawę, która prezentuje murale o tematyce żydowskiej. Dwa z nich, od lat są w przestrzeni naszego miasta.
Na Górze Trzech Krzyży w Kazimierzu Dolnym znaleziono szkielet dziecka. Sprawę bada policja.
Pochodem przez centrum Lublina upamiętniona ma być rocznica rzezi wołyńskiej. Organizatorzy zgromadzenia publicznego zaplanowanego na 11 lipca oficjalnie zawiadomili o nim Urząd Miasta.
Ponad tysiąc lat temu wojska Bolesława Chrobrego starły się z żołnierzami księcia Jarosława Mądrego. Do bitwy doszło 22 lipca 1018 roku w okolicach dzisiejszego Hrubieszowa, a zwycięstwo otworzyło polskiemu królowi drogę na Kijów. Te wydarzenia upamiętniła niedzielna rekonstrukcja historyczna w miejscowości Czumów.
Tomaszów Lubelski wita gości małomiasteczkowym spokojem. Niemal pocztówkowy anturaż małego miasteczka mylnie uspokaja.Tuż za granicą mieściny Niemcy pozostawili po sobie prochy ponad 430 tysięcy zamordowanych Żydów, Romów, Sinti i Polaków. Dawna siedziba komendanta obozu w Bełżcu to dziś miejsce edukacji o mrocznym czasie „rasy panów”.
Tu Stacja Motycz. Tu Stacja Motycz. Tymi słowami witał podróżnych Bogdan Zakrzewski, ostatni zawiadowca stacji. Stacji, na której przed wojną mogli do pociągu wsiadać poeci i malarze. Jak poeta Józef Czechowicz, który wpadał do letniej willi dr Biernackiego w Maryninie. W ostatnią niedzielę zabytkowy dworzec zmartwychwstał. Dosłownie i w przenośni.
Niemiecki schron z czasów II wojny światowej odkryto na budowie bloku mieszkalnego przy ul. Spokojnej. Ze śladów wynika, że doszło tutaj do bezpośrednich starć między Wehrmachtem a Armią Czerwoną.
Koncert, specjalny pokaz w fontannie oraz spacery z przewodnikami znalazły się w programie jutrzejszych obchodów 452. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej.
Ponad tysiąc lat temu wojska Bolesława Chrobrego starły się z żołnierzami księcia Jarosława Mądrego. Do bitwy doszło 22 lipca 1018 roku w okolicach dzisiejszego Hrubieszowa, a zwycięstwo otworzyło polskiemu królowi drogę na Kijów. Te wydarzenia upamiętni zaplanowana na 4 lipca w miejscowości Czumów rekonstrukcja historyczna.
Franciszek Skrzypczyk, rocznik 1918, ostatni żyjący Kleeberczyk, a zarazem uczestnik bitwy pod Mławą, otrzymał wczoraj nominację na stopień porucznika. Patent oficerski wręczył mu gen. bryg. Michał Rohde, prawnuk gen. dyw. Franciszka Kleeberga.
Lublin świętuje rocznicę, jaką nie może się pochwalić żadne miasto w Polsce. Sto lat temu wystartował pierwszy samolot produkcji krajowej. Było to na pasie startowym lubelskiej fabryki samolotów. Teraz powstaje tu izba pamięci